KIRSAL MAHALLELERİMİZ ASKİ İLE İÇME SUYUNA KAVUŞUYOR

YÜREĞİR BELEDİYESİ’NDEN SICAK ÇORBA İKRAMI

Seyhan’da Denetim Komisyonu’ndan evrak kaçırıldı iddiası

AKP’li Tunç,”Seyhan’ın arazileri işgal altında”

YÜREĞİR AŞEVİNDEN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE SICAK YEMEK İKRAMI

VALİ ELBAN YÜREĞİR'Lİ MAHALLE MUHTARLARI İLE GÖRÜŞTÜ

Seyhan’da büfe tartışması 

YÜREĞİR PARKLARLA DONATILIYOR

Ceyhan Belediyesi'nden yol çalışmaları

Sivrisinekle mücadelede dronla ilaçlama yöntemi

Karalar, Yumurtalık’ta muhtarlarla toplantı yaptı

ÇUKUROVA BELEDİYESİ’NDEN SINAV DESTEĞİ

BAŞKAN ERDEM, “HER MAHALLEYE EŞİT HİZMET”

POZİTİF TAKSİ BUGÜNE KADAR 1.312 COVİD-19 HASTASINI TAŞIDI

YENİ ADANA ADLİYE SARAYINA 01 MART’TAN İTİBAREN TAŞINMA BAŞLAYACAK

Çukurova Belediyesi  YDD ile yaşlılar için işbirliği yapacak

Karaisalı'da Zabıtalara Başarı Belgesi Verildi

YÜREĞİR’DE 40 MAHALLEYE 40 KÜTÜPHANE

Karaisalı'nın isimlerde tercihi Ömer ve Asel oldu

Sivrisinekle mücadele sürüyor

Zeydan Karalar Küçükdikili’de muhtarlarla görüştü

YILDIZ,”DSİ SON 18 YILDA ADANA’DA 11 BARAJ 1 GÖLET YAPTI”

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Adana’mıza 11 Baraj ve 1 Gölet Kazandırdık” dedi.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Adana’ya yaptığı yatırımlarla projeleri hayata geçirdğini ifade eden  DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Adana’mıza 11 Baraj ve 1 Gölet Kazandırdık” dedi.

Akdeniz’in ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Adana’mızda ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 137 adet Tesis ile 4 milyar 450 milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,’ “Adana’da son 18 yılda 11 baraj ve 1 gölet inşa ettik. İnşaatı Devam Eden 7 Baraj ile 15 bin 090 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır.Diğer taraftan Adanalı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Adana’nın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 7 barajın yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

 “Çukurova’nın Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…”

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Adana ilinde inşa edilen 36 sulama tesisi ile 869 Bin 820 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ, “Böylece Adana topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 699 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

“694 Bin 370 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor… “

Adana’mız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 13 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 13 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 694 bin 370 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 1 092 250 000 TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Adana zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” dedi.

“Adana’da Taşkın Riskini Azaltıyoruz”

Yıldız,’Ayrıca; Adana İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 57 adet taşkın koruma tesisi ile 90 yerleşim yeri ve 2 bin 642 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 12 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

“Adana’nın Suyu Ülkemizin Enerjisine Enerji Katıyor “

Adana’da son 18 yılda 26 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 5 910 GWh enerji üretimi sağlıyor, kurulu gücü 1 617 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 2 Milyar 750 Milyon TL katkı sunuyoruz. Şehrimizde inşa halinde olan 2 ve planlama aşamasında olan 20 adet olmak üzere toplamda 52 adet HES’le Ülkemizin enerjisine enerji katacak olmaktan gurur duyuyor, bugün itibariyle yaklaşık 2.500.000 hanenin enerji ihtiyacını Adana’da kurulu HES’lerle karşılıyoruz. ’dedi.

(VŞ)