78. ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Japon hükümetinde 'pahalı yemek' istifası

Irak: "Türkiye’nin tek taraflı operasyonlarını reddediyoruz"    

İngiltere’de Gıda Yardımına Muhtaçların Sayısı Arttı

Trump Yeni Parti Kurmuyor

BM: "Myanmar'daki eylemlerde 18 kişi öldürüldü"

İran’dan ‘Soylu’ tepkisi

Dışişleri: " 80 binden fazla sığınmacı ülkemize geri itildi"

Myanmar polisi 2 göstericiyi öldürdü

Biden: "Suudi Arabistan'dan hesap soracağız"

BM barış gücü askerleri Güney Sudan'da sığınmacı oldu

Artan intihar olayları Japonya’ya Yalnızlık Bakanlığı kurdurdu

Irak Muhalefet Milletvekilleri ABD'nin saldırısına soruşturma istedi

KAŞIKÇI CİNAYETİ’NİN SORUMLUSU VELİAHT BİN SELMAN’A DOĞRUDAN YAPTIRIM YOK

“KAŞIKÇI CİNAYETİ’NE ONAYI VELİAHT PRENS SELMAN VERDİ”

Biden'dan Suriye'ye saldırı açıklaması

ABD: "S-400 sistemi S-300’den daha büyük tehdit"

AB, savunmada alanındaki 'özerlik' konusunu masaya yatırıyor

Kaftancıoğlu, Fincancı ve Akşener Fransız basınında

Rostech Başkanı: "S-400'ler savunma amaçlı silahlar"

ABD ekonomisi küçüldü

Suudi Arabistan'dan Yemen, Suriye ve Libya’daki siyasi çözümlere destek 

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında toplandı.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın bölgede güvenlik ve istikrar sağlanması konusunda çaba yürüttüğünü, bununla birlikte Yemen, Suriye ve Libya’da siyasi çözümü desteklediğini bir kez daha vurguladı.

Toplantının başında, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) kalkınmanın teşvik edilmesi, bölgesel istikrarın desteklenmesi, enerji arz piyasasının korunması ve güvenlik ile varışın tesisi çerçevesinde ülkesinin oynamaya devam ettiği rolü vurguladığı konuşma takdir edildi.

Bakanlar, 2030 Vizyonu’nun onaylanmasından bu yana yaşanan hızlı dönüşüm ve reformlar bağlamında, petrol dışı gelirlerin iki katına çıkarılması, işgücü piyasasında kadınların güçlendirilmesi, iş ortamında rekabet gücünün artırılması ve Kamu Yatırım Fonu’nun rolünün harekete geçirilmesi gibi elde edilen başarılardan duyulan gururu ifade etti.

Toplantıda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına dair yerel ve uluslararası gelişmelerin yanı sıra Suudi Arabistan’da vaka sayılarının azalması ve sürü bağışıklığını sağlamak amacıyla aşılama kampanyasının yaygınlaştırılması ışığında eldeki veriler gözden geçirildi.

Ayrıca, mutant koronavirüsün yayılmasının önlenmesi konusunda ilgili makamlarca alınan önleyici tedbirler ve protokollere ilişkin raporlar da incelendi.

Toplantıda, Filistin meselesinde uluslararası kararlar ve Arap Barış Girişimi uyarınca adil ve kapsamlı bir çözüme ulaşma ihtiyacı ve bölgede barışı sağlamak için iki taraf arasındaki müzakereleri yeniden başlatmanın önemi vurgulandı.

Husi milislerin Stockholm Anlaşması’nı ihlal etmenin yanı sıra Hudeyde’yi balistik füze fırlatma, silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve patlayıcı yüklü uzaktan kumandalı tekneler göndermek gibi terör eylemleri için platform olarak kullanmaya devam etmesi kınandı.

Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.(Kaynak Şarku’l Avsat)(CO)