ADANA'DAN FİLİSTİN'E YARDIM ÇAĞRISI

 İş yerinde huzur maaştan daha önemli

“AİLE HEKİMLERİ HAK ETTİKLERİ EK ÖDEMEYİ ALANA KADAR MÜCADELE EDECEK”

Altın Takılardaki Muhteşem Güzellik

Manuel doldurulan izin belgelerinin geçerlilik süresi uzatıldı

ÇÜTAM Konferansları Devam Ediyor

Kızılay'dan 1kişi 1000 kişi Projesi

Dolandırıcılar anneler gününe hazırlanıyor  

SEYHAN’DA 31 MAHALLEDE SEMT PAZARI KURULACAK

PTT’DEN "TÜRKSAT 5A" KONULU ANMA PULU VE İLKGÜN ZARFI

SİBER DOLANDIRICILAR EMEKLİLERİN BAYRAM İKRAMİYESİNE GÖZ DİKTİ

AHEF: "SAĞLIK ÇALIŞANLARI HARİÇ “KAVİMLER GÖÇÜ”"

Bazı üniversitelerde 10 yeni fakülte açılacak

“Hiçbir güç Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile verilen idari iznimizi engelleyemez!”

“Eczanelerimiz Saat: 08:30 – 18:00 arası açıktır”

“Ülkemizde 10’a Yakın Aşı Çalışması Var”

Doğal Taş Cephe Kaplama Avantajlarıyla Fark Yaratıyor 

TÜSAD: "Tam kapanma evet, ama etkin aşılama ve önlemlerin devamı şart!"

"Bu zor günleri el birliğiyle aşacağız"

Uçak Korkusu Olanlara Uçuş Tüyoları

ÇUKUROVA BELEDİYESİNDEN CORONAVİRÜSÜNE KARŞI PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

"TSK’DAN DEVROLAN SAĞLIKÇILARIN ÖZLÜK HAKLARI HİÇE SAYILIYOR"

Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken: “Bu sağlıkçılardan önemli bir bölümü özlük haklarının korunamaması bir yana, kazanılmış sertifikaların iptali büyük bir hukuksuzluk örneğidir” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait askeri hastaneler 26 Ağustos 2016 tarihinde yayınlanan kararname ile Sağlık Bakanlığı’na devredilmişti. Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) ve 32 hastanede çalışan TSK mensubu subay, astsubaylar ve sivil memurlar Sağlık Bakanlığı personeli haline getirildi. 

O günden bugüne özlük hakları ve uzmanlık alanları konusunda henüz bir netliğe kavuşturulamayan TSK mensubu sağlık çalışanlarının hak mücadelesi sürüyor. Son olarak kazanılmış hakları olan ve GATA‘nın sınavlarla, bir yılı geçen sürelerde verdiği eğitimlerle alınan sertifikaların Sağlık Bakanlığı’nca ‘geçersiz sayılması’ Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) tarafından ‘hukuksuzluk örneği’ olarak değerlendirildi. 

‘BEŞ YILDIR HAKLARINI ARIYORLAR’ 

TSK mensubu sağlık çalışanlarının özlük haklarının elinden alındığını şimdi de kamuda kazanılmış hak olan sertifikaların geçersiz kılındığını belirten Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin onurlu birer üyesi olan subay, astsubaylar, aşamalı sınavlardan geçerek TSK ‘ya giren sivil memurlar cezalandırılırmışçasına, nereye gidecekleri ve ne yapacakları hiç düşünülmeden bir gecede Sağlık Bakanlığı bünyesine devredildiler. Sağlık Bakanlığında endüstri meslek lisesi mezunu olup sertifikalarla teknisyenlik yapan kişiler varken sağlık alanında yılların kurumu GATA’nın verdiği sertifikalardaki Röntgen, EEG, EKG, Anestezi, Cerrahi, Laboratuvar gibi unvanlara sahip çalışanlar  ‘Toplum Sağlığı Teknisyeni’  yapıldı.  Kazanılmış sertifikalarının, eğitimlerinin geçersiz olduğu açıklandı. Özlük hakları bir tarafa, geçmişlerinin silinmeye çalışılması, aldıkları eğitimin hiçe sayılması vatan savunmasında mesai mefhumu gözetmeden yıllarda çalışmış kişilere yapılan büyük bir hukuksuzluk örneğidir” ifadelerini kullandı. 

‘SAĞLIK BAKANLIĞINA DEVROLAN PERSONEL OPERASYONLARA KATILDI’

Kararnamenin ardından TSK’nın ihtiyaç anında sağlık astsubayları unvanlarıyla değerlendirebilecekleri alanlarda ‘kısa süreli’ çalıştırıldığını söyleyen Özlem Akarken, “Sağlıkçı astsubayların bir bölümü özlük haklarını ellerinden alınmış olmasına rağmen sınır ötesi operasyonlarda tatbikatlarda görev aldılar. Sağlık astsubayları ve sivil memurlar sadece aldıkları eğitimi uygulamak, unvanlarıyla değerlendirilmek, ülkelerine en çok faydalı olabilecekleri işi yapmak istiyor” şeklinde konuştu. 

GÜVENLİK HASTANELERİ Mİ KURULACAK?’

Son günlerde Milli Savunma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak çalışmayla askeri hastaneleri yeniden devreye sokacak şekilde ‘güvenlik hastaneleri’ kurulacağının konuşulduğunu vurgulayan Akarken, “Güvenlik hastaneleri adı altında askeri hastaneler yeniden devreye sokulacaksa, neden kapatıldı? Binlerce sağlık çalışanı 5 yıldır sertifikalarında geçen unvanlarıyla çalıştıkları halde neden unvanları alındı? Hastaneler yeniden açılacaksa, Sağlık Bakanlığı’nda kalanların hakları korunacak mı? Devirden sonra çoğu personel istifa veya emekli oldu kalan sayı net olarak biliniyor mu? Devirden sonra geri dönmek için verilen dilekçeler neden değerlendirilmedi? Bunlar cevabı beklenen sorular. Binlerce çalışanın özlük hakları, TSK gibi önemli bir kurumun hayati bir parçası tek bir kararname ile değiştirilmemeli. Devir aşamasında birçok hatalar yapıldı çoğu branş kararnameye ekli Tablo-3 e işlenmedi. Bu nedenle de hala mağduriyetler yaşanıyor. Devir ettiği personelinin hakkını Milli Savunma Bakanlığı ve devir alan Sağlık Bakanlığı devir aldığı personelin kazanılmış hakkını korumalı. Lehe sonuçlanan davalar varken kamu zararı oluşturmadan unvanlar ve hakları geri verilmeli. Bizler sağlık çalışanlarının hak ihlallerini en yüksek tonda seslendirmeye devam edeceğiz” dedi. (CO)