SAĞLIK 20.01.2023 13:17:00 553 0

Yeni Enfeksiyonlara Uluslararası Bir Bakış

Toplam 12 farklı ülkeden enfeksiyon konusunda dünyanın önde gelen 26 bilim insanının konuşmacı olduğu toplantı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

 

Uluslararası düzeyde etki değeri yüksek araştırmalara imza atan, dünyanın önde gelen bilim insanlarını Haliç Kongre Merkezi’nde bir araya getiren “Yeni ve Yeniden Önem Kazanan Enfeksiyonlar” toplantısında, dünyada enfeksiyonlarla mücadele konusundaki son gelişmeler konuşuldu. Etkinliği düzenleyen kurumlar arasında yer alan Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin (ESCMID), Salgın Yapan Enfeksiyonlar Görev Grubu (EITaF) Başkanı Eskild Petersen, literatürdeki çalışmaların günümüz dünyasına yaptığı katkılara işaret ederken, ESCMID Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Nicola Petrosillo, yapılacak yeni araştırmaların gelecek nesiller için taşıdığı öneme vurgu yaptı. 

Koç Üniversitesi İş Bankası Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Merkezi’nin (KUISCID) ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda salgınlara yol açan önemli hastalıklarla mücadelede geldiğimiz son durumlar ortaya konuldu. KUISCID Direktörü ve EITaF eş başkanı Prof. Dr. Önder Ergönül İstanbul’da bir araya gelen misafirleri selamlarken, bu toplantıların ileride karşılaşılması muhtemel salgınlara daha iyi hazırlanılabilmesi açısından taşıdığı öneme dikkat çekti. 

Bilimsel Gelişmelerin Nabzını Tutan Şehir

COVID-19 (SARS-CoV-2) gibi yeni ve Maymun Çiçeği, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, Batı Nil Ateşi gibi günümüzde yeniden önem kazanan hastalıklara dair sunumlar ve hızla yayılan antibiyotik direncine dair yapılan güncel paylaşımlar, genç bilim insanları tarafından yüksek bir katılım ve ilgiyle izlendi. 

Dünyanın farklı şehirlerinden 30’a yakın üniversite temsilcisinin ve bilim insanlarının 100’e yakın katılımcıyla temas ettiği toplantıda farklı disiplinlerden yeni ortaklıkların da tohumları atıldı. Üniversiteler araştırma ve geliştirme alanında birlikte çalışıp üretmenin yolları üzerinde dururken, COVID-19 pandemisi ve benzeri salgınlarda erken müdahalenin önemine ve salgınların erken tanı ve tedavisi için alınabilecek ortak önlemlere de değinildi. Bu çerçevede, Koç Üniversitesi İş Bankası Enfeksiyon Hastalıkları Merkezi (KUISCID) gibi merkezlerin güvenilir araştırma alanları olarak sahip olduğu öneme ve gelecekte olası salgınlar açısından atılabilecek stratejik adımlara vurgu yapıldı.

Dünyanın önde gelen bilim insanlarının katıldığı toplantı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) desteğiyle gerçekleşti. Etkinliğin resepsiyonunda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Yeni enfeksiyonlara karşı hazırlıklı olmalıyız. İnsanlık olarak bilgilerimizi, deneyimlerimizi paylaşmalıyız. Koordinasyon kurarak muhtemel salgınlarla mücadele etkinliğimizi artırmalıyız. Bu tüm insanlığın ortak gündemi. Hep birlikte bilimin ışığında yol alarak bu konuda geleceğe daha güvenle bakacağımıza inanıyorum. İki gün sürecek bu toplantının çok önemli sonuçlar vereceğinden hiç şüphem yok. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ diyen bir liderin takipçileri olarak her zaman aklın ve bilimin doğrultusunda hareket etmeye, bilime ve bilim insanlarına destek vermeye devam edeceğiz.”

(vş)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ

4 Şubat Dünya Kanser Günü

KANSERE KARŞI 12 ETKİLİ ÖNLEM!

ÇOCUKLAR NEDEN ÇOK SORU SORAR ?

Mide ekşimesine iyi gelen besinler

OSTEOPOROZ DÖNEMİNDE ‘KIRIKLAR’ ARTIYOR!

Çukurova Üniversitesi Hayvan Hastanesi Yıl İçerisinde Hizmete Başlayacak

Tuvalet eğitimi için 6 önemli kural

KIZILAY, ULUSAL ÇAPTA KAN BAĞIŞI KAMPANYASI BAŞLATIYOR

Ayak Bileğinde Ani Oluşan Güçsüzlüğe Dikkat !

“Açıkta kalan sağlık mezunlarının mağduriyeti giderilsin”

İLAÇ TEDAVİLERİNİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ: OZON TEDAVİSİ

BAŞ DÖNMESİ VE BAYILMA ANİ KALP DURMASININ BELİRTİSİ OLABİLİR!

Kemik Erimesi Neden Olur? Kemiklerimizi Nasıl Koruruz?

Kabızlığı önlemenin 4 yolu

Tırnak Yeme Sorununa Dikkat! Kendimize Nasıl Engel Oluruz?

Ecz. Kızıltepe, “Bulunmayan ilaçlar için hekim, eczacı, teknisyen ne yapsın?”

"Ara Tatil Döneminde Çocuklarınızın Bağışıklığını Koruyun"

KADINLARDA UTANDIRAN SORUNA DİKKAT !

ÖNCE COVİD, ARDINDAN İSE İNFLUENZA-GRİP VE KIŞ KOŞULLARI KAN BAĞIŞINI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Yaşlanan Alman Nüfusunun Sağlık Çalışanına “Acil” İhtiyacı Var

Yeni Enfeksiyonlara Uluslararası Bir Bakış

 • BIST 100

  4.743%0,62
 • DOLAR

  18,8199% 0,08
 • EURO

  20,7204% 0,25
 • GRAM ALTIN

  1.184,3% 0,30
 • Ç. ALTIN

  1954,095% 0,30
 • Perşembe 14.6 ° / 6.5 ° Orta kuvvetli yagmurlu
 • Cuma 13.9 ° / 2.4 ° Parçali Bulutlu
 • Cumartesi 12.4 ° / 5.4 ° Düzensiz Yagmur Mümkün