Erdoğan Azerbaycan meclisinde konuştu

Biden'ın Planı Çin'e Alternatif Olabilir mi?

AB 6 Ülkeyi Daha 'Riskli Ülkeler' Sınıfından Çıkardı Listede Türkiye Yok

Ateşkesin Ardından İsrail'den İlk Kez Gazze'ye Hava Operasyonu

New York’ta Hayata Yeniden Dönüş Coşkuyla Kutlandı

“ABD İLE İLİŞKİLERİN İYİLEŞİP İYİLEŞMEYECEĞİNİ SÖYLEMEK ZOR”

BIDEN VE PUTİN’DEN ORTAK BİLDİRİ

BİDEN VE PUTİN CENEVRE’DE  BULUŞTULAR

TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN ARASINDA ŞUŞA BEYANNAMESİ İMZALANDI

Biden-Erdoğan Görüşmesi ABD'de Nasıl Yankılandı?

ABD ile Türkiye Sorunları Erteledi mi?

BİDEN: “ERDOĞAN İLE YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞME OLUMLU VE VERİMLİ GEÇTİ”

IRAK'TA TOPLU MEZARLAR ORTAYA ÇIKARILDI

Çin'den NATO'ya tepki

ABD Çekilme Sonrasında Afganistan’a Nasıl Destek Verecek?

Erdoğan-Macron’dan Suriye ve Libya’da Birlikte İlerleme Arzusu

NATO’dan Türkiye’ye Suriyeli Göçmenler için Teşekkür 

KABİL HAVALİMANI KONUSUNDA HENÜZ KARAR YOK

ERDOĞAN-BİDEN GÖRÜŞMESİ YAPILDI

Erdoğan, Letonya Cumhurbaşkanı Levits ile görüştü

Almanya'da Merkel'in Koltuğu İçin Yarış Hızlanıyor

Arap Ülkelerinden İsrail'e Tepki

Kudüs’te İsrail güvenlik güçleriyle yaşanan çatışmalarda yüzlerce Filistinli’nin yaralandığı şiddet olaylarını geçtiğimiz yıl İsrail’le ilişkileri normalleştirme adımı atan dört ülke de dahil olmak üzere Arap ülkeleri kınadı.

Doğu Kudüs’te Mescid’i Aksa civarında yaşanan çatışmaları, Filistinliler’e ait evlerin tahliye edilerek bu yerleşimlere Yahudi yerleşimcilerin girmesi yönündeki çabalar tetikledi.

Sudan, Fas, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn gibi geçtiğimiz yıl İsrail’le ilişkileri normalleştirme kararı alan ya da normalleştiren ülkelerden İsrail’e eleştiri geldi.

Hartum İsrail’in Kudüs’te Filistinlilere’e yönelik adımlarını baskı ve zorlayıcı eylem olarak niteledi. Sudan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada İsrail hükümetine barış görüşmelerinin yeniden başlatılması olasılığına gölge düşürecek tek taraflı adımlardan kaçınması çağrısı yapıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn de Cuma günü Mescid-i Aksa’ya İsrail güvenlik güçlerinin girmesini ve daha sonra da oraya girmek isteyen Filistinliler’e müdahale edilmesini kınadı.

Yapılan açıklamalarda, İsrailli yetkililere Mescid-i Aksa’da “gerilimin azaltılması konusunda sorumluluk alması” çağrısı yapıldı. Bahreyn, İsrail hükümetine “Kudüs halkına yönelik provokasyonları durdurma” çağrısında bulundu.

Fas’tan yapılan açıklamada da yaşanan şiddet olaylarından endişe duyulduğu, Kral Muhammed’in “bu ihlallerin gerilimi arttıracağını değerlendirdiği” belirtildi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail’in Kudüs’te Filistinliler’in tahliye edilmesi planının reddedildiği belirtildi, 1967 öncesindeki sınırlarına dönülmesi çağrısında bulunuldu.

Ürdün de İsrail’e barbarca olarak nitelediği saldırıları durdurma çağrısı yaptı ve konuyla ilgili olarak uluslararası baskıyı arttıracağını kaydetti.

Ülkede ayrıca Filistin’le dayanışma gösterileri de düzenlendi.

İsrail 1967’deki Altı Gün Savaşı’nda doğu Kudüs’ü işgal etmiş ve daha sonra da kendi topraklarına katmıştı. İsrail'in doğu Kudüs’ü ilhakı uluslararası toplum tarafından tanınmıyor.

Yerleşimcilerle ilgili mahkeme oturumunun ertelenmesinin önü açıldı

İsrail’de Yüksek Mahkeme’nin Pazartesi günü doğu Kudüs’te bulunan Şeyh Cerrah mahallesinden Filistinli ailelerin çıkarılması konusundaki davada karar vermesi bekleniyordu.

Alt mahkeme Yahudi yerleşimcilerin iddialarını haklı bulmuştu. Ancak son dakikada gelen bir hamle ile temyize giden taraf mahkemeden Başsavcı Avichai Mandelblit’in hukuki görüşünün alınmasını talep etti.

Bu adımla Pazartesi günkü mahkeme oturumunun ertelenmesinin önü açılmış oldu.

İngiltere'de Filistinliler'e Destek Protestosu

Doğu Kudüs'teki Şeyh Cerrah mahallesindeki evlerinden mahkeme kararıyla tahliye edilmek istenen Filistinli ailelere destek amaçlı protestolar İngiltere’ye sıçradı.

İngiltere Müslümanlar Birliği tarafından düzenlenen protesto öğleden sonra Başbakanlık binasının önünde gerçekleşti. Yüzlerce Filistinli, ellerinde ‘Özgür Filistin’ pankartları, İsrail karşıtı sloganlarla İngiliz yetkililerden destek istedi.
Basın açıklaması yapıldığı sırada bir anda ortaya çıkan İsrail bayraklı iki kişi tansiyonun yükselmesine neden oldu. Öfkelenen kalabalık İsrail bayrağı açan kişilerin üzerine yürürken polis ve eylemi organize eden görevliler olası bir şiddeti engellemeye çalıştı.(Kaynak:VOA)

(vş)