GAZİANTEP’TE CHP’NİN ‘BELEDİYE BAŞKANLARI ÇALIŞTAYI’ YAPILIYOR

İCRA İFLAS KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPAN KANUN RESMİ GAZETE’DE

“ERDOĞAN BRÜKSEL’DE MEHMETÇİĞE AFGANİSTAN NÖBETİ YAZDIRDI”

ŞENTOP, "SOYLU İSİM VERMEDİ"

ERDOĞAN,"SİYASİ SORUNLAR İÇİN DİYALOGDAN BAŞKA ÇÖZÜM YOK"

AKP'li Karaaslan,“Krizin adı belli, iklim değişikliğidir”

CHP İLE ÇİN KOMÜNİST PARTİSİ ÇEVRİMİÇİ TOPLANTIDA BULUŞTU

KILIÇDAROĞLU: "BU ÜLKENİN NAMUSLU SAVCILARINA SON KEZ SESLENİYORUM"

"Proje yapmaya ve eser üretmeye devam edeceğiz"

Gürer: “Esnafın 2 aylık ömrü  kaldı”

Emek Partisi, Göç Konferansı düzenliyor

"Türkiye'nin geleceği eğitimdedir!"

"Kontrolsüz açılma sonucu çok insanımızı kaybettik"

HDP İZMİR İL BİNASINA SALDIRI

ÜNİVERSİTE ÖĞRETİM ELEMANLARININ KADROLARI CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ İLE DÜZENLENEMEYECEK

CHP'Lİ ANTMEN,"SİPARİŞ KANUNLARI MECLİSE GELİYOR"

İYİP'Lİ TÜRKKAN,"BU DEVLET, AİLE DEVLETİ DEĞİL"

CHP'Lİ GÜRER, "AKP, TARIMDA DUVARA TOSLADI"

“ HAYIN, ZALİM BİDEN DİYORLARDI,  PAZARTESİ GÜNÜ ‘DOSTUM BİDEN’ OLUVERDİ”

CHP’DEN GENÇLİK RAPORU: GENÇLER İÇİN PROJELER AÇIKLANDI

SAADET PARTİSİ’NDE KARAMOLLAOĞLU’NA KARŞI HAREKET BAŞLATILDI

CHP'DEN BİR İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI MASALI RAPORU

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "İnsan Hakları Eylem Planı"nı açıkladığı 2 Mart’tan bu güne yaşanan hak ihlallerine ilişkin rapor hazırladı.

Toplantı ve gösteri yürüyüşleri hakkı, ifade ve basın özgürlüğü hakkı, yaşam hakkı ihlallerinin TİHV verileri baz alınarak derlendiği raporda “2 Mart’ta açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı (İHEP) Türkiye’de gerçekleşen hak ihlallerini gidermeyi bırakın azaltmayı bile sağlayamamıştır.” dendi. Kamuoyuyla “Yazan: Şahsım İktidarı” alt başlığıyla paylaşılan “Bir İnsan Hakları Eylem Planı Masalı Raporu”nda İHEP’in insan hakları adına yeni bir şey katmadığı, hak ihlallerini önlemek şöyle dursun ihlallerin artarak devam ettiğine dikkat çekildi. Raporda İHEP açıklandıktan sonra geçen 60 gün içinde, günde en az bir defa toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, en az 2 kez düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı ihlali yaşandığı tespitleri yer aldı.
İnsan Hakları Eylem Planı açıklanmasının haftası dolmadan 8 Mart günü kadın eylemlerine müdahaleler ve gecenin sabahında ev baskınları yapıldığı, CHP’nin il ve ilçe başkanlıklarına asılan “128 milyar dolar nerede?” pankartlarının indirildiği, fezlekeler, toplantı ve gösteri yürütüşlerinin yasaklandığı, sosyal medya paylaşımları nedeniyle yurttaşların gözaltına alındığı ve daha birçok hak ihlalinin gerçekleşmeye devam ettiği yer aldı. İşte “Şahsım İktidarı”nın 2 aylık hak ihlalleri karnesi ve rapordan öne çıkanlar:
İHEP; İHLALLERİN DEVAM EDECEĞİNİN GÖSTERGESİ
“Saray rejimi kendi yarattığı hak ihlallerine devam etmektedir. Yurttaşlarımız toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, ifade ve basın özgürlüğü ve yaşam hakkı, maddi ve manevi bütünlüğü ihlal ile işkence ve kötü muameleye maruz kalmaktadır. Saray rejimi yıllardır sistematik olarak anayasa ve uluslararası sözleşmelerde tanınan hakları yok etmekte, kullanılamaz hale getirmektedir. İHEP ile ne yapmayacağını ve neyi ihlal etmeye devam edeceğini söyleyen Erdoğan bir kez daha bizi yanıltmamış gece baskınları yok derken haftası dolmadan ev baskınları yaşanmış, afişlerimiz indirilmiş, hukuka aykırı “genelgeler” yayımlanmıştır
2 Mart 2021 – 1 Mayıs 2021 tarihleri arasında;

64 toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ihlali,
96 ifade ve basın özgürlüğü ihlali
101 yaşam hakkı, maddi ve manevi bütünlüğü ihlal ve işkence ve kötü muamele ihlali
HAK İHLALLERİNDEN BAZILARI

Van’da 21 Kasım 2016 tarihinden bu yana uygulanan eylem ve etkinlik yasağı kesintisiz 1579 güne uzatılmış oldu
Mart 2021 ayı içerisinde 42 gazeteci hakim karşısına çıkmış ve 2 gazeteci de haklarında açılan soruşturma nedeniyle ifade vermiştir.
İfade Özgürlüğü Derneği, kapsamında faaliyetlerini yürüten EngelliWeb sayfasının Mart ayı için verilerine göre Mart 2021’de engellenen içerik sayısı 43 oldu.
Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin ortak bir bildiri yayınlayan Türk Deniz Kuvvetleri’nden emekli 104 subaydan 10’u sabaha karşı evlerine baskın yapılarak gözaltına alındı, 4 emekli subay ise ifadeye çağrıldı. 14 kişinin evlerinde arama yapıldı.
İçişleri Bakanlığı 6 Nisan 2021 tarihinde yaptığı bir açıklama ile Mart ayı içinde 5.478 kişi hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek işlem yapıldığını, 261 kişinin gözaltına alındığını ve 11 kişinin tutuklandığını duyurdu.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında sosyal medya paylaşımlarında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın karar duruşması 29 Nisan 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme Canan Kaftancıoğlu’nun 56.000 TL tazminat ödemesine karar verdi.
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2021 yılının Mart ayında 7’si kadın, 3’ü çocuk, 4’ü göçmen olmak üzere en az 142 işçinin çalışırken yaşamını yitirdi.
Ankara’da Kızılay meydanına yürümek isteyenlere polis müdahale etti. Ankara'da 1 Mayıs kutlamasında 41 kişi gözaltına alındı.
İzmir'in Konak, Bornova ve Buca ilçelerinde 1 Mayıs kutlamalarına polis müdahale etti. 18 kişi gözaltına alındı.

(vş)