Çin'in Roket Açıklamasına Amerika’dan Eleştiri

Afganistan’da Okul Saldırısının Ardından Yas

Batıyla Gerilim Yaşayan Rusya’dan Gövde Gösterisi

Almanya’da Aşılananlarla Hastalığı Atlatanlara Kısıtlamalar Kalktı

Arap Ülkelerinden İsrail'e Tepki

9 Mayıs: Faşizme karşı Zafer Günü

ÇİN’IN 23 TONLUK KONTROLSÜZ  ROKET PARÇASI HİNT OKYANUSU’NA  DÜŞTÜ

İskoçya'da seçimleri bağımsızlık yanlıları kazandı

Kabil’de Bombalı Saldırı: 40 ölü

AB Pfizer-BionTech'ten 1,8 Milyar Doz Aşı Alacak

Kudüs’te Yaralanan Filistinliler’in Sayısı 200’ü Geçti

Avrupalı Seçmen Sağa Kayıyor

Türkiye-Mısır Yakınlaşması Ne Anlama Geliyor?

Türkiye-ABD İlişkileri NATO Ekseninde Değişir mi?

Uygur Politikalarına Müslüman Ülkeler Niye Sessiz?

İNGİLİZ GAZETESİ ‘THE GUARDIAN ‘200 YILLIK HATALARINI’ AÇIKLADI

ABD: "Aşıların patent hakları askıya alınsın"

Blinken İran'ın niyetinden şüphe ediyor

AB askeri yeteneklerini güçlendirmeyi hedefliyor

Türkiye ve Mısır arasındaki görüşmeler tamamlandı

Dışişleri'nden Letonya'nın 'soykırım' kararına tepki

G7 Dışişleri Bakanları’ndan Rusya’ya Çağrı

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere, Amerika ve Avrupa Birliği’nin Rus askeri yapılanmasının Ukrayna sınırında ve ‘yasadışı şekilde ilhak edilen’ Kırım’da yoğunlaşmasından endişe duyulduğu kaydedildi.

Önceden haber verilmeyen bu büyük ölçekli askeri hareketlerin tehdit edici ve istikrarsızlaştırıcı faaliyetlere yol açtığı belirtilen açıklamada Rusya’ya provokasyonu sona erdirme ve uluslararası yükümlülüklerine uygun şekilde gerilimi azaltması çağrısı yapıldı.

Açıklamada Rusya’dan askeri hareketlerin şeffaflığı konusunda Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) kuralları ve yükümlülüklerine uyması istendi.

“18 Mart’ta yaptığımız açıklamayı tekrar ederek Ukrayna’nın uluslararası düzeyde kabul edilen sınırları içinde bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tereddütsüz destekliyoruz” denilen açıklamada “Ukrayna’nın direnişine destek oluyoruz” denildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı da, Bakan Antony Blinken ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Rusya’nın acilen saldırgan askeri yapılanmasını durdurması konusunda görüştüklerini bildirdi.

Rusya ise birliklerini savunma amaçlı hareket ettirdiğini belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’nin sözcüsü Iulia Mendel, Rusya’nın Ukrayna’nın doğu sınırında 40 bin asker konuşlandırdığını ve Kırım’da da 40 bin kadar askerinin olduğunu bildirdi. Mendel bu askerlerin 50 bininin yeni konuşlandırıldığını sözlerine ekledi.

5 Mart 2020 - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'le Kremlin'de görüşmüştü.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Mısır’a ziyareti sırasında Moskova’nın değil Washington’un Ukrayna civarındaki faaliyetleri nedeniyle soruları cevaplaması gerektiğini kaydetti.

Lavrov, Rusya’nın Ukrayna sınırında ne yaptığı sorulduğunda, “Bu sorunun yanıtı basit. Biz orada yaşıyoruz, o bizim ülkemiz. Peki Amerika kendi topraklarından kilometrelerce ötede savaş gemileri ve askerleriyle ne arıyor?” yanıtını verdi.

Türkiye Cuma günü ABD’nin bu hafta Karadeniz’e iki savaş gemisi göndereceğini belirtmiş, Pentagon Türkiye’nin açıklaması hakkında yorum yapmamış, ancak ordunun düzenli olarak bölgeye gemi gönderdiğini kaydetmişti.

Zelenski, Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la İstanbul’da yaptığı görüşmede Ukrayna’nın doğusundaki gelişmelerin kaygı verici olduğunu söylemişti.

Lavrov, Türkiye ve diğer “sorumlu ülkelerin” Ukrayna’da nefreti tetiklememesini istedi.(Kaynak:VOA)

(vş)