ALTERNATİF YAKITLAR TEŞVİK BEKLİYOR

Türk çikolatası ve şekerleme ürünleri 185 ülkeye ihraç edildi

ADASO’DAN TEMSA VE SASA’YA ZİYARET

Yarım asırlık zanaatkarlar ödüllendirildi

Piyasalara ne oluyor?

Trafiğe kayıtlı taşıt sayısı 24 milyon  256 bin 741 oldu

Adana ESOB Başkanı'ndan esnafa uyarı

ÇKA'DAN KOBİ’LERE TEKNİK DESTEK

ADASO-GİZ İŞ BİRLİĞİNDE “YESAD” PROJESİ BAŞLADI

AKAMİB,"Adana gerçek potansiyelini UR-GE ile yakalayacak"

AKSA DOĞALGAZ ÇUKUROVA’DA 500 BİN ABONEYE ULAŞTI

Türk doğal taş sektörü  ihracatını arttıracak 

ADANA OSB’DE ELEKTROMEKANİK KÜMELENME

Benzine zam

Türk Zeytinyağı ABD Pazarında Tanıtıldı

Türkiye'nin kredi notu negatiflikten durağana çevrildi

AOSB, TARSUS ÜNİVESİTESİ İLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

Hazırgiyim ve konfeksiyon, medikal tekstille ihracatını katlıyor

Tüketici karşısında “gerçek” marka görmek istiyor

Evden çalışma ve eğitim teknoloji sektörüne tavan yaptırdı

Bayraktar, “Pandemi en çok patates ve soğanı vurdu”

ADASO-GİZ İŞ BİRLİĞİNDE “YESAD” PROJESİ BAŞLADI

Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen “Yeşil Sanayiye Doğru Toplumların İstihdamla Kaynaştırılması (YESAD)” projesi başladı.

Adana Sanayi Odası ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) iş birliği ile yürütülen, tamamı Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen “Yeşil Sanayiye Doğru Toplumların İstihdamla Kaynaştırılması (YESAD)” projesi başladı.

ADASO'dan yapılan açıklama şöyle:

"YESAD Projesi kapsamında firmalara uygulanacak mevcut durum anketi sonrası enerji verimliliği, atık su ve atık yönetimi, çevre duyarlılığı, üretim ve kaynak verimliliği, dış ticaret ve e-ticaret konularını kapsayan mentörlük hizmeti verilecek. Yeşil Mutabakata uyum sağlamak ve karbon ayak izini azaltmak için çalışacak firmalara 6 ay boyunca istihdam desteği sağlanacak.

ADASO üyesi firmaların yararlanacağı projeyle, firmaların istihdamlarına katkı sağlayan, yalın üretim teknikleri ile verimliliklerini artıran, yeşil üretime önem veren verimlilik odaklı metotlarla firmaları döngüsel ekonomiye adapte edilmesi hedefleniyor.

Firmalara “Yeşil Yol Haritası” çıkartılacak

Firmaların “Yeşil Yol Haritası’nın” çıkarılacağı proje kapsamında izleme ve uygulama aşamasında görev alacak mentör ekibi oluşturulacak. Proje kapsamında montörler; firmalara yol haritasında belirlenen kriterler çerçevesinde, her ay firmaların hedeflerine ulaşmaları için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda önerilerde bulunacak.

Yeşil Sanayiye Doğru Toplumların İstihdamla Kaynaştırılması “YESAD” projesiyle üreticilere yeşil üretimle, operasyonları daha yeşil hale getirmek üzere önemli sürdürülebilirlik fırsatları sunularak rekabette başarılı olma fırsatı yakalanması hedefleniyor. Projede firmaların yol haritasına uyabilmelerine destek olmak için bir dizi eğitim modülü de hazırlanacak. Proje kapsamında üretim verimliliğini artırmak ve kaynak kullanımını azaltmak için başta yalın üretim teknikleri, çevreye uyumlu üretim için atık yönetimi, su yönetimi ve enerji yönetimi konularında; firmaların sürdürülebilirliğini artırmak için e-ticaret ve dış ticaret konularında hem mavi yakalı hem de beyaz yakalı çalışanlara hitap edecek toplam 2 bin 500 dakikanın üzerinde eğitim videoları hazırlanarak dijital platformlarda erişime açılacak.

YESAD Projesi, Alman Hükümeti tarafından finanse edilen, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) tarafından uygulanan PEP- Ekonomik Fırsatların Desteklenmesi Programı kapsamında yürütülecek."

(VŞ)