İYİ Parti'ye Meydan Mahallesinde  toplu katılım

TCDD'de hukuksuz sürgün iddiası

AKP'Lİ KURTULMUŞ,"SEÇİM BARAJININ DÜŞÜRÜLMESİ BİR İHTİYAÇ"

CHP SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: “AŞI YOK, BEKLENTİSİ VAR”

Gürer: “Elektrik, doğalgaz faturalarından vergi ve fonlar bir yıl alınmasın”

Ayhan Barut'tan Hal Yasası'nın değiştirilmesi için yasa teklifi

Şevkin,“Ortaöğretim mezunu hemşireler atanamıyor”

Ali Babacan'dan erken seçim açıklaması: "Küçük ortak desteğini çekerse mümkün olur"

İçişleri Bakanlığı'ndan Berhan Şimşek hakkında suç duyurusu

VATAN PARTİSİ’NDE TOPLU İSTİFA BUNALIMI

TANRIKULU: "SON 18 YILDA 27 BİN 493 KİŞİ İŞKENCEYE UĞRADI"

CHP HEYETİ AKSARAY’DA

AKP'li Kaya,"Muhalefet taş üstüne taş koymamış bir zihniyettir"

İLGEZDİ: "KÜLTÜR BAKANLIĞININ SANATÇILARDAN HABERİ YOK"

AKP'li Yazıcı,"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi güçlendirecek"

KILIÇDAROĞLU: "HERKES SANDIĞI BEKLİYOR"

"UCUZ EKMEĞİ YASAKLAMAK YAŞAM HAKKINA MÜDAHALEDİR"

"Maliyetler fırlıyor, çiftçi yanarken iktidar seyrediyor"

Erdoğan, “Ülkemizi yeni küresel düzende hak ettiği yere taşıyacağız”

İYİ PARTİLİ KABUKCUOĞLU,"ÇATILARDAKİ YAĞMUR SULARI DEĞERLENDİRİLMELİDİR"

CHP'Lİ ÜNSAL,"140 MİLYON DOZ AŞIYA İHTİYAÇ VAR"

 “PANDEMİDE ESNAF DÜKKANINI KAPATIYORSA SOSYAL DEVLETİN  YARDIM ETMESİ GEREK”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Adana Esnaf Buluşması'nda pandemide yaşanan  süre içinde esnafın hiçbir sorununun çözülmediğine dikkat çekti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Adana Esnaf Buluşması'nda yaptığı konuşmada, "Esnaf kardeşlerimin Cumhuriyet Halk Partisi'ne mesafeli olduklarını biliyorum. Var olan sorunlarınızı çözmek istiyorsanız, kazanmak istiyorsanız, oyunuzun rengini değiştireceksiniz. Siyaset köşeyi dönme yeri değildir, vatandaşa hizmet etme yeridir" dedi.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasındaki satırbaşları şöyle:

"Pandemi var ama sosyal devlet dediğimiz gerçek var. Bütün işyerleri kapanacak kararı aldı. Kapanınca esnaf kardeşim gelir elde edecek mi ? Hayır. Sosyal devlet bizim Anayasamızda değiştirilmesi dahi teklif eden madde içinde yer alır.

“Pandemide yaşadığımız süre içinde esnafın hiçbir sorunu çözülmedi. Bankalara gidildi kredi verildi ama bunlar zaten vardı. Krediyi faizsiz verdilerse, 'doğrudur esnafa yardım yapıldı' derim. Kira ödeyemedim, gelir elde edemedim, devlet kiranı ödediyse, derim 'devlet yardım yaptı'.  Sadece size borç verdi,  karşılığında da faiz. Dükkanı kapatmasına haklı diyorum ama yardım yapmamasına haksız diyorum. Dükkanını kapatıyorsa sosyal devlet yardım edecek.

"Konuştuğum esnaf arkadaşlar diyor ki 'bazen sorunumuz çıkıyor başvuracak yer bulamıyoruz'. Sorunun çözümünde makro açıdan baktığımızda bir esnaf bakanlığının kurulması lazım. Sanayi Bakanlığı, Turizm Bakanlığı var Esnaf Bakanlığı niye yok. Esnafın sorması lazım 'Arkadaş bizi gözden mi çıkardınız?' Esnafın derdini anlatacağı bir makam yok. Esnaf bakanlığı kurmak çok mu zor? Esnaflarla ilgili Anayasa'da özel bir düzenleme var, esnafın devlet tarafından korunması için. Kim koruyacak? Koruyacak makam yok. Esnaf bakanlığı olacak ki esnafın derdini anlatabileceği, çözmediği zaman da şikayet edebileceği makam olsun. Esnaf kardeşlerimden isteğim; sorununuzu önce bu bağlamda dile getirin.

"Halk Bankası'nın kuruluş gerekçesi esnafa destek vermek. Halk Bankası esnaf bankası olmaktan çıkarıldı. Esnaflarla konuşurken ortak talepleri; sicil affı çıksın. Çıksın sicil affı dedik teklif etti ama şu ana kadar çıkmadı.

"Esnaf kardeşlerimin CHP'ye biraz mesafeli olduklarını da biliyorum. Sizden isteğim, var olan sorunlarınızı çözmek, kazanma alın terinizin karşılığını almak istiyorsanız oyunuzun rengini değiştireceksiniz.

"Birlikte düşünmek çalışmak mücadele etmek zorundayız. Türkiye bildiğiniz gibi değil, çok daha kötü. Her şeyi sattık. En sonunda İstanbul Borsası'nın da yüzde 10'unu sattık. 

"Hepiniz vergi veriyorsunuz. Ödediğiniz vergiler nereye gitti. Borsa İstanbul'un yüzde 10'unu Katarlara sattık. Kaça sattık. Bilen var mı? Ben de bilmiyorum. Borsa İstanbul'u satıyorsanız, ihale yaptınız mı, yapmadılar, niye yapmadılar? Siz bu soruyu sormazsanız ve bu sorunun cevabını almazsanız bu sorunun cevabını vermeyen siyasi organa oy veremezseniz, verdiğiniz her oy haram olur. Sizin her birinizin tek tek fakir fukaraya sahip çıkmanız lazım.

"Vatandaştan vergi aldım, şuraya harcadım.' Ben bileyim, siz de bilin. Vergi veren sizsiniz, sizin verginiz ile maaş alan benim. Ben itiraz ediyorum esnafın ödediği verginin hesabını ver. Sesimizi yükseltmek zorundayız, birlikte.

"Vergi veriyorsunuz nereye gidiyor bu para? Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ekonomik olarak Londra'daki bir avuç tefeciye teslim edildiğini biliyor musunuz? 18 yılda 178 milyar dolar dışarıya ödenen faiz. Kimin parasıyla ödendi? Sizden toplanan paralarla.

 "Türkiye için çocuklarımız için çalışacağız. Aklımızı çalıştıracağız. Allah'ın verdiği en değerli hazine akıldır. İnsanoğlu dışında aklını sorgulayıcı bağlamda kullanan başka canlı yoktur.  

"Stopaj vergisi var. İtiraz ettik düşürdüler, kalkması lazım. Sizin stopaj vergisi ile ne ilginiz var? Kanuna uygun olmayan yük esnafın sırtında kalıyor. Mülk sahibine ikinci bir avantaj sağlıyorsunuz. Mülk sahibine sizin sırtınızdan bir ek avantaj getiriyor. Kaldırın bunu, esnaf rahat etsin.  Kaldırmadılar itiraz ettik.

"Kasabı, manavı kapattı. Orada çalışan işçiler var. Büyük kısmı günlük yaşar. Büyük sermayeler buralarda yok. Adı esnaf. Yanınızda çalışan kişiyi dükkanı kapattık evine gönderdik. Bu adam nasıl geçinecek? Bu adama sahip çıkması gereken sosyal devlet. Nerede bu sosyal devlet? Tefecilerin yanında var, Katarlıların yanında var.

"Bu coğrafyada hiçbir çocuk yatağa aç girmemeli. Bir çocuk aç giriyorsa 83 milyonun o gece uyumaması lazım. 'Dükkanı kapat seni açlığa mahkum ediyorum, bir şey de vermiyorum' Nasıl yaşayacak?

"Para yok' diyeceksiniz, para var. İşsizlik Sigorta Fonu. O paralar nereye gitti? Başkaları kullandı o paraları. İşsiz kalan kişinin garantisiydi.

"Bu yılın ilk 10 ayında devletin topladığı vergi 665 milyar lira. Yurtdışından borç para almış 46 milyar lira. Yurtiçinden borçlanmış 419 milyar lira. Merkez Bankası (MB) karı transfer etmiş  44 milyar lira. Karşılıksız para basmış, 59 milyar lira. MB'nın kasasında olup sattığı para var, 85 milyar dolar. 1 trilyon 891 milyar lira devlet para kullanmış toplam. Bu para nereye gitti? 8 milyar lirayı karşılıksız ödeyeceksiniz, bunun 2 milyarı da vatandaştan toplanan para.

"Futbol karşılaşmaları televizyondan yayınlanıyor. İhaleye Katar firması 500 milyon dolar veriyorum dedi kazandı. Dolar yükseldi Türk lirası karşılığında. Katar firması parayı ödemiyorum dedi. Mahkemeye dahi verilmedi. 90 milyar dolar düşürüldü.  Yetmez dedi Katar firması. 'Dolardı Türk Lirası'na çevireceksin 5,80 üzerinden' dediler. Yaptılar. Bir Katar firmasına iki kıyak biradan geçtiler. Katar firmasına sağlanan 90 milyar doları esnafa verseler ne olurdu? Bir kişiye sağlanan imkanı yüz binlerce kişiye sağlamıyorsunuz. Bu bir siyasi tercihtir. Sizin bu tercihi görmeniz lazım. Benim sorumluluğum var ama tek tek her birinizin sorumluluğu var.”

 


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ