Kulaktan Dolma Bilgiler ile Sağlığınızla Oynamayın

YIKANAN ET TÜKETİCİ SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR!

B12 VİTAMİN EKSİKLİĞİ HAYATI ZORLAŞTIRIYOR !

Suyun İyileştirici Gücü Hastalara Umut Oluyor

Diyabet Hastalarına Koronavirüs Uyarısı!

"ÇOCUĞUNUZUN ÖNÜNDE TARTIŞMAYIN"

SES,"Sağlık emekçileriyle değil salgınla mücadele edin"

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA AŞURE İKRAMI

BEYİN FELCİ OLARAK DA BİLİNEN SEREBRAL PALSİ NEDİR?

Niçin Kışın Kalp Krizi Geçirme Riski Artıyor?

Dikkat! Pandemi göz şikayetlerini artırdı!

2020 yılında 10 milyon kişi kanser nedeniyle hayatını kaybetti

Prof. DrÇetiner, aşı karşıtlığını yazdı

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Pandemiden 2021 için dersler çıkarılmalı”

COVID-19 Geçiren Kişiler Hakkında Merak Edilenler

Çebi, "Ergoterapi yaşam kalitesinde artış sağlıyor"

KURU BAKLAGİLLERİN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

  GÖZLERDEKİ SİNSİ TEHLİKE: DİYABETİK RETİNOPATİ 

Yılbaşı gecesi için beslenme önerileri 

Av. Avşar, "Hastanın onayı olmadan tedavi ya da müdahale yapılamaz"

Prof. Dr. Serdar Turhal,"Kanser hastaları COVID-19’u daha uzun süre bulaştırabiliyorlar"

Varis Tedavisinde Yardımcı Bitkiler

Küçük taneli meyveler, erikler gibi mavi, kırmızı ve mor gıdalar flavonoid açısından zengindir. Bu kategoride binbirdelik otu, akdiken otu, ıhlamur çiçeği ve yabanmersini de bulunur.

Varisin tam tedavisi damara uygulanan cerrahi veya cerrahi olmayan prosedürlerle yapılır. Bunun haricindeki varis çorabı, krem gibi yöntemler sadece varisin ve enflamasyonun sebep olduğu ağrıyı hedef alır. Varis bitkisel tedavileri de bu amaç için kullanılabilir. En iyi bilinenler arasında çoban püskülü, güvercin ağacı ve binbirdelik otu vardır. Çoban püskülü otu içerdiği ruskogenin ile enflamasyonu azaltıp damarların sıkılaşmasını ve güçlenmesini sağlayabilir. Binbirdelik otu da enflamasyonu azaltır. Büzücü özelliği olan güvercin ağacı bitkisi ise damarların sıkılaşmasına yardımcı olabilmektedir.

Lavanta etkilenmiş bölgeye haricen uygulandığında genişlemiş damarların tedavisine yardımcı olabilir ve bölgedeki enflamasyonu azaltabilir. Topikal olarak uygulanabilecek diğer bitkiler arasında civanperçemi, at kestanesi, aynısefa tentürü ve papatya bulunur.

Varis bitkisel tedavisinde flavonoid içeriği zengin olan yiyecekler varis oluşma riskini azaltırlar. Çünkü damarları güçlendirici etki yaparlar. Bu maddeler damarların içini kaplayan dokunun kırılganlığını azaltırlar. Küçük taneli meyveler, erikler gibi mavi, kırmızı ve mor gıdalar flavonoid açısından zengindir. Bu kategoride binbirdelik otu, akdiken otu, ıhlamur çiçeği ve yabanmersini de bulunur.

Biberiye, içerdiği antioksidanlarla damarları güçlendirip koruduğu gibi kan dolaşımını iyileştirir. Bu sayede hem varis hem basur oluşunun önüne geçebilir. Yemeklere katılarak veya merhem haline getirilerek kullanılabilir. 

Kan dolaşımı ve kilo kontrolünü akılda tutarak damarlarda varis oluşumu önlenebilir. Hem koruyucu hem tedavi edici faydaları bakımından biberiye ve güvercin ağacı gibi bitkilerden yapılan kompresler de etkili olmaktadır. 

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ