Biden'ın Planı Çin'e Alternatif Olabilir mi?

AB 6 Ülkeyi Daha 'Riskli Ülkeler' Sınıfından Çıkardı Listede Türkiye Yok

Ateşkesin Ardından İsrail'den İlk Kez Gazze'ye Hava Operasyonu

New York’ta Hayata Yeniden Dönüş Coşkuyla Kutlandı

“ABD İLE İLİŞKİLERİN İYİLEŞİP İYİLEŞMEYECEĞİNİ SÖYLEMEK ZOR”

BIDEN VE PUTİN’DEN ORTAK BİLDİRİ

BİDEN VE PUTİN CENEVRE’DE  BULUŞTULAR

TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN ARASINDA ŞUŞA BEYANNAMESİ İMZALANDI

Biden-Erdoğan Görüşmesi ABD'de Nasıl Yankılandı?

ABD ile Türkiye Sorunları Erteledi mi?

BİDEN: “ERDOĞAN İLE YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞME OLUMLU VE VERİMLİ GEÇTİ”

IRAK'TA TOPLU MEZARLAR ORTAYA ÇIKARILDI

Çin'den NATO'ya tepki

ABD Çekilme Sonrasında Afganistan’a Nasıl Destek Verecek?

Erdoğan-Macron’dan Suriye ve Libya’da Birlikte İlerleme Arzusu

NATO’dan Türkiye’ye Suriyeli Göçmenler için Teşekkür 

KABİL HAVALİMANI KONUSUNDA HENÜZ KARAR YOK

ERDOĞAN-BİDEN GÖRÜŞMESİ YAPILDI

Erdoğan, Letonya Cumhurbaşkanı Levits ile görüştü

Almanya'da Merkel'in Koltuğu İçin Yarış Hızlanıyor

Venezuela'da Peynir Artık Gramla Satılıyor

Kabil’de Bombalı Saldırı: 40 ölü

Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen bir dizi bombalı saldırıda en az 40 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin çoğunun bir lisede okuyan kız öğrenciler olduğu bildirildi.

Reuters’a konuşan bir Afgan yetkili, ölenlerin çoğunun bombalı saldırıların hedeflerinden biri olan Seyid el Şüheda Lisesi’ndeki kız öğrenciler olduğunu açıkladı.

Yerel televizyonlarda yayınlanan görüntülerde bugün öğleden sonra düzenlenen saldırı sonrasında yaşanan kaosa yer veriliyor. Patlama sonrası çekilen videolar, ortalığa saçılmış okul çantaları ve kitapları, kan izlerine bulanmış yolları ve kurbanlara yardım etmeye çalışanları gösteriyor.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tarık Aryan, can kaybının 25 olduğunu söyledi ancak saldırıyla neyin hedeflendiği konusunda ayrıntı vermedi.

Afganistan Sağlık Bakanlığı’ndan bir yetkili de 46 kişinin hastaneye götürüldüğünü bildirdi.


ABD’nin, bu yıl 11 Eylül itibarıyla Afganistan’dan tamamen çekileceğini açıklamasının ardından Afgan yetkililer alarma geçmişti. Bazı yetkililer, kararın ardından Taleban’ın ülke genelinde saldırılarını yoğunlaştırdığına dikkati çekiyor.

Saldırıları üstlenen olmadı. Taleban Sözcüsü Zabihullah Mücahid de örgütün sorumlu olmadığını bildirdi ve saldırıları kınadı.

Saldırılar ağırlıklı olarak Kabil’in batısındaki Şii Hazara mahallelerinde yoğunlaştı. Hazaralar yıllardır Afganistan’da sıklıkla aşırı dinci yönetim ve terör örgütlerinin hedefi durumunda.

Afganistan Eğitim Bakanlığı’ndan bir yetkili, Reuters’a yaptığı açıklamada lisedeki eğitimin üçlü tedrisat sistemiyle yapıldığını ve ikinci tedrisatta yalnızca kız öğrencilerin okuduğunu belirtti. Necibe Aryan, yaralıların çoğunun da bu kız öğrenciler olduğunu kaydetti.

Avrupa Birliği’nin Afganistan temsilciliği Twitter üzerinden yayınladığı mesajda saldırıları kınadı, “Kız okulunda okuyan öğrencilerin özellikle hedef alınması Afganistan’ın geleceğine bir saldırıdır” denildi.(Kaynak:VOA)

(vş)