New York’ta Hayata Yeniden Dönüş Coşkuyla Kutlandı

“ABD İLE İLİŞKİLERİN İYİLEŞİP İYİLEŞMEYECEĞİNİ SÖYLEMEK ZOR”

BIDEN VE PUTİN’DEN ORTAK BİLDİRİ

BİDEN VE PUTİN CENEVRE’DE  BULUŞTULAR

TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN ARASINDA ŞUŞA BEYANNAMESİ İMZALANDI

Biden-Erdoğan Görüşmesi ABD'de Nasıl Yankılandı?

ABD ile Türkiye Sorunları Erteledi mi?

BİDEN: “ERDOĞAN İLE YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞME OLUMLU VE VERİMLİ GEÇTİ”

IRAK'TA TOPLU MEZARLAR ORTAYA ÇIKARILDI

Çin'den NATO'ya tepki

ABD Çekilme Sonrasında Afganistan’a Nasıl Destek Verecek?

Erdoğan-Macron’dan Suriye ve Libya’da Birlikte İlerleme Arzusu

NATO’dan Türkiye’ye Suriyeli Göçmenler için Teşekkür 

KABİL HAVALİMANI KONUSUNDA HENÜZ KARAR YOK

ERDOĞAN-BİDEN GÖRÜŞMESİ YAPILDI

Erdoğan, Letonya Cumhurbaşkanı Levits ile görüştü

Almanya'da Merkel'in Koltuğu İçin Yarış Hızlanıyor

Venezuela'da Peynir Artık Gramla Satılıyor

36 Milyonerden 'Zenginlerden Daha Fazla Vergi Alınsın' Çağrısı

Netanyahu İktidarı Sona Erdi:Naftali Bennett İsrail’in yeni başbakanı

 S-400 Sistemi Neden Tartışılıyor? 

AB Pfizer-BionTech'ten 1,8 Milyar Doz Aşı Alacak

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 900 milyon doz için sipariş garantili anlaşma imzalandığını, ek 900 milyon doz için de opsiyon olarak, gelecekte alım için anlaşıldığını bildirdi.


Avrupa Birliği, Pfizer-BionTech ortaklığıyla arasındaki mevcut aşı siparişini genişleterek 2023 yılına kadar 1,8 milyar doz aşı almak üzere anlaşmaya vardı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Twitter üzerinden yayınladığı mesajda 900 milyon doz için sipariş garantili anlaşma imzalandığını, ek 900 milyon doz için de opsiyon olarak, gelecekte alım için anlaşıldığını bildirdi.
AB üyesi ülkeler, aşı üretimini arttıracağı ve Avrupa’dan daha fazla kaynak sağlanacağı gerekçesiyle anlaşmaya destek veriyor.

AB Komisyonu şu ana kadar altı firmayla yaklaşık 2,6 milyar doz aşı anlaşması yaptı. Von der Leyen başka aşı teknolojilerinin ve sözleşmelerinin de yolda olduğunu belirtti.

Pfizer-BionTech ortaklığının AB’yle ilk anlaşması 600 milyon dozdu. Anlaşmanın genişletilmesi, AB’nin bu aşıya güveninin arttığı şeklinde yorumlandı. Pfizer-BionTech aşısı, elçi RNA teknolojisiyle üretildi. Aşıdaki teknoloji, hücrelere Corona virüsünde bulunan proteinleri tanıtarak bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlıyor.

AB’nin şirketle siparişlerini genişletme kararı bir yandan bu aşının çocuklara da uygulanabileceği potansiyelinin, bir yandan da yeni varyantlara karşı üçüncü aşı yapılma olasılığının arttığı bir döneme denk geliyor.

Amerikan Pfizer ve Uğur Şahin-Özlem Türeci çiftinin başında olduğu Alman BionTech ortaklığı bu yılın ikinci çeyreğinde AB’ye 50 milyon doz aşı gönderecek. Bu dozların AstraZeneca siparişlerinde yaşanan açığı da kapatması hedefleniyor.

AB iki hafta önce İngiliz-İsveç ortaklığı olan AstraZeneca şirketi hakkında sipariş vaatlerini yerine getirmediği gerekçesiyle hukuki işlem başlatmıştı. AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, konuşmasında Pfizer-BionTech şirketlerinin güvenilir bir ortak olduğuna ve sipariş vaatlerini yerine getirdiğine dikkati çekti.

Bir süre önce yan etkileri tartışmalara yol açan, ancak birkaç haftalık araştırmalar sonucunda Avrupa İlaç Dairesi’den onay alan AstraZeneca, Avrupa’nın aşılama programının merkezinde yer alan firmalardan biri. AB saklanma koşullarının kolaylığından dolayı yoksul ülkelere de AstraZeneca aşısı göndermeyi planlıyor ancak şirketin siparişlerinde yaşanan gecikme tepkilere yol açmıştı(Kaynak:VOA)

(vş)