ADANA’DA GÖNÜLLÜ KAN BAĞIŞÇILARI BULUŞTU

Mobil oyunlara 120 milyar dolar harcanacak

PTT'DEN  “UEFA EURO 2020TM” KONULU ANMA PULU VE İLKGÜN ZARFI

SAHİM-SEN: ""SAĞLIK ÇALIŞANLARINA COVID EK ÖDEMELERİ  ADİL DAĞITILMIYOR"

AHEF: "Aşıda hız kazanmak için aşı merkezleri kurulmalı"

AFET YÖNETİMİNDE BAŞARININ ANAHTARI KAPSAMLI İŞ BİRLİKLERİ

Takviye gıda satışları yüzde 140 arttı

"Eko tahribat sürerse gelecekte yeni pandemiler yaşanacak!"

 İş aramanın tam zamanı

JMO’dan “Çevre”uyarısı

PTT’DEN “DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ” KONULU ANMA PULU VE İLKGÜN ZARFI

"Her yıl 300 milyon yeni fidan dikiliyor"

Herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı var

Anadolu’nun Kadın Gücü yarışması üçüncü kez düzenlendi

MİLLİ SPORCULARDAN LÖSEMİ HASTALARINA DESTEK!

"Sağlık çalışanının yüzde 67’si şiddete maruz kalıyor"

SABANCI VAKFI 12.SEZONUNDA “FARK YARATANLAR”I TANITTI

Hayvan Dostu İletişim Kılavuzu yayınlandı

Yaşlı ve genç kesim Covid-19’dan sonra ortak noktada buluştu

2020 yılında 150 binin üzerinde ölümlü yaralanmalı trafik kazası oldu

Aydem Enerji'den gençlere online staj imkanı

ÇÜTAM Konferansları Devam Ediyor

Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi (ÇÜTAM) Kültür Evi etkinlikleri kapsamında, ‘cutam1996’ Instagram hesabından yapılan canlı yayınlarda konak sohbetleri devam etti

Muğla Sıtkı Koçman  Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Pervin Çapan “Söz Sanatları Yoluyla Dilin İfade Gücünü Kullanma Örneği Olarak Tezkirelerde Muamma ve Lugazlar” başlığıyla,  Kocaeli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Tülay Çulha “Karaylar, Karayca” başlıklı konuşmasıyla yer alırken, 23 Nisan Özel Programına ise Mehmet Kıvanç Çetin, Çağan İdil Çetin ve Zümra Göl konuk oldu.

 

“Söz Sanatları Yoluyla Dilin İfade Gücünü Kullanma Örneği Olarak Tezkirelerde Muamma ve Lugazlar”

Prof. Dr. Çapan, “Söz Sanatları Yoluyla Dilin İfade Gücünü Kullanma Örneği Olarak Tezkirelerde Muamma ve Lugazlar” başlıklı konuşmasıyla ÇÜTAM katılımcılarıyla bir araya geldi. Konuşmasına dil ve söz sanatları ilişkisinden bahsederek başlayan Prof. Dr. Çapan, dilin yalnız başına bazı söylemleri ifade edebilme gücüne sahip olmadığını, bu durumun özellikle de edebiyat için geçerli olduğunu söyledi. Dilin çeşitli unsurlarla zenginleştirilmesi gerektiğini belirten konuşmacı, bu konunun Doğu’da “belagat”, Batı’da ise “retorik” konularıyla ilişkili olduğunu ifade etti.

 

“Karaylar, Karayca”

Doç. Dr. Çulha ise  “Karaylar, Karayca” başlıklı konuşmasında Karay Türklerinin Museviliğin bir mezhebi olan Karay Mezhebine mensup olduklarını dile getirdi. Farklı bölgelerde yaşayan Karayların olduğunu söyleyen konuşmacı Kırım, İstanbul, Ukrayna gibi yerlerde yaşayan Doğu Avrupa Karaylarından da söz etti. Karaylar adının “okuyanlar” anlamına geldiğini de ifade eden Doç. Dr. Çulha, Karaylar adıyla “Türk olan Karayların” ifade edildiğini belirtti.

 23 Nisan Özel Programı

23 Nisan Özel Programı’nda çocuklar ÇÜTAM katılımcılarıyla buluştu. Konuşmaya ilk olarak başlayan Çağan İdil Çetin, 23 Nisan’ın kendisinde uyandırdığı hisleri paylaştı. 23 Nisan denilince aklına sabahın erken saatlerinde kalkıp tören için okula gidildiği vakitlerin ve çocukların 23 Nisan’ı coşkuyla kutladığı günlerin geldiğini belirtti. 23 Nisan Özel Programı’nın konukları arasında yer alan Mehmet Kıvanç Çetin ise 23 Nisan’ı baharla bağdaştırdığını ifade ederek, “Sığırtmaç Mustafa” öyküsünü canlı yayın katılımcılarıyla paylaştı.

5. Sınıf öğrencisi Zümra Göl ise 23 Nisan Özel Programı’nı piyano çalarak müzik dinletisiyle sürdürdü. Zümra Göl’e bu dinletide yan flütle Mehmet Kıvanç Çetin eşlik etti. Dinletinin ardından programın konukları olan İdil Çetin, Kıvanç Çetin ve Zümra Göl, tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Deniz Abik program sonrası canlı yayın konuklarına katkı ve katılımlarından dolayı teşekkür etti.(CO)