Öğretmenler için eğitim programı Adana'da da devam ediyor

Sabancı Vakfı ve TEGV çıcuklar için iş birliği yaptı

AKİB ÖĞRENCİLERİN YÖNDERİ OLACAK

Ç.Ü.Tıp Fakültesi 1. Sınıf Öğrencilerine Oryantasyon Eğitimi

ÇOCUKLARDA CANLANDIRMA VE İLERİ YAŞAM KURSU BALCALI’DA YAPILDI

TKYD’NİN İKİNCİ ÇEYREK EĞİTİM PROGRAMI AÇIKLANDI

Ç.Ü.'den Lise öğrencilerine çevre semineri

SEVİM TEKİN ANADOLU LİSESİ'NDEN AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS PROJELERİ ÇALIŞMALARI

Erdem; "Kitaplar, Uygarlığa Yol Gösteren Işıklardır"

Türkiye Barolar Birliği’nde eğitim sertifikaları dağıtıldı

 Tuncel: “Üniversitemizin Bir Karış Toprağı Bile Çok Kıymetli”

Rektör Prof. Dr. Tuncel Minik Öğrencileri Ziyaret Etti

Ç.Ü.'de Jean Monnet Modül Projesinin İlk Çalıştayı

"Salgın bitse de uzaktan eğitim artık kalıcı olacak"

“Çocuklar ‘test çocukları’ olarak yetişiyor”

ÇÜTAM konferansları devam ediyor

Balcı, "Kitap Okuyan Ailelerin Çocukları Daha Başarılı"

REKTÖR PROF. DR. TUNCEL, “AŞI HER İNSANA ULAŞTIRILMALI”

Adana Sevgi Evlerinde Kalan Gençler Rektör Tuncel’i Ziyaret Etti

TEMA Vakfı’nın açık eğitim portalı yayında!

Rektör Prof. Dr. Tuncel YADYO’da İncelemelerde Bulundu

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin ÇÜTAM’a Konuk Oldu

ÇÜTAM katılımcılarıyla canlı yayında bir araya gelen Prof. Dr. Gülsevin, konuşmasında Oğuzca, Oğuzlar, Oğuzcanın yazı dili olma süreci ve bu sürece kaynaklık eden ağızlar vb. konular üzerinde durdu.

 Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi (ÇÜTAM) Kültür Evi etkinlikleri kapsamında, ‘cutam1996’ Instagram hesabı üzerinden yapılan canlı yayının konuğu, Türk Dil Kurumu Başkanı ve aynı zamanda Ege Üniversitesi - Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü, Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Gürer Gülsevin oldu. 

“Anadolu’da Oğuzcanın Yazı Dili Oluşu” başlıklı konuşmasıyla ÇÜTAM katılımcılarıyla canlı yayında bir araya gelen Prof. Dr. Gülsevin, konuşmasında Oğuzca, Oğuzlar, Oğuzcanın yazı dili olma süreci ve bu sürece kaynaklık eden ağızlar vb. konular üzerinde durdu. 

“Eski Anadolu Türkçesi Eserlerini Kim Yazdı?”

Konuşmasına, Oğuzcanın farklı terimlerle karşılandığını ifade ederek başlayan Prof. Dr. Gülsevin, araştırmacılar tarafından “Eski Osmanlıca, Eski Anadolu Türkçesi, Eski Türkiye Türkçesi” gibi adlandırmaların kullanıldığını dile getirdi. “Eski Anadolu Türkçesi eserlerini kim yazdı?” sorusu üzerinde durarak devam eden konuşmacı, Eski Anadolu Türkçesinin en önemli eserlerinin 14. ve 15. yüzyıllarda, Anadolu Selçukluları’nda Beylikler Dönemi’nde yazıldığını söyledi. Oğuz-Türkmen olarak ifade ettiği Anadolu Selçukluları’nın Mâverâünnehir’de, Harezm’de, Hazarın doğusunda ve güneyinde, Aralın her yerinde yaşadıklarını dile getiren Prof. Dr. Gülsevin, konuşmasını söz konusu bölgelerden Anadolu’ya göç eden halktan bahsederek sürdürdü. Anadolu’ya gelen halkın başlangıçta bir yazı dillerinin olmayışından ve Oğuzcanın zamanla yazı dili olma sürecinden söz eden Prof. Dr. Gülsevin, sonrasında Beylikler Dönemi’ndeki edebî ve kültürel hareketlilikler ve bu muhitte yaratılan metinler hakkında çeşitli bilgiler verdi. “Bu dönemde Oğuzca standart bir edebî yazı dili miydi?” sorusunu da tartışan Prof. Dr. Gülsevin, Oğuzcanın Anadolu ağızlarıyla olan ilişkisi üzerinde de durdu. Konuyla ilgili yapılan önemli çalışmaları hatırlatan konuşmacı, Oğuzcanın ses ve şekil bilgisi açısından bazı temel özelliklerini de aktardı.

Prof. Dr. Gülsevin, konuşmasını tamamladıktan sonra ÇÜTAM katılımcılarından gelen soruları yanıtladı.

Çukurova Üniversitesi Türkoloji Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. A. Deniz Abik konuşma sonrası, canlı yayın konuğu olan Prof. Dr. Gürer Gülsevin’e katkı ve katılımlarından ötürü teşekkürlerini sundu.

(VŞ)