İYİ Parti Adana teşkilatından ilçelere ziyaret

AĞBABA: “ONLAR BİR CAN, MOTORSİKLET DEĞİL”

ERDOĞAN,"DEĞİŞİM RÜZGARI ESTİRDİK"

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI SEYİT TORUN’DAN ERDOĞAN’A YANIT

"Cezaevlerinin yanı sıra gözaltı merkezleri ve karakollar da incelensin"

Sarıeroğlu,"AK Parti demek Türkiye demektir"

“Esnafın, çiftçinin suni söylemler ve şişirme haberlere karnı tok”

ÖZKOÇ: “TERÖR ÖRGÜTLERİYLE MASAYA OTURAN ERDOĞAN'DIR”

“LEBALEB’LE ÖVÜNMEK HANGİ VİCDANA SIĞAR?”

Fezlekeler Meclis'te

ERDOĞAN,"CHP SÜZME FAŞİST PARTİDİR"

Gürer, "İhracatta Rusya’nın insafa gelmesini bekliyoruz"

AKP'de görev bölümü

Hatimoğulları’ndan Kod 29 Nedeniyle Yaşanan Hak Gaspları-Araştırma Önergesi

CHP'li Kaya, "250 bin öğretmen açığı var"

CHP'Lİ ANTMEN "AMAÇ ATATÜRK ADININ YOK EDİLMESİDİR"

BULUT, “ÇİFTÇİNİN ZİRAAT’E BORCU ‘BANKA VE MÜŞTERİ SIRRI’”

AKP'Lİ ÇİLEZ'DEN KUŞAK TANIMLARINA ELEŞTİRİ

30 bin Emlak ve Emlak Yönetimi mezununun çığlığı TBMM’de…

TBMM KİT KOMİSYONU TOPLANDI

TBMM GENEL KURULUNDA DÜN

CHP'Lİ AKIN'DAN ŞEFFAFLIK ÇAĞRISI

CHP Genel Başkan YArdımcısı Ahmet Akın; 2020’de 40,5 milyar TL büyüklüğündeki ulaştırma ihalesinin pazarlık usulüyle yapıldığını ve sonuçlarının bile açıklanmadığını söyledi.

2021 yatırım programında 42,4 milyar TL büyüklüğünde ulaştırma yatırımının yapılacağına işaret eden CHP’li Akın; 2020’de 40,5 milyar TL büyüklüğündeki ulaştırma ihalesinin pazarlık usulüyle yapıldığını ve sonuçlarının bile açıklanmadığını anımsatarak; 2021 yılında şeffaflık çağrısı yaptı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2020 yılında 40,5 milyar TL büyüklüğündeki ihaleyi önceden ilan edilmeden ve belli firmaların davet edildiği pazarlık usulüyle yaptığını ve sonuçlarının bile açıklanmadığını anımsatarak, “Yatırım programına göre ulaştırma sektöründe 2021 yılında 42 milyar TL tutarında yeni yatırım yapılması öngörülüyor. 2020 yılında kapalı kapılar ardından yapılan ihaleler kamuoyunda şeffaflık konusunda tartışmalara neden olurken, bu yıl istisna olan bu yöntem artık uygulanmamalı. Vatandaşın parası şeffaf bir şekilde açık ihale yöntemiyle dikkatle harcanmalı” değerlendirmesinde bulundu.
Cumhurbaşkanlığı kararıyla Resmi Gazete’de yayımlanan 2021 yılı yatırım programı dağılımında en büyük payı ulaştırma ve haberleşme sektörü aldı. Programa göre 2021 yılında ulaştırma ve haberleşme sektöründe 42 milyar 474 milyon 438 bin TL tutarında kamu yatırımının yapılması öngörülüyor.
2020’de 40,5 milyar TL karanlıkta
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın; iktidarın 2020 yılında ulaştırma sektöründeki yatırımları yasaya göre istisna olması gerekirken pazarlık usulüyle yaptığına dikkat çekti. Şeffaflığı konusunda soru işaretlerine neden olan pazarlık usulüyle milyarlarca lira tutarındaki ihalenin karanlıkta kaldığına işaret eden CHP’li Akın; 2020 yılında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde pek çoğu hızlı tren, otoyol ve metro hattıyla ilgili 40,5 milyar TL büyüklüğündeki ihalenin pazarlık usulüyle yapıldığını ve sonuçlarının ilan edilmediğini vurguladı.
‘2021’de iktidar artık şeffaf olmalı’
CHP’li Akın; 2021 yılında ulaştırma alanında öngörülen 42,4 milyar TL tutarındaki yatırımla ilgili şeffaflık çağrısında bulundu. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:
“Ulaştırmadaki projelerin neredeyse tamamı artık pazarlık usulüyle iktidara yakın firmaların davet edilmesiyle gerçekleştirilmeye başlandı. Geçen yıl ulaştırma alanında pazarlık usulüyle 12 ihalenin 8’inin sonuçları hala açıklanmadı. 40,5 milyar TL tutarındaki ihalelerin ayrıntılarını kamuoyu bilmiyor. Henüz 2020 yılı karanlıkta kalırken, 2021 yılında da bu alanda 42 milyar TL tutarında yeni yatırım yapılması öngörülüyor. Artık istisna olan bu yöntem uygulanmamalı. Vatandaşın parası şeffaf bir şekilde, açık ihale yöntemiyle dikkatle harcanmalı."

(vşl)