Altın Takılardaki Muhteşem Güzellik

Manuel doldurulan izin belgelerinin geçerlilik süresi uzatıldı

ÇÜTAM Konferansları Devam Ediyor

Kızılay'dan 1kişi 1000 kişi Projesi

Dolandırıcılar anneler gününe hazırlanıyor  

SEYHAN’DA 31 MAHALLEDE SEMT PAZARI KURULACAK

PTT’DEN "TÜRKSAT 5A" KONULU ANMA PULU VE İLKGÜN ZARFI

SİBER DOLANDIRICILAR EMEKLİLERİN BAYRAM İKRAMİYESİNE GÖZ DİKTİ

AHEF: "SAĞLIK ÇALIŞANLARI HARİÇ “KAVİMLER GÖÇÜ”"

Bazı üniversitelerde 10 yeni fakülte açılacak

“Hiçbir güç Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile verilen idari iznimizi engelleyemez!”

“Eczanelerimiz Saat: 08:30 – 18:00 arası açıktır”

“Ülkemizde 10’a Yakın Aşı Çalışması Var”

Doğal Taş Cephe Kaplama Avantajlarıyla Fark Yaratıyor 

TÜSAD: "Tam kapanma evet, ama etkin aşılama ve önlemlerin devamı şart!"

"Bu zor günleri el birliğiyle aşacağız"

Uçak Korkusu Olanlara Uçuş Tüyoları

ÇUKUROVA BELEDİYESİNDEN CORONAVİRÜSÜNE KARŞI PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

En çok iş kazası madencilik ve inşaat sektöründe 

“Bulaşıcı hastalıklardan korunmada en etkili yöntem aşı”

Yurt içinde ikamet eden 6 Milyona yakın kişi seyahate çıktı

Doğal Taş Cephe Kaplama Avantajlarıyla Fark Yaratıyor 

Son dekorasyon trendleri arasında doğal taş cephe kaplamalar dikkat çekiyor.

Hem iç hem de dış cephe kaplama için tercih edilen doğal taşların tek seçim nedeni ile estetik değil. Kullanışlı detayları, kolay temizlenmesi, uzun ömrü ve şıklığı ile öne çıkan doğal taş kaplamaları daha yakından tanımak ister misiniz?

Doğal Taşlarla Cephe Kaplama

Doğal taşlar, yüzlerce yıldır yaşam alanlarında kullanılıyor. Hem koruma sağlaması ve şıklığı hem de yalıtım özellikleriyle beğeni kazanan taşlar, sıcaklık ve serinlik açısından avantajlar sunuyor. Dayanıklılığı sayesinde ısı kaybının önüne geçen doğal seçenekler, nem ve rutubete karşı da avantaj sağlıyor. Uygulanığı yapının dış etkenlerden zarar görmesini engellediği için ömrünü uzatan ürünler, cephe kaplama konusunda sağladığı estetikle fark yaratıyor. Renk renk, çeşit çeşit doğal taşlar, ev ve ofis cephelerinde kullanıcıları karşılıyor.

Doğal taş kaplamanın avantajları:

 

  • Doğal taş kaplanan alanlar yazın serin, kışın daha sıcak kalıyor.
  • İçinde yoğun kimyasallar bulunmadığı, doğal malzemeler kullanıldığı için sağlıklı bir alternatif olarak görülüyor.
  • Nemin ve fazla rutubetin neden olduğu tahribatın önüne geçmeye yardım ediyor. Dışarıdan su girişine mani oluyor.
  • Dekoratif özellik gösteriyor.
  • Koruma etkisi sayesinde binaların ömrünü uzatıyor.
  • Dekoratif kaplama panelleri kolaylıkla temizleniyor.
  • Doğal taş kaplamalar, yağmur, kar gibi hiçbir dış etkenden etkilenmiyor, zarar görmüyor.
  • Uzun ömürlü olan malzemeler sık sık yenilenme ve bakım gerektirmemesiyle dikkat çekiyor.

Doğal Taş Kaplama Nasıl Yapılıyor?

Doğal taş kaplama uygulaması, direkt sıvanın üstüne yapılıyor. Seçilen duvarın yüzeyindeki tüm boya, duvar kağıdı çıkarıldıktan, priz yuvaları da kaldırıldıktan sonra duvar iyice temizleniyor. Kaplamanın altında duvar boyama işleminden herhangi bir iz kalmaması gerekiyor. Eğer boya üstüne kaplama yapılırsa, taşlar kısa süre sonra boyayla beraber dökülebiliyor. Oysa sıva üstü uygulamada dayanıklılık sağlanıyor. Kaplamada kullanılan yapışkan malzemeler sayesinde kaplamalar sıvaya yapışarak duvarla bütünleşiyor. Ortalama bir günde tamamlanan kaplama işlemi, uzman taş kaplama ve duvar ustaları tarafından yapılıyor. Tek tek veya bütün halinde yapıştırılan malzemeler, birbirini tutacak şekilde örülüyor, üst temizlik yapıldıktan ve kuruma sağlandıktan sonra kaplamalar hazır hale geliyor.

Doğal Taş Kaplamaların Temizliği

Doğal taşların girintili çıkıntılı yapısı nedeniyle birçok kişi onların nasıl temizleneceği konusunda endişe duyuyor. İç mekanlarda, birkaç ayda bir, doğal taş duvarların tozunu almak yetiyor. Elektrik süpürgesinin fırçalı başlığı ile taşlara zarar vermeden temizlik gerçekleştirilebiliyor. Dış cepheler söz konusu olduğunda ise kaplamanın yönünün aşağı doğru yapılması gerektiği hatırlatılıyor. Kaplama aşağı doğru olduğunda toz tutmuyor, yağmur ve rüzgar sayesinde üzerine toz bulundurmadan doğal yollarla temizleniyor.

Fabrikadan çıkan  ürünler, ilk kez kaplanırken üzerinde üretim kaynaklı tozlar bulunabiliyor. Bu nedenle kullanıcılar, kaplama öncesinde ürünlerin tozlarını süpürge ile alabileceği ancak sonrasında sık sık bakıma gerek olmayacağı konusunda bilgilendiriliyor. Eğer kaplamanın formu veya bulunduğunuz bölgenin iklim özellikleri nedeniyle kaplamaların tozlandığını düşünüyorsanız, üreticiden temizlik hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bazı malzemeler, üzerine beyaz sirkeli su çözeltisi püskürtülerek nemlendiriliyor, ardından tazyikli su yardımıyla tozdan arındırılabiliyor. Araba fırçası ile taşların derinlemesine temizliği sağlanabiliyor.

Doğal taş kaplamalar özellikle çiftlik evlerinde, yazlıklarda, bağ evlerinde kullanılıyor. Hem rustik bir görünüm vermesi hem de kullanışlılığı ve uzun ömrüyle dünyanın dört bir yanında kullanılan doğal kaplamalar, salondan banyoya, mutfaktan dış cepheye kadar her alanda tercih edilebiliyor. Siz de evlerinizi doğal taşların estetiği ile dekore edebilir, birbirinden şık ve sağlıklı doğal malzemelerle yaşam alanlarınızı renklendirebilirsiniz. (Fİ)