Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü

Amazon Ormanları Karbon Salımıyla Baş Edemiyor

Fransa'da Askerlerden İkinci Bildiri

Beyaz Saray'dan Bilim ve Siyaseti Ayırma Adımı

İstanbul Sözleşmesi’nin 10. Yılında Protestolar

Hürmüz Boğazı’nda ABD-İran gerginliği 

Çin'in Roket Açıklamasına Amerika’dan Eleştiri

Afganistan’da Okul Saldırısının Ardından Yas

Batıyla Gerilim Yaşayan Rusya’dan Gövde Gösterisi

Almanya’da Aşılananlarla Hastalığı Atlatanlara Kısıtlamalar Kalktı

Arap Ülkelerinden İsrail'e Tepki

9 Mayıs: Faşizme karşı Zafer Günü

ÇİN’IN 23 TONLUK KONTROLSÜZ  ROKET PARÇASI HİNT OKYANUSU’NA  DÜŞTÜ

İskoçya'da seçimleri bağımsızlık yanlıları kazandı

Kabil’de Bombalı Saldırı: 40 ölü

AB Pfizer-BionTech'ten 1,8 Milyar Doz Aşı Alacak

Kudüs’te Yaralanan Filistinliler’in Sayısı 200’ü Geçti

Avrupalı Seçmen Sağa Kayıyor

Türkiye-Mısır Yakınlaşması Ne Anlama Geliyor?

Türkiye-ABD İlişkileri NATO Ekseninde Değişir mi?

Uygur Politikalarına Müslüman Ülkeler Niye Sessiz?

Afganistan'da düzenlenen saldırılarda 9 sınır muhafızı yaşamını yitirdi

Medyada yer alan haberlere göre saldırılar Herat ilinin Kohsan ve Goryan bölgelerindeki iki sınır noktasına düzenlendi. Söz konusu bölgelerin İran sınırında olduğu kaydedildi.

Afganistan'ın batısındaki Herat’ta düzenlenen eşzamanlı iki saldırıda 9 sınır muhafızı yaşamını yitirdi. Medyada yer alan haberlere göre saldırılar Herat ilinin Kohsan ve Goryan bölgelerindeki iki sınır noktasına düzenlendi. Söz konusu bölgelerin İran sınırında olduğu kaydedildi.

Khaama Press'in haberine göre konuyla ilgili raporlar, hükümet güçleriyle yaşanan şiddetli çatışmaların ardından iki bölge de Taliban'ın eline geçti, sınır muhafızlarından 15’i de Taliban tarafından rehin alındı. Hükümet yetkilileri ise henüz söz konusu saldırıya ilişkin yorumda bulunmadı.

Herat, Feryab, Ferah, Bedahşan, Kunduz ve Kandahar illerinde operasyonlar gerçekleştirildi. Savunma Bakanlığı Sözcü Vekili Fuad Eman, Twitter hesabından yaptığı açıklamada son 24 saat içerisinde ülkenin farklı bölgelerinde Taliban tarafından yerleştirilen 211 patlayıcının etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

Bakanlık tarafından dün yapılan bir diğer açıklamada da Afgan Ulusal Savunma ve Güvenlik Kuvvetleri’nin Kandahar’ın Argandab ve Zeray bölgelerinde hava takviye kuvvetlerinin de desteğiyle çeşitli operasyonlar başlattığı belirtildi. 19 Taliban militanının öldürüldüğü, 12’sinin de yaralandığı operasyonlar kapsamında silah ve mühimmatın Afgan güvenlik güçleri tarafından imha edildiği vurgulandı. Afgan Ulusal Ordusu, Taliban'ın iki bölgeye yerleştirdiği 59 bombayı da etkisiz hale getirdi.

Savunma Bakanlığı tarafından perşembe günü yapılan açıklamada da Afgan Hava Kuvvetleri’nin Kunduz ilinin İmam Sahib bölgesinde bir Taliban toplantısını hedef alması sonucunda 17 militanın öldürüldüğü, 15’inin yaralandığı belirtilmişti. Taliban ise bakanlık tarafından yayınlanan bu açıklamaya dair henüz herhangi bir yorumda bulunmadı.

Diğer yandan ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Afgan müzakerecilerin barış görüşmelerinde ilerleme kaydetmelerine yardımcı olunması için Türkiye'de düzenlenecek konferans hazırlıklarının sürdüğü bildirildi. Şubat 2020'de, ABD eski Başkanı Donald Trump döneminde Taliban ile varılan anlaşma gereğince ülkedeki son 3 bin 500 ABD askerinin 1 Mayıs’a kadar Afganistan'dan çekilmesi gerekiyor. ABD Başkanı Joe Biden ise söz konusu tarihe uyup uymayacağına henüz karar vermiş değil. Biden yönetimi, bu süre sona ermeden önce bir barış ve ateşkes anlaşmasına varmaları için Taliban ve ABD destekli Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani üzerindeki uluslararası baskıyı artırmaya çalışıyor.(Kaynak:Şarkul avsat)

(vş)