Çin'in Roket Açıklamasına Amerika’dan Eleştiri

Afganistan’da Okul Saldırısının Ardından Yas

Batıyla Gerilim Yaşayan Rusya’dan Gövde Gösterisi

Almanya’da Aşılananlarla Hastalığı Atlatanlara Kısıtlamalar Kalktı

Arap Ülkelerinden İsrail'e Tepki

9 Mayıs: Faşizme karşı Zafer Günü

ÇİN’IN 23 TONLUK KONTROLSÜZ  ROKET PARÇASI HİNT OKYANUSU’NA  DÜŞTÜ

İskoçya'da seçimleri bağımsızlık yanlıları kazandı

Kabil’de Bombalı Saldırı: 40 ölü

AB Pfizer-BionTech'ten 1,8 Milyar Doz Aşı Alacak

Kudüs’te Yaralanan Filistinliler’in Sayısı 200’ü Geçti

Avrupalı Seçmen Sağa Kayıyor

Türkiye-Mısır Yakınlaşması Ne Anlama Geliyor?

Türkiye-ABD İlişkileri NATO Ekseninde Değişir mi?

Uygur Politikalarına Müslüman Ülkeler Niye Sessiz?

İNGİLİZ GAZETESİ ‘THE GUARDIAN ‘200 YILLIK HATALARINI’ AÇIKLADI

ABD: "Aşıların patent hakları askıya alınsın"

Blinken İran'ın niyetinden şüphe ediyor

AB askeri yeteneklerini güçlendirmeyi hedefliyor

Türkiye ve Mısır arasındaki görüşmeler tamamlandı

Dışişleri'nden Letonya'nın 'soykırım' kararına tepki

Afganistan Görüşmeleri İçin Yeni Tarih Belirlendi

Türkiye, Afganistan’daki çatışmaları sonlandırmayı hedefleyen görüşmelerin Katar ve Birleşmiş Milletler’le birlikte 24 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da yapılacağını açıkladı.

Açıklamada, görüşmelerde Taleban'dan da temsilcilerin olacağı belirtildi ancak daha sonra Taleban sözcüsünden, "yabancı güçler çekilmeden herhangi bir konferansa katılmayacağız" açıklaması geldi.

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 24 Nisan-4 Mayıs arasında İstanbul’da “Afganistan İslam Cumhuriyeti ve Taleban temsilcileri arasında yüksek düzeyli ve kapsayıcı nitelikte” görüşmelere olanak tanıyacak bir konferans düzenlenecek.

Bu açıklamadan saatler sonraysa Taleban sözcüsü Muhammed Naeem, Twitter’dan yaptığı açıklamada tüm yabancı güçler Afganistan’dan çekilmeden Taleban’ın Afganistan konusunda yapılacak herhangi bir konferansa katılmayacağını bildirdi.

Naeem, uluslararası kamuoyuna yönelik daha önceki açıklamasında da “16 Nisan’da Türkiye’deki görüşmelere katılamayız” diyerek, bunun Türkiye’ye iletildiğini açıklamıştı. “Bu müzakerelerde yer almaya ilişkin karar alma görüşmelerimiz devam ediyor” diyen Naeem, Taleban’ın farklı tarihlendirme durumunda müzakere masasına katılım göstereceği mesajını vermişti.

Bu açıklamalar sonrasında Türkiye ile Katar Taleban tarafıyla temaslarını devam ettirdiği ve sonuçta 10 günlük müzakere maratonu için takvim belirlendiği haberi geldi. Ancak Naeem'in son açıklaması, Taleban'ın katılımı konusunu tekrar belirsizliğe sürükledi.

Türkiye, Katar ve Birleşmiş Milletler’in (BM) birlikte düzenleyeceği konferansla geçen yıl Doha’da ABD’nin de katılımıyla sağlanan ateşkes süreciyle ilgili ileriye dönük adımlar atılması amaçlanıyor.

Bu arada diplomatik kaynaklar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, dün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la görüşmesinde ağırlıklı olarak Afganistan’daki tarafları bir araya getirmeyi ele aldığı bilgisini paylaştı. Blinken’in, Türkiye’nin Afganistan’daki barış süreci bakımından üstlendiği role ABD’nin verdiği önemi ifade ettiği aktarıldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün akşam yapılan açıklamadaysa, “Afganistan Barış Süreci İstanbul Konferansı’nın temel amacı, adil ve kalıcı bir siyasi çözüm bulunmasına yönelik olarak Doha’da devam eden Afganlararası müzakerelere hız kazandırmak ve tamamlayıcı bir işlev görmektir. Konferans, Afganistan’ın geleceğine ilişkin ortak bir görüşü yansıtacak kurucu ilkelerin belirlenmesi, siyasi çözüm için yol haritası oluşturulması ve çatışmalara son verilmesi hususlarında müzakereci taraflara yardım sağlamak amaçlarına odaklanacaktır” denildi.

Konferans dolayısıyla Türkiye, Katar ve BM’nin “eş düzenleyiciler” olarak “egemen, bağımsız ve birleşik bir Afganistan’a destek olunması gerektiği görüşünü paylaştığı” da belirtildi. Yine Türkiye, Katar ve BM’nin, İstanbul’da yapılacak konferansı “tüm tarafların kapsamlı barış, istikrar ve refaha ulaşma yolunda Afganistan halkına verilen desteği yeniden vurgulamaları bağlamında önemli bir fırsat oluşturmasını” beklediği kaydedildi.

BM sözcüsü: "Taleban'a davet gönderildi, katılmalarını umuyoruz"

Bu arada Birleşmiş Milletler Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, İstanbul'da düzenlenmesi planlanan Afganistan barış görüşmelerine ilişkin bilgi verdi.

Sözcü Dujarric, Taleban'ın görüşmelere katılıp-katılmayacağına ilişkin bir soruya Taleban adına konuşamayacağını, örgüte davetiye gönderildiğini ve örgütün görüşmelere katılmasını umduklarını söyledi. Dujarric, Taleban yönetici kadrosu içinde görüşmelere katılma konusunda halen görüş alışverişinin sürdüğünü kaydetti.

Basın brifinginde Dujarric'e görüşmelerin eşdüzenleyicileri Türkiye, Katar ve BM tarafından yapılan açıklamada egemen, bağımsız ve birleşik bir Afganistan hedeflendiği, bu doğrultuda BM'nin ifade özgürlüğünün hakim olduğu, kadınlara eşit hakların verildiği demokratik bir Afganistan oluşturma taahhüdüne hala bağlı olup-olmadığı soruldu. Sözcü Dujarric, bu soruya, BM'nin Afgan halkına ve elde edilen kazanımların kaybedilmemesine bağlı olduğunu vurgulayarak yanıt verdi. "İnsanların temel demokratik ilkelere ve arzularını yansıtan bir hükümete sahip olma hakkı olduğuna her zaman inanıyoruz" diyen Dujarric, bunun özellikle Afganistan'daki kadınlar açısından önemli olduğunun altını çizdi.(Kaynak:VOA)

(vş)