Pandemi Elimizi Yordu

“Şehir insanının en büyük sorunu biyolojik anlamda işsiz olmasıdır”

Hatay'daki orman yangınları belgesel oldu

"TSK’DAN DEVROLAN SAĞLIKÇILARIN ÖZLÜK HAKLARI HİÇE SAYILIYOR"

Balıkçılıkta av yasağı başlıyor

SEYHAN HALKIN TALEPLERİNİ SİM’LE DEĞERLENDİRİYOR

ADANA KIZILAYI TÜRKİYE BİRİNCİSİ

Yüreğir Devlet Hastanesi'ne Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi açıldı

ADANA ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ VALİ ELBAN’I ZİYARET ETTİ

LÖSEV binlerce aileye ışık olmaya devam ediyor  

Eruh'ta bir askerimiz şehit oldu

BAŞKAN ERDEM İLÇE EMNİYET MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ

Askeri uçak düştü, pilotlarımız kurtarıldı

Büyükşehir'den iki mahalleye yağmur suyu isale hattı

Kocaispir  hizmetteki iki yılını değerlendirdi

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ AİLELERİ BÜYÜK RİSK ALTINDA”

SGK, Kod-29 için değişikliğe gitti

Büyükşehir yol hizmetinde mola vermiyor  

EVİ YANAN AİLEYE SEYHAN BELEDİYESİ YARDIM ELİNİ UZATTI

8. Çukurova Biyoteknoloji Günleri Yapıldı

“TÜRKİYE’DE VERİ KORUMA KÜLTÜRÜ OLUŞTURULMALI”

İkinci el otoya talep ekspertizlerin işini arttırdı

Pandemi dönemindeki talep artışı, oto ekspertizlerin iş hacmini artırırken, sektöre giren oyuncu sayısı da yükselmeye devam etti.

İkinci el otomobil fiyatları pandemi sürecinde son yılların en değişken dönemini yaşadı. Pandemi sebebiyle toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyen vatandaşların sayısının artması ve sıfır araç üretiminin neredeyse durma noktasına gelmesi üzerine ikinci el otomobillere olan talep arttı. Geçen yıl Türkiye'de 11 milyon adet ikinci el araç satışı gerçekleştirildi. İkinci el otomobil sahibi olmak isteyenler araçlarını almadan önce ilk olarak oto ekspertizlerin yolunu tuttu.

Pandemi döneminde birçok otomotiv üreticisinin üretime ara vermesi ve sıfır araçta yaşanan stok yetersizliğiyle birlikte ikinci el araçlara olan talep arttı. 2020'de 2 milyonu online olmak üzere toplamda 11 milyonun üzerinde ikinci el binek ve hafif ticari araç satıldı. İkinci el otomobillere olan ilgi ve 1 Eylül 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yönetmelikle, ticari satışlarda oto ekspertiz raporunun zorunlu kılınması oto ekspertiz sektörünü olumlu yönde etkiledi. Türkiye'de oto ekspertiz merkezi olarak hizmet veren işletmelerin sayısı 4 binin üzerine çıkarken, bunların sadece 1000 adedinin TSE tarafından verilen hizmet yeterlilik belgesine sahip olduğuna dikkat çeken TÜV SÜD D-Expert CEO'su Emre Büyükkalfa, tüketicilere oto ekspertiz raporu alırken mutlaka kurumsal firmaları tercih etmeleri önerisinde bulunarak, şunları söyledi;

İKİNCİ EL ARAÇ ALIRKEN RİSK ALMAYIN

"İkinci el araç alırken ödeyeceğimiz para artık daha yüksek. Bu nedenle ekspertiz hizmetini işin ehli ve ekspertiz konusunda tecrübeli kurumlara bırakmak gerekiyor. Araç satışlarında gizlenen hasarlarla şubelerimizde sıklıkla karşılaşıyoruz. Örnek vermek gerekirse, bütün emeklilik planlarını bir otomobil almak üzerine şekillendiren bir müşterimiz vardı. Araca tarafımızca yapılan ekspertizde aracın geçmişte sel hasarı almış olduğu ortaya çıkmış oldu. Tespitimiz sayesinde satış sonrasında alıcının yüksek onarım maliyetleriyle karşılaşması engellenmiş ve mağduriyetinin önüne geçilmiş oldu."

İŞİNİ DOĞRU YAPMAYANLAR ELENECEK

Belirli standartlara ulaşma konusunda bugüne kadar ciddi problemlerin yaşandığı oto ekspertiz sektöründe kurumsal şirketlerin bu işe girmesiyle önümüzdeki yıllarda bir eliminasyon sürecine girileceğini vurgulayan Emre Büyükkalfa, " Yönetmeliğin de sektördeki olumlu etkisini göreceğimiz günlerde işini doğru yapan kurumsal firmaların gücüne güç katarak büyümeye devam edeceklerini düşünüyorum" dedi.(CO)