AYM: “İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İDDİASI TEMELLENDİRİLEMEZ İSE KABUL EDİLMEYECEK”

KILIÇDAROĞLU, ŞİDDET MAĞDURU RUKİYE AY’I KABUL ETTİ

MECLİS’E GELEN FEZLEKELER KONUSU TARTIŞILIYOR

ERDOĞAN,“ATLAS SİNEMAMIZ AYNI ZAMANDA YAŞAYAN BİR MÜZE OLACAK”

CHP'Lİ GÜRER, "TİGEM’DE NELER OLUYOR?"

AKP'li Ala, "Türkiye Avrupa'nın güvenliğine katkıda bulunmaya devam ediyor"

ÖZTRAK: CHP BALKAN MASASI’NI ANLATTI

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZKOÇ'TAN ERDOĞAN'A ELEŞTİRİ

SALICI: “CHP GELECEĞİN İKTİDARINI KONUŞUYOR”

İYİ Parti Adana teşkilatından ilçelere ziyaret

AĞBABA: “ONLAR BİR CAN, MOTORSİKLET DEĞİL”

ERDOĞAN,"DEĞİŞİM RÜZGARI ESTİRDİK"

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN’DAN ERDOĞAN’A YANIT

"Cezaevlerinin yanı sıra gözaltı merkezleri ve karakollar da incelensin"

Sarıeroğlu,"AK Parti demek Türkiye demektir"

“Esnafın, çiftçinin suni söylemler ve şişirme haberlere karnı tok”

ÖZKOÇ: “TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MASAYA OTURAN ERDOĞAN'DIR”

“LEBALEB’LE ÖVÜNMEK HANGİ VİCDANA SIĞAR?”

Fezlekeler Meclis'te

ERDOĞAN,"CHP SÜZME FAŞİST PARTİDİR"

Gürer, "İhracatta Rusya’nın insafa gelmesini bekliyoruz"

CHP'Lİ ADIGÜZEL, İŞSİZ MÜHENDİSLERİN SORUNUNU GÜNDEME TAŞIDI

Türkiye’de 15-34 yaş arasında üniversite mezunu işsiz genç sayısının 1 milyona dayandığını belirten Onursal Adıgüzel, “Üniversite mezunu gençler arasında işsizliğin en yoğun yaşandığı alanlardan biri de mühendislik"dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, genç mühendisler arasında her geçen gün katlanarak artan işsizlik sorununu gündeme taşıdı. 
Türkiye’de 15-34 yaş arasında üniversite mezunu işsiz genç sayısının 1 milyona dayandığını belirten Adıgüzel, “Üniversite mezunu gençler arasında işsizliğin en yoğun yaşandığı alanlardan biri de mühendislik. Özellikle genç mühendisler arasında işsizlik çığ gibi büyüyor. Gençler çaresiz, hükümetin bu konuda bir adım atmasını beklerken, son merkezi alımlarda mühendislere ayrılan kadro sayısı 310. Özel sektörün hali ortada, yaşanan bu kriz ortamında sektörün mevcut haliyle bu kadar mezuna istihdam yaratabilmesi imkansız. Bugün yüzbinlerce üniversite mezunu işsizse, bunun en birincil sorumlusu ‘her ile üniversite’ politikası ile milyonlarca aileye, öğrenciye hayal satan AKP iktidarıdır. Yüzbinlerce genç çözüm beklerken, iktidar ‘Her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yoktur’ deyip işin içinden sıyrılamaz, gençlerin feryadını duymak zorunda” dedi. 
CHP’li Adıgüzel, yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında şu ifade ve bilgilere yer verdi:
“Yükseköğretimdeki plansızlığın ve öngörüsüzlüğün sonucu olarak artan üniversite sayısı ile birlikte öğrenim gören öğrenci ve mezun sayısında da artış yaşandı. Her ile bir üniversite politikası ile yalnızca akademinin içi boşaltılmadı, yüzbinlerce öğrencinin ve ailelerinin gelecek hayalleri, umutlarıyla da oynandı. Eskiden mühendislik iş garantili bir meslek olarak itibar görür, aileler çocuklarını mühendislik okumaları için teşvik ederdi. 18 yıllık iktidarın bizi getirdiği noktada ise, genç mühendisler işsizlik batağına saplamış durumda. Türkiye’de üniversite mezunları arasındaki işsizlik AKP döneminde rekor kırdı. Bunun en önemli sebebi de eğitim politikalarının yatırım ve istihdam planlamasından kopuk bir şekilde yürütülmesi oldu. Son dönemde geç kalınmış bir adım olarak bazı mühendislik programlarının kontenjanlarında azalmaya gidildi. Ancak bunun yeterli olmayacağı ortada. Bu sorunların çözümü için daha kapsayıcı, planlı adımların atılması şart.”

(vş)