YÜREĞİR BELEDİYESİ’NİN ÜCRETSİZ POMEM KURSU BAŞLADI

Büyükşehirden 25 ayrı noktada asfalt çalışması

Kadın Dayanışma Merkezinde kadınlara katkı

Yüreğir Belediyesi’nden Engelli Memur Adaylarına Rehberlik Desteği

Adana Büyükşehir Meclisinde Ocak ayı çalışması tamamlandı 

Karalar,”Özel Halk Otobüsleri engellileri almıyor diye sürekli şikayet geliyor”

BAŞKAN ERDEM'DEN İŞÇİLERE İKRAMİYE JESTİ

Adana Büyükşehir Belediye Meclisinden rutin çalışma

Başkan Ergü'den, Büyükşehir’e beyaz fasulye üretiminin artırılması önerisi

Mecliste işçi çıkışları tartışması 

BAŞKAN KOCAİSPİR YÜREĞİR’E BİR ESER DAHA KAZANDIRIYOR

Seyhan’dan #sanatevesığar etkinliği

Mehmet sordu Başkan cevapladı

Erdem, “Gazeteciler toplumun ışığıdır”

Akay, 2021’e Muhtarları ziyaretle başladı

MHP’li Uçar’dan Akay’a cevap

Akay’dan eleştirilere toplu cevap

CEYHAN'DA ASFALT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

YAPILANDIRMA BAŞVURULARI 1 AY DAHA UZATILDI

Çetin, "Çukurovalı kadınlar yalnız değilsiniz"

Kızılaydan Karalar’a teşekkür plaketi

MHP'li Şehmus Uçar, “Seyhan Belediyesi’nde ‘Kes, kopyala, yapıştır’ dönemi başladı”

MHP’li Seyhan Meclis Üyesi Şehmus Uçar,“Seyhan Belediyesi’nin bütçesi, 550 milyon artı 50 milyon lira borçlanma olarak geçti. Müdür arkadaşlardan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda hazırlanan performans kitapçığı bir önceki yılla

Seyhan Belediye Meclisi Kasım ayına ait olağan toplantısı muhalefet meclis üyelerinin eleştirileri ile devam etti. MHP’li Meclis üyesi Şehmus Uçar, belediyenin 2021 yılı bütçesi ile hazırlanan performans kitabı üzerinden eleştiriler yönelterek, belediyede ‘kes, kopyala, yapıştır’ usulünün başladığını söyledi.
Seyhan Belediye Meclis Başkan Akif Kemal Akay, katipler Duygu Ayçe Atikaslan ve Gülcan Bingöl tarafından açıldı.
Gündem dışı söz alan MHP’li Meclis Üyesi Şehmus Uçar, “Geçen ay Seyhan Belediyesi’nin bütçesi 550 milyon artı 50 milyon lira borçlanma olarak geçti. Müdür arkadaşlardan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda hazırlanan performans kitapçığı bir önceki yılla birebir aynı, aradaki tek fark 2021 yılı rakamlarının eksik olması. Kopyala yapıştır usulüyle yapılmış olan bir performans kitapçığı hazırlanmış. Belediye meclisinden yetki isteyen idare, ne yazık ki belediye meclis üyelerine eksik bilgileri duyurmak istemediler. Meclis üyesi arkadaşlarımızın notları istemesiyle daha sonra bilgiler verildi. Şimdi siz belediye başkanı olarak meclisten yetki istiyorsunuz, ama belediye meclis üyelerinden de o bilgileri saklıyorsunuz. Bu nasıl bir performans kitapçığı, bu nasıl bir idare anlayışı?”
CHP’li Mustafa Fidan Vursavuş, İzmir depreminden dolayı çok üzgün olduklarını söyleyerek, “Suçsuz insanlar ölüyor memlekette, ne yazık ki sebebi 5 yılla, 10 yılla, 20 yılla sınırlı değil” dedi.
Vursavuş, son yıllarda yapılan binaların demir ve beton konusunda son derece iyi durumda olduğunu kaydederek,  “Bu işin içerisinde olan birisi olarak gönül rahatlığı ile bunu söyleyebilirim” dedi.
Tüm Türkiye’de dönüşüm yapılmasının şart olduğunu belirten Vursavuş, “Bugün Uğur Mumcu’da, Süleyman Demirel Bulvarında, Reşatbey’de, Kenan Evren’de bir dönüşüm yapıyorsanız ve bununla ilgili devletimiz vatandaşlara para yardımı yapıp bir yol açıyorsa bunun adı bence bir dönüşüm değil. 200-300 bin liralık bina 1 kaç milyon mertebesine geliyorsa bu vatandaşın faydasına bir dönüşümü değildir. Başını sokacak evi olmayan ve o evde mecburiyetten oturan vatandaşların evini döndürmek konusunda devlet, hükümet olarak elimizden geleni yapmalıyız. Bu Adana’da realitedir. Bir de İstanbul’u düşünün” diye konuştu.
Vursavuş, kolonların kesilmesi başta olmak üzere bir ihbar hattının oluşturulması teklifinde de bulundu.
AK Parti Meclis Üyesi Ali Coşkun da, dün mecliste meclis üyelerinin deprem vergisini devletin ne yaptığıyla ilgili değişik yorumlarda bulunduklarını hatırlatarak, buna cevap verdi. Coşkun, “Devlet, deprem vergisinin üzerine mi yatmış, yoksa aldığı bu vergiyi aldığı günden bu yana ülkemizin ne yazık ki değişik tarihlerde yaşadığı depremlerde ve onun sonrası oluşan kayıpları telafi etmek için mi kullanmıştır?” diyerek toplanan vergileri ve devletin yaptığı harcamaları rakamlarla açıkladı. Coşkun, “Alt alta topladığımızda 1,21 trilyonluk harcama yaptığı görülmektedir. Toplanan deprem vergileri 147,2 milyar lira olduğunu düşündüğümüzde harcanan para bunun 6 katından fazla olan 1,21 trilyon liraya ulaşmıştır” dedi. 
CHP’li Meclis Üyesi ve Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Ulaş Toros ise, “Dün bahsettiğim 25 milyar lira vergiden alınan değil,  3,5 milyon konutu, yani kaçak yapıyı affettiğiniz içindi. Son 20 yılda 9 defa imar affı geldi. Hükümet ya da devlet olarak bunu affedeceğinize bu parayı alıp tekrar dönüştürseydiniz. Depremden önce harcayacağınız 1 lira depremden sonra en az 100 liradır. Bu 1 trilyondan daha aza, yıkımı yapılan yerlerden daha az harcamayla bunları engelleyebilirdiniz” dedi.
AK Partili Mustafa Kemal Tunç da, denetim üzerine konuşma yaparak 3 kez “denetim şart” dedi.
Tunç ayrıca kes kopyala yapıştır yöntemiyle hazırlanan performans kitapçığını ise ciddiyetsiz olmakla nitelendirirken, hazırlanan bütçe ile “Hiçbir şey güzel olmayacak” eleştirisini yöneltti.
Bu konuşmalara cevap vermeyen Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, gündem maddelerine geçti. Gündemin 2.maddesi ilgili komisyona havale edilirken, gündemin 3. Maddesinde Tunceli’nin Pertek Belediyesi arasında kardeş belediye ilişkisi kurulması ile ilgili komisyon raporu oy çokluğuyla kabul edildi.
Gündemin 4. Maddesinde ise,  Karaisalı, Kozan ve Pozantı orman yangınlarında görülen zararla ilgili komisyon kurulması oy birliğiyle kabul edildi.
Seyhan Belediye Meclisi çalışmalarına devam edecek.

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ