NATO,“Çekilme Afganistan’ı Terk Etmek Değil” 

Avrupa'dan İran’a Uyarı

‘‘Uranyum Zenginleştirmesi İran’ın Ciddiyetini Gölgeliyor’’ 

ABD'de Asyalılar Artan Şiddet Karşısında Tepkili

ABD’de Seçim Yasası Değişikliklerine Firmalardan Tepki 

NATO: "Rusya, Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını sonlandırmalı"

Afganistan Görüşmeleri İçin Yeni Tarih Belirlendi

Rusya’dan ABD’ye Sert Uyarı 

Esat Rejimine Kimyasal Saldırı Tepkisi

Biden’dan Afganistan’dan Asker Çekme Kararı

Türkiye ve Libya: “Deniz Yetki Anlaşmamızı Teyit Ediyoruz”

Taleban, Türkiye’deki Zirveye katılmıyor

AB’den İranlı Komutanlara İnsan Hakları Yaptırımı

ABD’deki Türk Derneğinden Biden’a Çağrı 

G7 Dışişleri Bakanları’ndan Rusya’ya Çağrı

Avukat Latcovich,, "Halkbankı yargılamak Türkiye’yi yargılamaktır"

 “LİBYA’YA VERDİĞİMİZ DESTEK, TRABLUS’UN DÜŞMESİNİ, YENİ KATLİAMLARI  ÖNLEDİ VE ATEŞKESİ SAĞLADI”

Ekvador'da başkanlık seçimlerini sağcı aday kazandı

Libya Başbakanı Türkiye'ye geliyor

Suriye’de Nusayri iç çatışması büyüyor

Afganistan'da düzenlenen saldırılarda 9 sınır muhafızı yaşamını yitirdi

ABD’DEN MYANMAR’A YENİ YAPTIRIMLAR

ABD geçen ayki askeri darbenin ardından Myanmar ordusuna karşı yeni yaptırım ilan etti. Bu kapsamda Myanmar Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı ve üst düzey askeri yetkililer ticaret kara listesine alındı.

Washington ayrıca Myanmar’ı askeri alanda ihracat kontrol kısıtlamalarına da tabi tuttuğunu açıkladı. Bunlar Amerikalı üreticilerin Myanmar’a gönderecekleri bazı ürünler için alınması zor lisanları almalarını içeriyor.

ABD yaptırımları halkın sokağa çıkarak, ülkenin seçilmiş lideri Aung San Suu Kyi’yi devirip iktidarı ele geçiren orduya karşı protestolar düzenlediği Myanmar’da artan baskı ve şiddeti izliyor.
Polis ülke genelinde birçok kentte göstericilere göz yaşartıcı gazla ve gerçek mermilerle müdahale etti. Birleşmiş Milletler Myanmar’da en az 54 kişinin, darbeden bu yana hayatını kaybettiğini belirtti. Aralarında 29 gazetecinin de olduğu 1700’den fazla kişi de tutuklandı.

Başkan Joe Biden geçen ay Myanmar’da sivil hükümetin devrilmesinden sorumlu tutulan kişi ve kuruluşlar hakkında yaptırımlar açıklamıştı. Bu isimler arasında Myanmar Savunma Bakanı ve üç şirket vardı.

ABD Ticaret Bakanlığı, Myanmar ordusunun birçok Amerikan ürününe erişimine izin vermeyeceklerini bildirdi. Açıklamada “ABD yönetimi darbeyi yapanları eylemlerinden sorumlu tutmaya devam edecektir” denildi. Ayrıca başka yaptırımların da değerlendirilmekte olduğu kaydedildi.
Yaptırım listesine alınan iki şirket arasında orduyla bağlantılı Myanmar Economic Corporation ve Myanmar Economic Holdings Limited şirketleri var. Myanmar ordusu, bu holdingler aracılığıyla Myanmar ekonomisinin büyük kısmını kontrol ediyor. Bu holdingler biradan sigaraya, telekomünikasyondan lastik, madencilik ve gayrimenkule kadar birçok alanda faaliyet gösteriyor.

Myanmar için Adalet grubu Salı günü yaptığı açıklamada emniyet teşkilatının bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı’nın, Amerikalı şirketlerden satın aldığı teknolojileri sosyal medyanın izlenmesinde kullandığını bildirmişti.

Ancak ABD’nin Myanmar’a yıllık ihracatının az olması ve bu şirketlerin de önemli ithalatçılar olmaması, yaptırımların etkisinin az olabileceği yorumuna neden oldu.

Reuters haber ajansına konuşan eski Ticaret Bakanlığı yetkilisi William Reinsch, “Myanmar’la ticaret hacmi küçük. Yaptırımların etkisi büyük olmayacaktır. Darbeci askeri liderlerin mal varlıklarının hedef alınması daha büyük etki oluşturabilir” diye konuştu.

Reinsch, yaptırımların bu şirketlerin orduyu güçlendirecek teknolojileri ve diğer ürünleri almalarını zorlaştıracağını da kaydetti.

ABD yönetimi darbeci liderlere karşı henüz en güçlü yaptırımları uygulamaya başlamadı. Bu yaptırımlar özel olarak belirlenen kişilerin mal varlıklarını donduruyor, Amerikalılar’la tüm ticari işlemlerini engelliyor ve kara listeye alınan kişileri Amerikan bankacılık sisteminin dışında bırakıyor.(Kaynak:VOA)

(vş)