Irak'ta şehidimiz var

TTB ve ATO’dan Hekime Psikolojik Şiddete Tepki  

Borsa Lisesi Mezunları “Paylaşmak mutluluktur”

Savcılıktan Ergun Mengi için tutuklama talebi

Prof. Başer: “100 bin ölüm eşiği aşılacak, tam kapanma şart”

BİRLEŞİK KAMU-İŞ,”ÖRGÜTLÜYKEN GÜÇLÜYÜZ”

"ANADOLU BASINI KİMLİĞİNE, MESLEĞİNE VE GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMALIDIR"

Köy Enstitüleri Fikir ve Kültür Günleri başlıyor

"Deprem karşısında can ve mal güvenliği siyasete kurban edildi"

Siyasetin Mart ayı gündemi; Kongreler, Andımız ve İstanbul Sözleşmesi 

Karaca, Anadolu’daki gazete sahiplerine seslendi

Göger, “Ramazan kolileri esnaftan tedarik edilsin”

AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI

Yüksel, "Üniversiteli kadınlar tedirgin"

Yazıcı,"Bunun ismi düpedüz bir muhtıra"

Emekli amirallerin bildirisine imza atanlar gözaltına alındı

104 emekli amiralin ortak açıklaması tepki çekti

ADANA YÜKSEK RİSK GRUBUNDA: PAZAR GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMAK YASAK

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİNDEN SALDA GÖLÜ RAPORU

TMMOB uyardı

"Bulaşılığı fazla olan yerler bilinmeyen yerlerdir"

“KADIN ERKEK EŞİT HAKLARA SAHİP” ZİHNİYETİ YERLEŞMEDEN DEMOKRASİ SAĞLANAMAZ ”

TÜRK MEDENİ KANUNU’NUN KABULEDİLİŞİNİN 95. YILI KUTLANIYOR

Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi, yaptığı yazılı açıklamada; 17 Şubat 1926’da kabul edilen Medeni Kanun’un, özellikle kadınlar için önemine dikkat çekti. 

Medeni Kanun'un kişiler hukuku, aile hukuku, miras hukuku ve eşya hukuku bölümlerinde yer alan kurallarla, yurttaşların doğumundan başlayarak ölümünden sonrasına kadar özel yaşam ilişkilerini düzenleyen temel kanun olduğuna işaret edildi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün 95.yılını kutluyoruz. 

Cumhuriyetimizin en büyük devrimlerinden olan Türk Medeni Kanunu’nun İsviçre Medeni Kanunu’ndan çevrilerek 17 Şubat 1926 tarihinde kabul edilmesiyle birlikte, kadınlar artık sosyal, ekonomik ve hukuki alanlardaki haklarına ulaşabilmişlerdir. 

Medeni Kanunumuzun kabulünde İsviçre Medeni Kanunu’nun tercih edilmesi, Cumhuriyet’in kazanımlarının en temel örneklerinden biridir. Çağının en ileri, en modern hükümlerini içermesi nedeniyle İsviçre Medeni Kanunu’nun seçilmesi şüphesiz ki bir tesadüfün ürünü değil, uzun araştırmaların ve çalışmaların sonucudur. 

Türk Medeni Kanunu’nun kabulünden sonra aile ve toplumsal hayatta her zaman geride bırakılan, karanlıkta kalması reva görülen, sözüne, düşüncesine değer verilmeyen kadınlar, artık erkek bireylerle eşit konuma sahiptirler. 

Türk Medeni Kanunun kabulü ile birlikte kadınların ikinci planda bırakılmasının önüne geçilmiş ve haklardan eşit yararlanması sağlanmıştır. Kadınlar aile içerisinde erkek ile eşit konuma getirilmiş, miras konularında eşit haklara ulaşmış ve iş hayatına özgürce dahil olabilme imkanına kavuşmuştur.

Sonrasında ise Türk Medeni Kanunu iyileştirilmiş ve 2002 yılında daha çağdaş, eşitlikçi hükümler yürürlüğe girmiştir. Bugün ülkemizde kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmasını bu devrim yasasına borçluyuz.

 

“KADIN ERKEK EŞİT” ZİHNİYETİ YERLEŞMEDEN DEMOKRASİ DE SAĞLANAMAZ.

 

Tüm bunlarla birlikte, Türk Medeni Kanunu’nun kabulünün üzerinden neredeyse bir asır geçmesine rağmen kimi kesimler bu Kanunla ve bu Kanunun kazanımlarıyla mücadele etmeye devam etmekte, kadını Türk Medeni Kanun öncesi karanlığa hapsetme konusunda adeta savaş vermektedirler. Bunun sonucu olarak kadınlara yönelik hak ihlalleri artmakta ve maalesef ki bu ihlaller yaptırımsız kalmaktadır. “Kadın erkek eşit” zihniyeti yerleşmeden demokrasi de sağlanamaz. 

İhlal her nereden ve kimden gelirse gelsin, Cumhuriyetimizin ürünü olan Medeni Kanunun kazanımlarına sahip çıkacak ve ihlalleri durdurana kadar mücadele etmeye devam edeceğimizi bir kez daha kararlılıkla ifade ediyoruz. 

Türk Medeni Kanunu’nun kabulünü sağlayan başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bu uğurda mücadele eden tüm kadınlarımızı ve Kanunu’nun kabulünde emeği geçenleri saygı ve minnetle anıyoruz.”

(VŞ)