NATO,“Çekilme Afganistan’ı Terk Etmek Değil” 

Avrupa'dan İran’a Uyarı

‘‘Uranyum Zenginleştirmesi İran’ın Ciddiyetini Gölgeliyor’’ 

ABD'de Asyalılar Artan Şiddet Karşısında Tepkili

ABD’de Seçim Yasası Değişikliklerine Firmalardan Tepki 

NATO: "Rusya, Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını sonlandırmalı"

Afganistan Görüşmeleri İçin Yeni Tarih Belirlendi

Rusya’dan ABD’ye Sert Uyarı 

Esat Rejimine Kimyasal Saldırı Tepkisi

Biden’dan Afganistan’dan Asker Çekme Kararı

Türkiye ve Libya: “Deniz Yetki Anlaşmamızı Teyit Ediyoruz”

Taleban, Türkiye’deki Zirveye katılmıyor

AB’den İranlı Komutanlara İnsan Hakları Yaptırımı

ABD’deki Türk Derneğinden Biden’a Çağrı 

G7 Dışişleri Bakanları’ndan Rusya’ya Çağrı

Avukat Latcovich,, "Halkbankı yargılamak Türkiye’yi yargılamaktır"

 “LİBYA’YA VERDİĞİMİZ DESTEK, TRABLUS’UN DÜŞMESİNİ, YENİ KATLİAMLARI  ÖNLEDİ VE ATEŞKESİ SAĞLADI”

Ekvador'da başkanlık seçimlerini sağcı aday kazandı

Libya Başbakanı Türkiye'ye geliyor

Suriye’de Nusayri iç çatışması büyüyor

Afganistan'da düzenlenen saldırılarda 9 sınır muhafızı yaşamını yitirdi

AB, savunmada alanındaki 'özerlik' konusunu masaya yatırıyor

Avrupa Birliği liderler zirvesinin ikinci gününde "AB'nin stratejik savunma ve güvenliği" başlığı altında birliğin güvenliğini sağlamak için savunma alanındaki özerkliğini güçlendirme konusu masaya yatırılacak.

Başta Fransa olmak üzere bazı ülkeler AB'nin güvenliği söz konusu olduğunda ABD'ye bağlı olmanın riskli olduğu görüşünde. Bu ülkeler Avrupa'nın bağımsız ve güçlü olmasının NATO'yu da güçlendireceğini düşünüyor.

Ancak NATO'yu zayıflatacağı gerekçesiyle bu politikaya sıcak bakmayan ülkeler de var.

AB liderlerinin toplantı öncesinde hazırladığı ortak taslak metninde, "Avrupa Birliği'nin güvenliğiyle ilgili tüm tehditlerle ve tüm zorluklarla etkili bir şekilde yüzleşmeye hazırlanmasını teşvik etmek istiyoruz" ifadesi yer alıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçen hafta Financial Time'a verdiği röportajda, NATO'nun Varşova Paktı ile başa çıkmak için tasarlandığını ancak artık böyle bir tehlikenin olmadığını belirterek NATO'nun "gözden geçirilmesi" gerektiğini savunmuştu.

'Türkiye bazı konularda NATO'yu felç ediyor'
Savunma konularında uzman olan Avrupa Parlamentosu milletvekili Arnaud Danjean, AB'nin savunma özerkliği konusunda "yanlış tartışma" yaratıldığını belirterek, "Herkes NATO’nun ana misyonunun, doğu cephesinde Rusya’ya karşı üstlendiği rol olduğunu biliyor" dedi.

NATO'nun Akdeniz bölgesindeki krizlere cevap vermekte yetersiz kaldığını belirten Arnaud Danjean, "AB'nin bu sorunlara çözüm üretmesi için özerkliğe sahip olması gerekiyor. Çünkü NATO’da kararlar oy birliğiyle alınır ve burada Türkiye sorun teşkil ediyor. Özellikle Libya’daki bazı operasyonlara karşı çıkarak ittifakı felç ediyor" diye konuştu.

'Tehdit seviyesi Soğuk Savaş'tan bu yana en yüksek seviyede'
Bir başka üst düzey Avrupalı ​​diplomat AFP'ye yaptığı açıklamada, "Tehdit seviyesi bugün Soğuk Savaş'tan bu yana kaydedilen en yüksek seviyede ve bu sadece Rusya'dan kaynaklanmıyor. Yeni tehditler arasında küresel terörizm ve siber saldırıları var. Stratejik altyapımıza saldırı olmayan bir gün bile yok" diye konuştu.

Avrupa Komisyonu kısa süre önce sivil, uzay ve savunma sanayileri arasındaki sinerji eylem planıyla birlikte bir çerçeve sundu. AB bütçesi, Avrupa Savunma Fonu'nu finanse etmek için 7 yıl için yılda 1 milyar euroluk bir bütçe sağlayacak.

(vş)