Çin'in Roket Açıklamasına Amerika’dan Eleştiri

Afganistan’da Okul Saldırısının Ardından Yas

Batıyla Gerilim Yaşayan Rusya’dan Gövde Gösterisi

Almanya’da Aşılananlarla Hastalığı Atlatanlara Kısıtlamalar Kalktı

Arap Ülkelerinden İsrail'e Tepki

9 Mayıs: Faşizme karşı Zafer Günü

ÇİN’IN 23 TONLUK KONTROLSÜZ  ROKET PARÇASI HİNT OKYANUSU’NA  DÜŞTÜ

İskoçya'da seçimleri bağımsızlık yanlıları kazandı

Kabil’de Bombalı Saldırı: 40 ölü

AB Pfizer-BionTech'ten 1,8 Milyar Doz Aşı Alacak

Kudüs’te Yaralanan Filistinliler’in Sayısı 200’ü Geçti

Avrupalı Seçmen Sağa Kayıyor

Türkiye-Mısır Yakınlaşması Ne Anlama Geliyor?

Türkiye-ABD İlişkileri NATO Ekseninde Değişir mi?

Uygur Politikalarına Müslüman Ülkeler Niye Sessiz?

İNGİLİZ GAZETESİ ‘THE GUARDIAN ‘200 YILLIK HATALARINI’ AÇIKLADI

ABD: "Aşıların patent hakları askıya alınsın"

Blinken İran'ın niyetinden şüphe ediyor

AB askeri yeteneklerini güçlendirmeyi hedefliyor

Türkiye ve Mısır arasındaki görüşmeler tamamlandı

Dışişleri'nden Letonya'nın 'soykırım' kararına tepki

ABD’DE SİYAHİ KÖLELERİN TORUNLARINA TAZMİNAT GİRİŞİMİ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi'nde yapılan bir oylama ile ABD'de kölelik tarihiyle ilgili çalışmalar yapacak bir komisyonun kurulmasını öngören bir tasarı kabul edildi.

Söz konusu oylama, hala ırk ayrımcılığının yaşandığı ülkede tarihi bir ilk adım olma özelliği taşıyor.

ABD Temsilciler Meclisi, Adalet Komisyonu'nda saatler süren hararetli tartışmaların ardından geçilen oylamada, tasarıya 25 Demokrat Partili üyenin tamamı lehte oy verirken Cumhuriyetçi Partili 17 ismin tamamı karşı yönde görüş beyan etti.

Kabul edilen tasarı, 1619'dan günümüze Amerika Birleşik Devletleri'nde kölelik ve ırksal ayrımcılığı incelemek için bir komisyon kurulmasını öngörüyor.

euronews internet sitesinde yer alan habere göre, Komisyon, çalışma sonucu elde edilecek bulgulardan yola çıkarak, Amerikalıların (ırk ayrımcılığı ve kölelik) eğitimlerinin yanı sıra hükümetin nasıl resmi bir özür dileyeceği ve köleliğe maruz kalan kişilerin torunlarına nasıl bir tazminat verilmesi gerektiği dahil birçok konuda öneriler sunacak.

Adalet Komisyonu'nda kabul edilen tasarının Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi'nde yapılacak oylamada kabul edilmesi bekleniyor.

Ancak ABD'deki kölelik tarihinin incelenmesini isteyen tasarının Senato'da kabul edilmesi için Demokrat Partililere ilaveten Cumhuriyetçi Partili 10 senatörün 'evet' oyu vermesi gerekiyor.

Tasarı, 1619 ile köleliğin bu ülkede ortadan kaldırıldığı tarih olan 1865 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri'ne zorla getirilen yaklaşık dört milyon Afrikalının torunları için hükümetin ödeyeceği tazminata ilişkin önerilerde bulunacak bir uzmanlar komisyonu kurulmasını gerektiriyor.

Tasarının içeriğinde "Köleliğin adaletsizliği, zulmü, vahşeti ve insanlık dışılığı"na ve siyahi Amerikalı azınlığın bugün hala yaşadığı eşitsizliklere değiniliyor.

Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı Demokrat Partili Jerry Nadler, H.R. 40 isimli tasarının çok geç kaldığını ancak yine de tasarının, "Menkul kölelik sırasında Afrikalı Amerikalılara yönelik acımasız kötü muamelenin yanı sıra bugün toplumda var olan kalıcı yapısal ırkçılıkla nasıl mücadele edileceğine dair ulusal bir tartışma başlatmayı amaçladığını" dile getirdi.

Nadler bir önceki açıklamasında, tasarısının 'geçmişle yüzleşmeyi ve ırksal ayrımcılık konularını daha iyi anlamayı' hedeflediğini söylemişti.

Temsilciler Meclisi'nin siyahi üyesi Demokrat Partili Sheila Jackson Lee, diğer vekillere yaptığı çağrıda, tarihin acısını görmezden gelmemeleri için çağrıda bulundu.

Lee ayrıca, salı günü siyahi vekillerle bir araya gelen Başkan Joe Biden'ın tasarıyı destekleyeceğine dair söz verdiğini dile getirdi.

ABD Kongresi'nin Cumhuriyetçi Partili üyeleri geçmişte yaşanan sorunları kabul etmekle birlikte böylesi bir komisyonun kurulmasına şiddetle karşı çıkıyor.