SAĞLIK 21.01.2023 11:03:00 531 0

KADINLARDA UTANDIRAN SORUNA DİKKAT !

Üroloji Uzmanı Op.Dr.Muharrem Murat Yıldız ,"Tıbbi anlamda üriner inkontinans isimlendirilen idrar kaçırma, kadınlarda çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır" dedi.

Üroloji Uzmanı Op.Dr.Muharrem Murat Yıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.

"Tıbbi anlamda üriner inkontinans isimlendirilen idrar kaçırma, kadınlarda çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. İdrar kaçırma sorunu ile karşı karşıya olan kadınlar, günlük aktivitelerini ve sosyal hayatlarını bu sorun merkezinde planladıkları için bu sorun yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkiler.

Kadınların da gençlik dönemi, orta yaş, yaşlı dönemlerine göre anatomileri değişmektedir. Hastaları buna göre değerlendirmek lazım; tek bir doğum yapmış bir hasta bile idrar tutamayabilir ,normal doğum buna bir sebeptir. Vajinal bölgenin rekonstrüksiyonu tedavinin temelini oluşturur. Vajinanın küçültülmesi, vajinal dudakların küçültülmesi, üretranın normal yerine taşınması anatomik bütünlüğün sağlanması, kadının enfeksiyon geçirmesini önleyen temel sebeplerden birisidir. Bunun dışında orgazm ve haz duygularının sağlanması buna bağlıdır. Özellikle eşe bağlı oluşan mutluluk duygusu pozitif feedback olarak bayanı etkiler. Bu bütünlüğün doğum sonrası sağlanması özgüven ve cinsel hayatın devamlılığının sağlanması bu süreçte kesintiye uğrayan birlikteliğin sağlanması bütüncül tıp yardımı ile sağlanmalıdır. Kadın psikosomatik, sosyal, ailesel ve eşe bağlı faktörlerinin yanında anatomi fizyolojik yapısınında birlikte değerlendirilerek planlamalar yapılmalıdır.

Vajinoplasti ameliyatı ile klitoris dolgusu büyütülmesi işlemleri yapılmaktadır. Kadın ürolojisi; idrar kaçırma, strese bağlı nedenlerle oluşan tipi operasyon / cerrahi tedavi yöntemi ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Kadın yaşam kalitesini bozan kronik sistitis olgularında lökoplaki varlığında mesane içi fulgarizasyon ameliyatı yurdumuzda tarafımızdan yaygınlaştırılmıştır. Genellikle kronik sistite bağlı skuamöz metaplazi olmakta ve bunlar esneyemerek, ani sinyal çıkmasına sebep olmaktadır. Mesanenin doldukça genişlemesi gerekirken,  gerilmesine daha dolmadan erken sinyal çıkarıp gerildim hissi oluşmasına sebep olmaktadır. Bu da sık sık idrar şikayetini ortaya çıkarmakta, tuvalete gitme ihtiyacı doğurmaktadır. Bu lökoplaki  bölgelerinin temizlenmesi, yeni dokuların oluşması hastanın şikayetlerininde uzun süreli rahatlık sağlar. Ayrıca mesane boynu yüksekliği, işeme disfonksiyonları, mesanenin tam boşalamamış, içeride rezidü idrar kalması durumlarında, mesane boynu rezeksiyonu ülkemizde tarafımızdan başarıyla yapılmaktadır. Mesanenin fonksiyonlarını iyi bilip ona göre değerlendirmek bir görevimizdir. Kadınlar dış ortama açık bir mesaneleri olduğu için bu tür durumlara maruz kalabilmektedir

Strese bağlı idrar kaçırmalarda kullanılan manyetik koltuk terapisi kliniğimizde uygulanmaktadır. Öncelikle 12 seans, gerekirse 20 seansta kadar uygulanan tedavi; bunun dışında erken boşalma, geç boşalma, orgazm bozuklukları, pelvik ağrı sendromu bozukluklarında birçok pelvik disfonksiyonda uygulanmaktadır. Genital bölgedeki sakral sinir pleksus kavşağında aynı zamanda akupunktur, pretibial sinir stimulasyonu SANS tedavisi ve aromatik yağ tedavisi ile fıtıklaşmış sarmış organların tekrar eski rijit haline gelmesi bu bölgelerin tedavisinde katkı sağlamaktadır

Ürojinekoloji; Ürolojinin temel bölümlerinden birisidir. Mesane içi instilasyon tedavileri, mesanenin büyütmede botoks tedavileri, mesane antikolinerjik tedavileri, mesane kolinerjik tedavileri hastanın ihtiyaç durumuna göre uygulanmaktadır.
(vş)


 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ

4 Şubat Dünya Kanser Günü

KANSERE KARŞI 12 ETKİLİ ÖNLEM!

ÇOCUKLAR NEDEN ÇOK SORU SORAR ?

Mide ekşimesine iyi gelen besinler

OSTEOPOROZ DÖNEMİNDE ‘KIRIKLAR’ ARTIYOR!

Çukurova Üniversitesi Hayvan Hastanesi Yıl İçerisinde Hizmete Başlayacak

Tuvalet eğitimi için 6 önemli kural

KIZILAY, ULUSAL ÇAPTA KAN BAĞIŞI KAMPANYASI BAŞLATIYOR

Ayak Bileğinde Ani Oluşan Güçsüzlüğe Dikkat !

“Açıkta kalan sağlık mezunlarının mağduriyeti giderilsin”

İLAÇ TEDAVİLERİNİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ: OZON TEDAVİSİ

BAŞ DÖNMESİ VE BAYILMA ANİ KALP DURMASININ BELİRTİSİ OLABİLİR!

Kemik Erimesi Neden Olur? Kemiklerimizi Nasıl Koruruz?

Kabızlığı önlemenin 4 yolu

Tırnak Yeme Sorununa Dikkat! Kendimize Nasıl Engel Oluruz?

Ecz. Kızıltepe, “Bulunmayan ilaçlar için hekim, eczacı, teknisyen ne yapsın?”

"Ara Tatil Döneminde Çocuklarınızın Bağışıklığını Koruyun"

KADINLARDA UTANDIRAN SORUNA DİKKAT !

ÖNCE COVİD, ARDINDAN İSE İNFLUENZA-GRİP VE KIŞ KOŞULLARI KAN BAĞIŞINI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Yaşlanan Alman Nüfusunun Sağlık Çalışanına “Acil” İhtiyacı Var

Yeni Enfeksiyonlara Uluslararası Bir Bakış

 • BIST 100

  4.743%0,62
 • DOLAR

  18,8199% 0,08
 • EURO

  20,7204% 0,25
 • GRAM ALTIN

  1.184,3% 0,30
 • Ç. ALTIN

  1954,095% 0,30
 • Perşembe 14.6 ° / 6.5 ° Orta kuvvetli yagmurlu
 • Cuma 13.9 ° / 2.4 ° Parçali Bulutlu
 • Cumartesi 12.4 ° / 5.4 ° Düzensiz Yagmur Mümkün