Meclis'teki 5 partiden İsrail'e ortak kınama

CHP HATAY'DAN ADANA DEMİRSPOR'A DESTEK

Ayhan Barut'tan şampiyonluk kutlaması

Gürer:  “Ürün fidelerinin dağıtımında sorun yaşanıyor”

Şevkin,“Şampiyon Adana Demirspor’u yürekten kutlarım”

SOYLU:  “MİLLETİMİZDEN BİR FEDAKARLIK DAHA BEKLİYOIRUZ”

  İYİP’Lİ ÇULHAOĞLU, “TURİZMCİ DESTEK BEKLİYOR”

AKP’Lİ DOĞRU,“İSRAİL BİR TERÖR DEVLETİDİR”

CHP'Lİ TORUN: “C1 VİZESİ İLE İNSAN KAÇAKÇILIĞI YAPILDI MI?”

Kılıçdaroğlu belediye başkanlarını dinledi

Gürer: “Buğdayda tehlike çanları çalıyor”

ÖZTUNÇ: "ULAŞTIRMA VE ALT YAPI BAKANI HALKI VE DEVLETİ KANDIRIYOR"

CHP'Lİ İLGEZDİ: "İŞİTME ENGELLİLER SESSİZLİĞE MAHKUM OLACAK"

Erdoğan'dan Filistin'e destek

CEYHAN ESKİ BELEDİYE BAŞKANI AYDAR İLE TÜM TUTUKLULARA TAHLİYE

Emek Partisi, “Yaygın 1 Mayıs kutlamaları umut verdi”

Dr. Şevkin,“Çevre Bakanı, çevreden bihaber!”

Gürer: “Yem fiyatı kontrol altına alınmalı”

“İNKÂRLA SORUN ÇÖZÜLMEZ”

Erdoğan'dan Mısır açıklaması

ENFLASYONU YÜKSEK GÖSTEREN ENAG HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Ayhan Barut, Avrupa'nın çöpüne karşı iktidarı göreve çağırdı

(CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, 'geri dönüşüm' gerekçesiyle Avrupa'dan Türkiye'ye ithal edilen ağırlıklı plastik atıklardan oluşan çöplerin Adana'da doğaya, tarım alanlarına, su kaynaklarına ve insan sağlığına büyük zarar ve

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, 'geri dönüşüm' gerekçesiyle Avrupa'dan Türkiye'ye ithal edilen ağırlıklı plastik atıklardan oluşan çöplerin Adana'da doğaya, tarım alanlarına, su kaynaklarına ve insan sağlığına büyük zarar verdiğini söyledi. İthal edilen geri dönüşüme uygun olmayan atıkların maliyetten kaçınmak için dökülüp atıldığı yerlerde inceleme yapan Ayhan Barut, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı'nı 'felaketi' önlemeye çağırdı.

"VAHİM DURUMU YERİNDE GÖRDÜ"

Adana'nın Seyhan İlçesi'ndeki tarım arazileri, dere ve sulama kanalları ile yerleşim alanlarına dökülen, atılan ve buralarda kontrolsüzce yakılan ithal atıkları yerinde görüp incelemelerde bulunan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, yaşanan vahim duruma büyük tepki gösterdi. Geri dönüşüm şirketlerince İngiltere, Almanya ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerinden ithal edilen çöplerin yasalara aykırı biçimde doğaya bırakıldığını ifade eden Ayhan Barut, "Adana, Avrupa ülkelerinin çöplüğü haline geldi. Bu vahim tablonun son bulması için seferber olmalıyız" dedi.

"FELAKET SON BULSUN"

Çin'in 2018 yılında çöp ithalatını yasakladığını anımsatan Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Türkiye'deki dönüşüm firmaları özellikle İngiltere, Almanya ve Hollanda gibi ülkelerden çöp ithal etmeye giriştiler. Ülkemize getirilen çöp yığınlara daha çok Adana'ya getirildi. Amaç dönüşümdü ancak uzmanların da söylediği gibi bu çöplerin ancak yüzde 10'u dönüştürülebiliyordu. Kalan atıkların yüzde 90'ı su kenarlarına, tarım alanlarına ve yerleşim yerlerinin etraflarına dökülüyor. Bu durum halk sağlığı, sularımız, çevremiz, doğamız ve tarım alanlarımız için büyük tehdit, zarar ve risk oluşturuyor. Buradan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığını göreve çağırıyoruz. Gelin, bu işin denetimini yapın, kontrol altına alın. Halk sağlığı, su kaynakları, tarım, çevre önemlidir. Bu atık felaketi son bulsun, çare üretilsin."

(vş)