“ HAYIN, ZALİM BİDEN DİYORLARDI,  PAZARTESİ GÜNÜ ‘DOSTUM BİDEN’ OLUVERDİ”

CHP’DEN GENÇLİK RAPORU: GENÇLER İÇİN PROJELER AÇIKLANDI

SAADET PARTİSİ’NDE KARAMOLLAOĞLU’NA KARŞI HAREKET BAŞLATILDI

AĞBABA'DAN TASARRUF ÇAĞRISI

CHP'Lİ AKIN: 'KANALIN TEMELİ ATILACAKSA HAZİNE NİYE KEFİL OLMADI?’

Gürer: “Vekaleten görev yapan yönetici sayısı da gizlenmeye başlandı”

CHP'Lİ TANAL, "DOLMABAHÇE’NİN ALTIN VAZOLARI NEREDE?"

MUHALEFETTEN BİDEN-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİNE ELEŞTİRİ

TKP, "Ne Müttefik Ne Kurtarıcı: NATO Halka Düşmandır"

Kurtulmuş, "Erdoğan'ı açık ara Cumhurbaşkanı seçeceğiz"

CHP AR-GE BİLİM PLATFORMU,"GENÇLİK; ÖZGÜR, YARATICI VE ADİL BİR GELECEK İSTİYOR"

AKP'li İleri "Türkiye, savunma sanayisinde önemli bir sıçrama yaptı"

AĞBABA: "UTANMASALAR “ROMA’YI CHP YAKTI” DİYECEKLER"

MP Adana İl Başkanlığı yarın açılıyor

Dördüncü yargı paketinde hangi maddeler var?

“VATANDAŞIN DERDİ İLE İLGİLENMEYEN BİR İKTİDARLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

“BİZ TÜRKÇE SÖYLEDİK DİNLEMEDİLER, IMF İNGİLİZCE SÖYLEYİNCE KABUL ETTİLER”

Atay, "İlk seçimde iktidar olacağız"

TBMM YERLEŞKESİNİ, HER İKİ KOVİD-19 AŞISINI OLANLAR ZİYARET EDEBİLECEK    

TBMM'DE BU HAFTA    

CHP'Lİ SARIASLAN'DAN 3 HİLALLLİ YEŞİL BAYRAK ASILMASINA TEPKİ

Emek Partisi, “Yaygın 1 Mayıs kutlamaları umut verdi”

Emek Partisi (EMEP), Türkiye ve dünyada işçi sınıfının pandemi koşullarında kutladığı 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma gününe ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Salgın ve krizin  faturasını halka kesen Erdoğan ve tek adam yönetiminin sermaye güçlerinin çıkarlarını önceleyen fırsatçılığını 1 Mayıs yasaklamaları ile de gösterdiğine dikkat çeken Emek Partisi, ekonomik, sosyal, politik saldırıları püskürtmek için birlik, mücadele ve dayanışmadan başka yol olmadığını bilen işçi ve emekçilerin fabrika ve işyerlerinde yapılan 1 Mayıs etkinliklerinin geleceğe umut verdiğini ifade etti.

“PANDEMİ KOŞULLARINDA GÜVENCELİ İŞ TALEBİ”

Koronavirüs salgını ve ekonomik kriz koşullarında, sermaye hükümetlerinin yasak ve baskıları altında gerçekleşen kutlamalara dair yazılı basın açıklaması yapan Emek Partisi Genle Yürütme Kurulu, bu yıl ki 1 Mayıs çalışmalarını “Güvenceli iş, insanca yaşam, hak ve özgürlükler için 1 Mayıs’a!” sloganını temel alarak gerçekleştirdiğini belirterek “Partimiz yerellerde emek ve demokrasi güçleriyle birlikte hareket ederek, tek adam yönetiminin sömürü ve baskı politikalarına karşı birleşik mücadelenin güç kazanması için gayret gösterdi” dedi.

“İŞÇİLER BİRLİK VE DAYANIŞMA TUTUMUNU 1 MAYIS’TA GÖSTERDİ”

Bir yanda Erdoğan hükümeti, Cumhur İttifakı ve kapitalist sömürücülerin salgını fırsata çevirme adı altında faturayı halka kesen politikaları sürerken bir yandan da buna karşı işçi ve emekçilerin mücadelesi sürdüğinün vurgulandığı açıklamada “Erdoğan ve tek adam yönetimi sermaye güçlerinin çıkarlarını önceleyen fırsatçılığını 1 Mayıs kutlamalarını yasaklayarak devam ettirdi. Kendileri kongre salonlarını ve tarikat şeyhlerinin cenazelerini lebalep doldururken, işçilerin, emekçilerin miting taleplerine izin vermediler. Ancak, ekonomik, sosyal, politik saldırıları püskürtmek için birlik, mücadele ve dayanışmadan başka yol olmadığını bilen işçi ve emekçiler, tüm baskı ve yasaklamalara rağmen bu tutumlarını 1 Mayıs’ta da gösterdiler. İşçiler ve emekçiler, işsizlik, düşük ücret, güvencesiz çalışma ve ölümle yüz yüze sömürülmeye karşı taleplerini dile getirerek, Türk, Kürt, Arap ya da yerli mülteci ayrımı yapmadan, özgün kutlama örnekleri de sergileyerek fabrika ve işyerlerini 1 Mayıs alanlarına çevirdiler” ifadelerine yer verildi.

“BÜROKRASİDEN  KURTULUP İŞÇİLERİN ÖNLERİNDE TEMEL BİR SORUMLULUK OLARAK DURMAKTADIR”

Sendikal bürokrasinin “Dostlar alışverişte görsün” diye sadece fotoğraf çektirmekten ibaret 1 Mayıs kutlamalarının da eleştirildiği açıklamada “İşte bütün bunlar tabandan gelen mücadele eğilimini bastırmak ve perdelemek için tasarlandı.  Yasaklara karşı üretimi durdurmak ve 1 Mayıs’ı adına yakışır şekilde kutlamak şöyle dursun, sendika bürokratları işçilere utanmadan “Bu ağır koşullarda en azından işiniz var” diyebilmiştir. 1 Mayıs kutlamalarının gösterdikleri üzerinden mücadeleci, sınıf sendikacılığını yeniden tartışmak ve sendikaları bürokratik yönetimlerden kurtararak işçi sınıfının mücadele araçları haline çevirmek; ileri öncü işçilerin önlerinde temel bir sorumluluk olarak durmaktadır” dedi.

(vş)