SAĞLIK 21.01.2023 09:47:00 510 0

Yaşlanan Alman Nüfusunun Sağlık Çalışanına “Acil” İhtiyacı Var

Almanya’da yaşlı nüfusun artması özellikle sağlık alanında acil çalışana ihtiyaç duyulmasına yol açtı.

Almanya, Türkiye’de yetişen hemşire, hasta bakıcı, yaşlı bakım uzmanı ve sağlık teknisyenlerini istihdam etmek istiyor…  

Almanya’nın hızla artan yaşlı nüfusu özellikle sağlık alanında nitelikli insan gücüne ihtiyacı önemli boyutlara ulaştırdı. Almanya merkezli iş ve göç hizmetleri veren danışmanlık şirketi Avantaj AG CEO’su Dr. Ahmet Ertekin, hemşire, hasta bakıcı, yaşlı bakım uzmanı ve sağlık teknisyenlerine olan ihtiyacın çok arttığına dikkat çekerek “Federal İstatistik verilerine göre, Almanya'da 80 yaş üzerindekilerin sayısı 2021 yılında yüzde 4,5 artarak 5,9 milyona ulaştı. Ülkede 60-79 yaş grubunda olanların sayısı da 2020 sonu itibarıyla yüzde 0,5 yükselerek 18,2 milyona çıktı. Bu durum paralelinde sağlık sektöründe nitelikli insan gücünün istihdamı için Almanya arayış içinde” dedi. 

Dr. Ertekin, kaliteli eğitim doğrultusunda bu ihtiyacın Türkiye’den karşılanabilmesinin olasılıklar dahilinde olduğunu da dile getirerek “Özellikle B1 düzeyince Almanca bilen lisans mezunu sağlık ve özellikle yaşlı bakım uzmanları Almanya’da kolaylıkla iş bulabilir. Önemli olan Almanya iş gücü yasası gereğince gerekli işlem ve süreci doğru değerlendirerek, doğru bir başvuruyu tamamlamak. Bunun için her aşamada ’europerso.com’ ile en güvenilir hizmeti veriyoruz” diye konuştu.

“Sağlık sisteminin yükü arttı”

Almanya'da yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte sağlık sisteminin yükünün arttığına dikkat çeken Dr. Ahmet Ertekin ”Yaşlanan nüfus, Alman ekonomisinde her yıl yüz binlerce nitelikli insan gücüne ihtiyacı doğuruyor. 2020 yılında Almanya’nın yaklaşık 56.000 doktor ve 140.000 hemşire açığı vardı. 2030 yılında bu açığın 165.000 doktor başta olmak üzere yaklaşık 800.000 sağlık çalışanına ulaşması bekleniyor. Her alanda ve sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de çalışan binlerce nitelikli insana gereksinim bulunuyor. Hemşire ve yaşlı bakım uzmanlarına olan bu ihtiyaç için çözüm yolları aranıyor. Bu ihtiyacın yarısının AB ülkelerinden kalanının ise Türkiye’nin de aralarında bulunduğu AB dışındaki ülkelerden karşılanmak isteniyor. Resmi verilere baktığımızda sağlık sektöründe her 100 iş ilanına 32 başvuru olduğunu görüyoruz. Özellikle Türkiye’deki bu alanlardaki iş gücü Almanya açısından çok ciddi bir potansiyel” şeklinde konuştu.

“Emekli sayısı da artacak”

Avantaj AG CEO’su Dr. Ahmet Ertekin, Almanya’da 2023’ten sonra emekli olacak insanların işe yeni başlayandan daha fazla olacağı öngörüldüğü de belirterek şunları söyledi;

“Federal İstatistik Dairesi verilerine göre Almanya’da nüfusun yaş ortalaması şu anda 45 civarında. Bu 1990 yılında 39 olarak belirlenmişti.  Bugün Almanya’da dünyaya gelen bir bebek için kadınlarda beklenen ortalama yaşam süresi 83.38 yıl, erkekler için ise bu süre 78.54 yıl. Ortalama yaşam süresi 2070 yılında kadınlar için 86.1-90.1 yıl, erkekler için ise 82.6-86.4 yıl arasında olması bekleniyor. Almanya’da yaşlı insan sayısı artmaya devam ederken, 10 yıl içinde emeklilerin sayısının da önemli ölçüde artacağı kaydediliyor. Ayrıca 2026'dan itibaren Almanya, her yıl tahmini olarak 130 bin çalışma çağındaki kişiyi kaybetme riski ile de karşı karşıya. 50 yıl içinde Almanya giderek yaşlanan bir topluma dönüşecek ve özellikle sağlık sektöründe çok fazla sayıda nitelikli çalışanı istihdam etmek durumunda olacak.” 

(vş)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ

4 Şubat Dünya Kanser Günü

KANSERE KARŞI 12 ETKİLİ ÖNLEM!

ÇOCUKLAR NEDEN ÇOK SORU SORAR ?

Mide ekşimesine iyi gelen besinler

OSTEOPOROZ DÖNEMİNDE ‘KIRIKLAR’ ARTIYOR!

Çukurova Üniversitesi Hayvan Hastanesi Yıl İçerisinde Hizmete Başlayacak

Tuvalet eğitimi için 6 önemli kural

KIZILAY, ULUSAL ÇAPTA KAN BAĞIŞI KAMPANYASI BAŞLATIYOR

Ayak Bileğinde Ani Oluşan Güçsüzlüğe Dikkat !

“Açıkta kalan sağlık mezunlarının mağduriyeti giderilsin”

İLAÇ TEDAVİLERİNİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ: OZON TEDAVİSİ

BAŞ DÖNMESİ VE BAYILMA ANİ KALP DURMASININ BELİRTİSİ OLABİLİR!

Kemik Erimesi Neden Olur? Kemiklerimizi Nasıl Koruruz?

Kabızlığı önlemenin 4 yolu

Tırnak Yeme Sorununa Dikkat! Kendimize Nasıl Engel Oluruz?

Ecz. Kızıltepe, “Bulunmayan ilaçlar için hekim, eczacı, teknisyen ne yapsın?”

"Ara Tatil Döneminde Çocuklarınızın Bağışıklığını Koruyun"

KADINLARDA UTANDIRAN SORUNA DİKKAT !

ÖNCE COVİD, ARDINDAN İSE İNFLUENZA-GRİP VE KIŞ KOŞULLARI KAN BAĞIŞINI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Yaşlanan Alman Nüfusunun Sağlık Çalışanına “Acil” İhtiyacı Var

Yeni Enfeksiyonlara Uluslararası Bir Bakış

 • BIST 100

  4.743%0,62
 • DOLAR

  18,8199% 0,08
 • EURO

  20,7204% 0,25
 • GRAM ALTIN

  1.184,3% 0,30
 • Ç. ALTIN

  1954,095% 0,30
 • Perşembe 14.6 ° / 6.5 ° Orta kuvvetli yagmurlu
 • Cuma 13.9 ° / 2.4 ° Parçali Bulutlu
 • Cumartesi 12.4 ° / 5.4 ° Düzensiz Yagmur Mümkün