Uzaktan eğitime üç günlük mola

AOSB Teknik Bilimler MYO’da Seminerler Devam Ediyor

Anadolu Vakfı “Eğitimde Yaratıcılık ve Oyun Tasarımı” eğitimi ile Adana'da

ÇÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğrencileri Hastanelerde Uygulamalı Eğitim Görecek

İletişim Fakültesi ile Çukurova Teknokent Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

YÖK:  “ÜNİVERSİTELER  17 MAYIS’A KADAR YÜZ YÜZE EĞİTİME  ARA VERMELİ”

"Çocuklar bilimi bizden daha çok önemsiyor"

Ç.Ü. çalışanlarına iş sağlığı eğitimi

Öğretmenler için eğitim programı Adana'da da devam ediyor

Sabancı Vakfı ve TEGV çıcuklar için iş birliği yaptı

AKİB ÖĞRENCİLERİN YÖNDERİ OLACAK

Ç.Ü.Tıp Fakültesi 1. Sınıf Öğrencilerine Oryantasyon Eğitimi

ÇOCUKLARDA CANLANDIRMA VE İLERİ YAŞAM KURSU BALCALI’DA YAPILDI

TKYD’NİN İKİNCİ ÇEYREK EĞİTİM PROGRAMI AÇIKLANDI

Ç.Ü.'den Lise öğrencilerine çevre semineri

SEVİM TEKİN ANADOLU LİSESİ'NDEN AVRUPA BİRLİĞİ ERASMUS PROJELERİ ÇALIŞMALARI

Erdem; "Kitaplar, Uygarlığa Yol Gösteren Işıklardır"

Türkiye Barolar Birliği’nde eğitim sertifikaları dağıtıldı

 Tuncel: “Üniversitemizin Bir Karış Toprağı Bile Çok Kıymetli”

Rektör Prof. Dr. Tuncel Minik Öğrencileri Ziyaret Etti

Ç.Ü.'de Jean Monnet Modül Projesinin İlk Çalıştayı

Güney Rotary Kulübü, Çukurova Üniversiteli Görme Engelli Öğrencilere Akıllı Baston Hediye Etti

Adana Güney Rotary Kulübü tarafından Çukurova Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimine üye görme engelli öğrencilere akıllı baston hediye edildi.

Akif Kansu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Levent Yılmaz, Prof. Dr. İlter Ünlükaplan, Adana Güney Rotary Dönem Başkanı Fatma Akdoğan, akademisyenler, öğrenciler ve rotaryanler katıldı.

 10 Görme Engelli Öğrenciye WeWalk Baston Hediye Edildi

Projeleri hakkında bilgi veren Güney Rotary Kulüp Başkanı Fatma Akdoğan, en temel insan haklarından biri olan hayata tam ve eşit katılım için dünyadaki 253 milyon görme engellinin daha çok çaba göstermesi gerektiğini ifade ederek, bu noktada Güney Rotary Kulübü olarak Çukurova Üniversitesinde eğitim öğretim gören görme engelli öğrencilerin bağımsız hareket deneyimini teknolojiyle dönüştüren WeWALK akıllı bastonu hediye ettiklerini söyledi.

Görme engellilerin yerdeki engelleri algıladıklarını, ancak baş hizasındaki engelleri algılayamadıklarını ifade eden Akdoğan, WeWalk cihazının 3 temel özelliği olduğunu söyledi. Akdoğan, “Birincisi görme engelli kişi yolda yürürken bastonu sağa sola sallayarak yerdeki engelleri algılayabiliyor ancak baş hizasındaki engelleri algılayamıyor. İkincisi teknoloji hızla gelişiyor özellikle navigasyon teknolojileri ve akıllı şehir teknolojileri. Görme engelliler için sesli navigasyon sistemi bulunmaz nimet. Akıllı baston görme engelli kişiyi baş hizasındaki engelleri görerek titreşimli uyarıyor. Üçüncüsü bu cihazın doğrudan akıllı telefonlarla eşleşebiliyor.” dedi. 

Prof. Dr. Tuncel: “Engelsiz Üniversite İçin Çalışıyoruz”

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel ise, Çukurova Üniversitesi bünyesinde Engelli Birimi olduğuna dikkat çekerek, engelli öğrencilerin sosyal hayata tam ve eşit katılımlarını sağlamak amacında olduklarını ifade etti. Engelsiz bir üniversite için kampüs genelinde asansör, rampa ve benzeri çalışmaların yapıldığını da hatırlatan Prof. Dr. Tuncel, yeni yapılan ve tadilatta olan tüm yapıların fiziki şartlarında engelli öğrencilerin de eğitim öğretime tam ve eşit katılmaları için çalışma yaptıklarını söyledi. 

Güney Rotary Kulübü Dönem Başkanı Fatma Akdoğan Sinerjik İlmekler Projesi kapsamında yapılan bilekliklerden Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel’e hediye etti.

Daha sonra Çukurova Üniversiteli görme engelli öğrencilere WeWalk akıllı baston hediye edildi. Etkinlik anı fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

(vş)