"Afganistan'da Sivil Ölüm ve Yaralanmalar Yüzde 47 Arttı"

ABD'nin Irak'taki Muharip Misyonu Sona Eriyor

Tunus'ta Demokrasi Krizi

Çin’den ABD’ye ‘‘Hayali Düşman’’ Suçlaması 

ABD’de Artan Vakalar Kısıtlamaları Geri mi Getiriyor?

“MÜLTECİLER İÇİN 3,5 MİLYAR EURO DESTEKTE SURİYELİ VEYA AFGAN AYRIMI YAPILMAYACAK”

Yunanistan'da Aşı Karşıtı Gösteriye Polis Müdahalesi

Biden’ın 6 Ay Karnesi

Irak'ta ABD Güçlerine Saldırı Tehdidi

California’da Evler Yanıyor

“Irak’ın Amerikan Muharip Askerlerine İhtiyacı Yok”

ABD'nin Batısında Yangınlarla Mücadele Sürüyor

Hindistan’da Muson Yağmurları Toprak Kaymasına Yol Açtı

“İdlib IŞİD İçin Türkiye’ye Geçiş Kapısı”

“Orman Yangınları İklim Değişiminin Bir Sonucu”

ABD Afganistan'da Hava Operasyonuyla Taleban'ı Vurdu

Türkiye’den BM Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs Tepkisi 

Taleban: ‘‘Tek Başına İktidar Olma Niyetimiz Yok’’

Blinken ve Irak Dışişleri Bakanı Washington’da Görüştü 

“GÜVENLİK KONSEYİ KINAMA KARARINDA UZLAŞTI”

Çin Dünya Sağlık Örgütü'ne İzin Vermedi

“ABD İLE İLİŞKİLERİN İYİLEŞİP İYİLEŞMEYECEĞİNİ SÖYLEMEK ZOR”

Putin ikili görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “ABD yeniden yaptırım uygularsa ilişkilerde yeni bir fırsatı daha kaçırmış oluruz,' dedi”

ABD Başkanı Joe Biden'la yaptığı ilk yüz yüze zirvenin ardından basın toplantısı düzenleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya ve ABD'de büyükelçilerin görev yerlerine dönmesi konusunda Biden'la mutabık kaldıklarını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin ile ABD Başkanı Joe Biden, her iki tarafın da ikili ilişkilerin dibe vurduğunu kabul ettiği bir dönemde İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya geldi.

1985 yılında dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan ile eski SSCB Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov arasında yapılan tarihi zirveden 36 yıl sonra yapılan zirve sonrası us lider Putin, basın toplantısı düzenledi. 

Sputnik Ajansı’nın internet sitesinse yer alan habere göre Putin, Biden'la yaptığı görüşmeler için 'yapıcı' nitelendirmesi yaparak "Ortada herhangi bir düşmanlık olmadığını düşünüyorum. Tam tersine farklı taraflarda durmamıza rağmen birbirimizi anlamaya ve pozisyonlarımızı daha yakın kılmak konusunda istekli davrandık. Tartışmalar son derece yapıcıydı" dedi.

Rus lider ayrıca, "Rusya ve ABD büyükelçilerin görev yerlerine dönmesi konusunda Biden'la mutabakat sağladık" ifadelerini kullandı. 

'Biden, Donbass'taki sorunların Minsk anlaşmaları temelinde çözülmesini kabul etti'

Putin, Ukrayna konusunun gündeme gelip gelmediği sorusu üzerine "Ukrayna meselesini çok geniş şekilde olmasa da ele aldık. Biden, Donbass'taki sorunların Minsk anlaşmaları temelinde çözülmesini kabul etti" yanıtını verdi. 

Rusya ve ABD'nin stratejik istikrarın sağlanmasında sorumlulukları var diyen Putin START-3'ün önemine dikkat çekerek şunları söyledi: 

"Biden, Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması'nın (START-3) uzatılması konusunda sorumlu ve zamanında bir karar aldı. Rusya ve ABD'nin stratejik istikrarın sağlanmasında sorumlulukları var.  İki ülke, uzatılan START-3 anlaşmasında yapılacak olası değişiklikleri görüşmeye başlayacak.

Batı'nın Rus dış politikasını öngörülemez bulması, bunun gerçekten de öyle olduğu anlamına gelmez. ABD'nin stratejik güvenlik alanında uluslararası istikrarın temellerini yıkarak 2002'de füze savunma sistemleri anlaşmasından çekilmesi tamamen öngörülemez bir şeydi. ABD'nin 2019'da Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan çıkması, Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilmesi de öngörülmez ve istikrarı bozucu adımlardı. Neredeyse hiçbir şey bırakmadılar. Tanrı'ya şükür Biden, START-3'ü beş yıl uzatma konusunda doğru bir karar aldı.

Siber güvenlik konusunda istişarelere başlamak için Biden ile anlaştık."

'Navalnıy, Rusya yasalarını ihlal ettiğini biliyordu'

Blogger Aleksey Navalnıy’ın durumu ve ‘Rusya’dan, ABD’ye yönelik siber saldırı’ iddiaları hakkında Rus lider "Aleksey Navalnıy, Rusya yasalarını ihlal ettiğini biliyordu. Hakkında arama kararı varken Rusya'ya gelen Navalnıy'ın tutuklanmak istediğinden eminim" değerlendirmesini yaptı. 

Biden'ın kendisine yönelik “katil nitelemesi hakkında  da yorum yapan Putin "ABD'de her gün birileri öldürülüyor, Afganistan'da tek bir atışla yüzlerce kişiyi öldürdüler" yorumunda bulundu. 

Putin, siber saldırı iddialarıyla ilgili olarak da "ABD'nin kaynaklarına göre dünyada en fazla siber saldırı ABD'nin siber ortamından gerçekleştiriliyor. Daha sonra Kanada geliyor, ardından iki Latin Amerika ülkesi ve İngiltere var. Rusya, siber saldırıların çıkış noktası olan ülkeler listesinde yer almıyor" dedi. 

Putin "Rusya, ABD sınırları yakınında tatbikat yapmıyor ancak şu anda ABD Rusya sınırları yakınında bunu yapıyor. Dolayısıyla, bu konuda ABD tarafının değil Rus tarafının endişeleri olmalı" diye devam etti. 

'ABD ile ilişkilerin iyileşip iyileşmeyeceğini söylemek zor'

ABD’nin Rusya’ya yönelik, insan hakları eleştirilerini de değerlendiren Putin, Washington’un bu konudaki kötü karnesine dikkat çekti:

"Biden, insan hakları konusunu gündeme getirdi. Bakın, Guantanamo hala daha faal ve uluslararası hukuka, ABD yasalarına, hiçbir şeye uygun değil. CIA'in Avrupa ülkeleri de dahil çeşitli ülkelerde işkence uygulanan hapishaneleri var. Bu nedir? Bu insan hakları mı? Bu salondaki kimsenin insan haklarının bu şekilde korunduğunu kabul edeceğini sanmıyorum."

Rusya-ABD ilişkilerinin gelecekteki seyrine ilişkin belirsizliğe işaret eden Putin'in "Biden beni ABD'ye davet etmedi, ben de onu Rusya'ya davet etmedim" dedi ve devam etti: 

"ABD ile ilişkilerin iyileşip iyileşmeyeceğini söylemek zor. 

Rusya ve ABD en kısa zamanda stratejik istikrar konusunda kapsamlı ikili diyalog başlatacak, diyalog konuya odaklı ve enerjik bir biçimde yapılacak. Bu diyalog ile gelecekteki silah kontrolü ve riski azaltma önlemlerinin temelini atmayı amaçlıyoruz.

Bence Biden'la genel olarak aynı dili konuştuk ancak bu, birbirimizin ruhuna, gözlerine bakmak ve ebedi sevgi ve dostluk yemini etmek zorunda olduğumuz anlamına gelmiyor."

'ABD yeniden yaptırım uygularsa, ilişkilerde yeni bir fırsatı daha kaçırmış oluruz'

ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlarıyla ilgili ihtimali de değerlendiren Rus lider, şunları söyledi:

"ABD iç siyasetindeki ruh hallerini bilmiyorum ancak eğer bu zirvenin ardından ABD yeniden yaptırım uygularsa, ilişkilerde yeni bir fırsatı daha kaçırmış oluruz.

ABD'yle ilişkiler hakkında önceden de yanılsamalarım yoktu, siz ise yenileri olup olmadığını soruyorsunuz. Nereden çıkardınız bu yanılsamaları? Hiçbir yanılsama yok ve olamaz.

Sohbetin doğrudan ve açık olmasına, belirlenen konulardan gereksiz diplomatik sapmalar olmasına rağmen biz baskı hissetmedik. Rusya-ABD zirvesinde ne bizim tarafımızdan ne de ABD tarafından baskı uygulandı. Bu anlamsız olurdu, zira insanlar bunun için bir araya gelmiyor."

'Amerikan medyası Rus yasalarının gereklerine tam olarak uymuyor'

Putin, RT ve Sputnik’e karşı Washington’un çifte standartlı tutumunu da eleştirerek "Bizde yabancı izleyici/dinleyici kitlesini hedef alan bu türden sadece iki medya kuruluşumuz var, Russia Today ve Sputnik. Daha önce Amerikan tarafı bu kuruluşları yabancı ajan ilan etti, akreditasyonlarından yoksun bıraktı. Bununla birlikte Russia Today, Amerikan düzenleyicisinin ve yasasının tüm taleplerini yerine getiriyor, orada gerektiği gibi tescil oluyor, personel istihdamı, finansal işlemler vs. konularda oldukça fazla sorun yaratılmasına rağmen. Bizde bu tür sorunlar söz konusu değil, ne yazık ki Amerikan medyası Rus yasalarının gereklerine tam olarak uymuyor. Rusya-ABD ilişkilerinde dip seviyesinin görülüp görülmediğini söylemem şu anda zor, zira ilişkileri bozan eylemleri başlatan taraf biz değil, ABD tarafıydı. ABD'li Kongre üyeleri yaratıcı insanlar, daha neler ortaya çıkarırlar, bilmiyorum" ifadelerini kullandı. 

Putin, ABD’deki hapishanelerde hüküm giyen bazı Rusların anavatanlarına dönüşü konusunda Amerikan tarafıyla anlaşmaya varmanın mümkün olup olmadığı sorusuna ise şu yanıtı verdi: 

“Bu konuyu konuştuk, Başkan Biden Rusya’daki cezaevlerinde tutulan Amerikan vatandaşları üzerinden bu konuyu gündeme getirdi. Bunu tartıştık. O konuda bazı tavizler bulunabilir. Rusya Dışişleri Bakanlığı ve ABD Dışişleri Bakanlığı bu yönde çalışacak.”

'ABD topraklarında kargaşanın topraklarımızda yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız' 

Putin, Rusya’daki istikrarsızlaştırma girişimlerine karşı, ABD ile “stratejik istikrar, siber güvenlik, bölgesel çatışmalarla ilgili sorunların çözülmesi” gibi başlıklarda mutabakat sağlanabileceğini de vurgulayarak şunları söyledi: 

"ABD, çok kısa süre önce George Floyd'un öldürülmesi ve Black Lives Matter (Siyah Hayatlar Önemlidir) hareketinin başlamasının ardından en ağır olaylarla karşı karşıya kaldı. Şu anda bunları yorumlamayacağım ancak demek istediğim, yaşanan kargaşaları, hukuk ihlallerini gördük. ABD'yi ve ABD halkını anlıyoruz ancak bunun bizim topraklarımızda yaşanmasını istemiyoruz. Bunun önüne geçmek için elimizden geleni yapacağız.

Bizim öngörülmez olduğumuzu mu düşünüyorsunuz? Hayır, ben öyle düşünmüyorum. Bence biz, bize yönelik tehditlere tamamen uygun şekilde hareket ediyoruz. İstikrarın tam anlamıyla sağlanması için bugün konuştuğumuz tüm alanlarda mutabakat sağlamalıyız. Bunlar stratejik istikrar, siber güvenlik, bölgesel çatışmalarla ilgili sorunların çözülmesi. Tüm bunlar üzerinde mutabakat sağlayabileceğimizi düşünüyorum, en azından Biden'la yaptığımız görüşmenin ardından bende böyle bir izlenim oluştu."