EĞİTİM 12.10.2021 21:37:00 741 0
 • BIST 100

  2.858%-0,38
 • DOLAR

  17,9489% 0,06
 • EURO

  18,4031% -0,70
 • GRAM ALTIN

  1.034,0% 0,13
 • Ç. ALTIN

  1706,1% 0,13
 • Cumartesi 34.3 ° / 25.4 ° Bulutlar
 • Pazar 34.4 ° / 24.1 ° kırık bulutlar
 • Pazartesi 35.1 ° / 23.3 ° Bulutlar

VALİ ELBAN,  ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ 2021-2022 AKADEMİK YILI  AÇILIŞINDA KONUŞTU

Vali Süleyman Elban, “Bizler artık ilimizde yeni üniversiteler olsun istiyoruz. Bu üniversitelere de Çukurova Üniversitesinin destek ve öncü olmasını istiyoruz,” dedi

Tübitak Başkanı Prof.Dr.Hasan Mandal, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı törende konuşan Vali Elban konuşmasında şunları söyledi:

 “Neredeyse yarım asrı geçmiş olan Çukurova Üniversitesi, Adana’mızda ve Çukurova diye tabir ettiğimiz bölgemizde özdeşleşmiş;  kurulduğu günden itibaren özelikle kurucu fakülteler Tıp ve Ziraat Fakülteleriyle bölgeye çok önemli hizmetler etmiş, bu katkı ve hizmetlerle diğer fakültelerin de kurulmasına vesile olmuştur.

Çukurova Üniversitesi; 50.000 civarında öğrencisi, 3000’e yaklaşan akademik kadrosuyla ülkemizin en önemli eğitim yuvalarımızdan biri haline gelmiş ve yetmemiş hemen yanında kardeş üniversite kurulmasına vesile olmuştur. Üniversitemiz kurulduğu günden bu yana hizmet ifa etmeye devam etmektedir.

Biz Adana olarak ilimize yapılanlara teşekkür ediyoruz, fakat yapılanları yeterli görmüyoruz. Bizler artık ilimizde yeni üniversiteler olsun istiyoruz. Bu üniversitelere de Çukurova Üniversitesinin destek ve öncü olmasını istiyoruz.

Öte yandan Türkiye’nin en güzel kampüslerinden birine sahibiz. Yeterince akademik kadrosu var, öğrenci arkadaşlarımız da Türkiye’nin başarı sınavıyla seçilip gelen arkadaşlarımız. Dolayısıyla biz gerek yayın olarak gerek değerlendirilen kriterlere göre dünyadaki üniversiteler sıralamasında artık Çukurova Üniversitesini en az birkaç kriterde ilk yüzlerde görmek istiyoruz. Bunun için yayınlarımızı, bilimsel araştırmalarımızı ve çalışmalarımızı artırmamız gerektiğini düşünüyorum. Üniversitemizi uluslararası üniversiteler arasında görmek istiyoruz.

Öte yandan kurucu fakültelerimizden Tıp Fakültemiz, Türkiye’deki en önemli fakülteler arasında. İlimizde üniversitemizin de katkısıyla birçok sağlık kuruluşu açıldı, en son ülkemizin en yetkin hastanelerinden biri olan Adana Şehir Hastanemiz bunlardan biri.

Ziraat Fakültemiz de Çukurova’da çok önemli tarımsal faaliyetlere hizmet etti. Fakültemizin ülke ve dünya tarımına hizmet etmesi en büyük arzularımızdan biri.

İki fakültemiz ön plana çıkmış görülse de diğer fakültelerimiz, enstitülerimiz, yüksekokullarımız ülkemizdeki önemli okullar arasında yer alıyor. Dolayısıyla onların da diğer fakültelerden geri kalmadan topyekün bir çalışma içerisinde olmalarını istiyoruz. Bütün bu çalışmalar yapılırken şehrimizdeki ana paydaşlarımız olan sanayicilerimizle, çiftçilerimizle, ticaret erbabımızla, kamu kurum ve kuruluşlarımızla  işbirliği içerisinde olunması çok önemli.

Yeni akademik yılımızın hem üniversitemize; hocalarımıza ve genç arkadaşlarımıza hem de ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. “

Çukurova Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni, müzik dinletisi sunulması ve başarı temennisi içeren mesajların verilmesiyle sürdü.

 

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ

Bu yıl ilkokula başlayacak çocuğu olan ailelere tavsiyeler  

Erdoğan'dan, kütüphane ile merkezî derslik binasının açılışı

“HAYALİNİZDEKİ LİSEYE NASIL YERLEŞİRSİNİZ?” 

Çukurova Üniversiteliler  Finale Kaldı

İBB,"71 BİN GENCİMİZE YOL GÖSTERDİK"

Vural, “Çocukları Çözmede En İyi Yöntem: Oyun Terapisi”

SANKO ÜNİVERSİTESİ SIFIR ATIK BELGESİ ALDI

KADAUM’dan Çukurcalılara Eğitim Semineri

Tekstil mühendisliği, en kolay iş bulanan meslekler arasında

TEGV’de yaz neşe ve coşkuyla geçti

KPSS SINAV SORULARIYLA İLGİLİ İDDİALAR TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ TARAFINDAN TİTİZLİKLE İNCELENMEKTEDİR

Yeşilay’dan ebeveynlere tatil için aktivite önerileri

TEGV’li çocuklar için motosikletiyle 6 bin km yol katetti

Tercihlerde son günler…

Yakın Doğu Üniversitesi Milli Eğitime 3. okulu teslim edecek

Girgeç,“Öğretmenin kariyeri sınavla belirlenemez"

Farklı ülkelerden 10 genç Adana’da

SANKO OKULLARI 13 PROJEYLE TEKNOFEST FİNALLERİNDE

Yüreğir Belediye’sinden YKS Öğrencilerine Destek

"Başarısızlık çocuğun özgüvenini kırmamalı"

Yakın Doğu Üniversitesi’nde her 3 öğrenciden biri tam burslu