Adana Ressamlar Derneğİ'nden 24 Kasım Karma Resim Sergisi

“Ah şu mikroplar” tiyatro oyunu çocuklarla buluştu

Uygur, ATAFOD’un konuğu oldu

2020 DÜNYA FELSEFE GÜNÜ MESAJI

Ecdet Güvel’den  “İnce Sözle Yarenlik” kitabı

10. MALATYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ’NE BAŞVURULAR BAŞLADI!

YÜREĞİR FİLM AKADEMİSİ BAŞLADI

Hacivat-Karagöz yetim kaldı.

Şehir Tiyatroları sezonu açıyor

“ATATÜRK’ÜN FOTOĞRAFLARININ HİKAYESİ” SERGİSİ AÇILDI

ARATOS FELSEFE OKULLARI’NDA DERS BAŞLADI

Timur Selçuk hayatını kaybetti

ULUSLARARASI KAHRAMANMARAŞ ŞİİR VE EDEBİYAT GÜNLERİ’NE BÜYÜK İLGİ

GESAM’dan “Cumhuriyet İlelebet Payidar Kalacaktır” resim sergisi

ÇDSO’DAN, CUMHURİYET BAYRAMI KONSERİ

Hikmet Karagöz yaşamını yitirdi

Türk Telekom’dan az gören çocuklara sanat atölyesi

YAYINEVİ VE EDİTÖR ESER SEÇER Mİ?

Ressam Müge Süel, “Dans” konulu kişisel resim sergisini açtı

Ressam Süel’den balerin figürlü eserle Cumhuriyet vurgusu

Adana'da Karma Sergi

YAZARLAR

 • BIST 100

  1.325%0,34
 • DOLAR

  7,9159% -1,12
 • EURO

  9,4472% -0,81
 • GRAM ALTIN

  460,58% -0,99
 • Ç. ALTIN

  759,957% -0,99
 • Çarşamba 24 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
 • Perşembe 20 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
 • Cuma 21 ° / 7 ° Bulutlu

Nostaljik müzik aletlerine hayat veriyor

Hatay’da, müzik aleti tamircisi Enes Yanık, nostaljik müzik aletlerine yeniden hayat veriyor. Mesleğine aşık olan Yanık, parçaları bulunmayan bazı müzik aletlerini kendi tasarladığı parçalarla yeniden kullanılır hale getiriyor.

Merkez ilçe Antakya’da 44 yıldır müzik aleti tamiri yapan 55 yaşındaki usta Yanık, teknolojik müzik aletlerin yerine, nostaljik müzik aletlerini tamir etmeyi tercih ediyor.
Babası sayesinde başladığı müzik aleti tamirini kısa sürede sevdiğini ve öğrendiğini söyleyen Enes Yanık, “Bu mesleğe 1976 yılında babamın sayesinde başladım. Yaklaşık 44 yıl oldu, 11 yaşında başlamıştım, şu anda yaşım 55. Zevkle yapıyorum eski cihazlarıydı, gramofonuydu, pikabıyla, amfisiyle daha sayamayacağım nostaljik cihazları tamir ediyorum. Parçası piyasada olmayan, tamir olamayacak cihazların mesela bir tweeter, bir hoparlör bulunmuyor, ben onun tweeterini sarıyorum veya crossoverunu yapıyorum, pikaplara kafa uydurma sistemimiz var, parçaları bulunmuyor çünkü. Arızalı olan bir nostaljik bir müzik aleti sahibine, 'biz bunu sana bir şekilde yorumlayıp, bu güzelliği size katalım' diye insanlara hizmet veriyoruz” dedi.
Nostaljik müzik aletlerinin tamirinde yaşadığı en büyük zorluğun aradığı parçaları bulamamak olduğunu söyleyen Yanık, “Aradığımız parçayı bulamıyoruz bazen. Böyle olunca da uydurma dediğimiz sistemlerle yola çıkıyoruz mesela bir kafa bulamıyorsun, onun yerine iğne yapıyoruz. İğneyi temin edemiyorsak komple yeniden bir kafa oluşturuyoruz. Bu durumda bizim müşterilerimizin çok hoşuna giden bir durum. Müşterimiz nostaljik müzik aletini tamir sonrası burada dinlediğinde ‘bravo, yaptın’ diyerek bizleri tebrik ediyor” dedi.
Nostaljik müzik aletleri tamirinin severek yapılacak bir iş olduğunu söyleyen Yanık, “Eski müzik aletleri daha hoş, kullandıkları çelik ya da metal ürünlerde paslanma olmuyor. Şimdi iki sene önce alınan bir cihaza bakıyorsun paslanmış, biz onun için yeni müzik aletlerini tamir etmeyi tercih etmiyoruz” diye konuştu. (Öİ)


Haber Kaynak : İhlas Haber Ajansı