78. ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Japon hükümetinde 'pahalı yemek' istifası

Irak: "Türkiye’nin tek taraflı operasyonlarını reddediyoruz"    

İngiltere’de Gıda Yardımına Muhtaçların Sayısı Arttı

Trump Yeni Parti Kurmuyor

BM: "Myanmar'daki eylemlerde 18 kişi öldürüldü"

İran’dan ‘Soylu’ tepkisi

Dışişleri: " 80 binden fazla sığınmacı ülkemize geri itildi"

Myanmar polisi 2 göstericiyi öldürdü

Biden: "Suudi Arabistan'dan hesap soracağız"

BM barış gücü askerleri Güney Sudan'da sığınmacı oldu

Artan intihar olayları Japonya’ya Yalnızlık Bakanlığı kurdurdu

Irak Muhalefet Milletvekilleri ABD'nin saldırısına soruşturma istedi

KAŞIKÇI CİNAYETİ’NİN SORUMLUSU VELİAHT BİN SELMAN’A DOĞRUDAN YAPTIRIM YOK

“KAŞIKÇI CİNAYETİ’NE ONAYI VELİAHT PRENS SELMAN VERDİ”

Biden'dan Suriye'ye saldırı açıklaması

ABD: "S-400 sistemi S-300’den daha büyük tehdit"

AB, savunmada alanındaki 'özerlik' konusunu masaya yatırıyor

Kaftancıoğlu, Fincancı ve Akşener Fransız basınında

Rostech Başkanı: "S-400'ler savunma amaçlı silahlar"

ABD ekonomisi küçüldü

"İran bölgede istikrarı bozan bir faktör"

Kongre tarafından onaylanması halinde ülkenin ilk Afro-Amerikalı Savunma Bakanı olacak Austin (67) Senato’nun Silahlı Kuvvetler Komitesi’nde katıldığı onay oturumunda senatörlerin sorularını yanıtladı.

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’ın Savunma Bakanlığı’na aday gösterdiği emekli Orgeneral Lloyd Austin, Başkan Donald Trump’ın destekçileri tarafından Kongre binasına yapılan baskına sivil giyimli askerlerin katılmasının ardından ABD ordusundaki aşırılıkla mücadele sözü verdi.

Austin, “Irkçılık veya aşırıcılığa işaret edebilecek davranışlar açısından son zamanlarda ordu saflarında tanık olduğumuz faaliyetler kabul edilemez. Saflarımızı ırkçı ve aşırılık yanlılarından kurtarmak için elimden gelen her şeyi yapacağım. Savunma Bakanlığı’nın misyonu ABD’yi düşmanlarımızdan korumaktır, ancak bu düşmanlardan bazıları saflarımızda saklanırsa bunu yapamayız” dedi.

ABD’nin karşı karşıya olduğu ana tehditlerle ilgili bir soruya yanıt olarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından bahseden Austin, ülkede 400 binden fazla kişinin bu nedenle hayatını kaybettiğini söyleyerek, Pentagon’un hastalıkla mücadele için daha fazlasını yapabileceğini belirtti.

Çin’in en zor ve karmaşık sorun olduğunu dile getiren Austin, ABD’nin Çin’i askeri olarak caydırmak istediğini, ancak ekonomik olarak işbirliği yapmak istediğini vurguladı.

Austin, Joe Biden’in İran ile diyaloğa devam etmek istediğine değinilmesi üzerine İran’ın hala bölge istikrarını bozan bir aktör olduğunun altını çizerek, rejimin nükleer silaha sahip olmasının tehlikeli olacağını ifade etti.

Afganistan’dan çekilmeyi desteklediğini söyleyen Austin, “Bu savaşın müzakerelere sayalı bir çözümle sona ermesini görmek isterim. Afganistan’ın ABD’ye tehdit olmayacağı bir geleceğinin olmasını isterim. Bu nedenle odağımız biraz terörle mücadeleye yönelik olmalıdır diye düşünüyorum” dedi.(Kaynak Şarku'l Avsat)(CO)