MİSİS’TE KAZILARIN SÜRESİ 6 AYA UZATILDI

TİYATRO KOOPERATİFİ YAZ BULUŞMALARI’NDA BİR HAFTADA 7 ÇOCUK OYUNU VAR…

81 ilin kütüphaneleri Türk Telekom ile dijitalleşiyor

Turgay Yıldız yaşamını yitirdi

Seramik eserler sergisi, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nde sergilenecek

Dünyanın en pahalı posta pulu Londra'da sergilenecek

Adana’da kültür ve sanat yeniden canlandı  

HEYKELTIRAŞ KÜÇÜKBAHAR, “HEYKEL VE RESİM BENİM ANA DİLİMDİR”

SABANCI VAKFI ALTINCI KISA FİLM YARIŞMASI’NA BAŞVURULAR BAŞLADI

PUSETLİ AİLELER SAKIP SABANCI MÜZESİ’NDE

PTT’DEN “AKDENİZ 2021 (EL SANATI TAKILAR)” KONULU ANMA PULU VE İLKGÜN ZARFI

GESAM Yumurtalık 2. Kültür Sanat Festivali'nde sergi açtı

ADANA’DA “DARALMA” RESİM SERGİSİ AÇILDI

Adana’nın sağır binalarında Mural Art çalışması

DÜNYACA ÜNLÜ AMERİKALI SANATÇI DELLA MILES ADANA’DA

“ŞAHMERAN: BİR TARSUS EFSANESİ”KİTABININ 5.BASKISI ÇIKTI

KARTAL TİBET YAŞAMA VEDA ETTİ

YÜREĞİR'DE ‘ARABADA SİNEMA GÜNLERİ’ BAŞLIYOR

METROPOLİS ANTİK KENTİ 2021 SEZONU KAZILARI BAŞLADI

Bizimkiler dizisinin 'Cemil'i yaşamını yitirdi

TİYATRO KOOPERATİFİ 2 YAŞINDA

Adana Sinematek etkinlikleri başladı

Pandemi nedeniyle Zoom üzerinden gerçekleştirilen ilk etkinlikte "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü" filmi önce izlendi, daha sonra ise,  filmin senaryo yazarı Levent Kazak ve yönetmeni Ezel Akay ile çevrimiçi buluştular.

 

Adana Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği’nin bir kolu olan Sinematek, pandemi döneminde etkinliklerine çevrimiçi olarak başladı. Programı Kuzey Akten yönetti.

Senaryosunu Levent kazak’ın yazdığı, yönetmenliğini Ezel Akay’ın yaptığı ve başrollerini Haluk Bilginer ve Beyazıt Öztürk’ün oynadığı 2005 yapımı olan ve Akay’ın Anadolu Ortaçağ üçlemesi olarak düşündüğü serinin ilk filmin Türk gölge oyunun temel taşlarından Hacivat ile Karagöz’ün hayatından yola çıkan filmin 13.-14. Yüzyıl Anadolu’sunu ve Türkleri esprili bir bakışla ele alındığını söyleyen Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Haluk Uygur, pandemi sebebiyle uzun süre ara vermek zorunda kaldıkları Sinematek Adana etkinliklerine yeniden Zoom üzerinden başladıklarını söyledi.

Uygur, ”Çevrimiçi etkinliğimizin ilk konusu, Türk sinema tarihinde önemli yer tutan 2005 tarihli "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü" filmi oldu. Filmi çevrimiçi olarak hep birlikte izleme şansımız yoktu elbette. Bu yüzden tüm katılımcıların filmi önceden izlemelerini rica ettik. Filmi çeşitli dijital platformlarda bulmak mümkündür. Sürpriz konuklarımız ise filmin senaryo yazarı Levent Kazak ve yönetmeni Ezel Akay ile çevrimiçi buluşup "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü" filmi ekseninde doyurucu bir sinema sohbeti gerçekleştirdik. Bir şehir efsanesi olan filmde büyülü gerçekçilik anlatılmıştır. Ayrıca, senaryo nasıl yazılır, bir filmin yapım aşamaları nelerdir, senaryo yazarının ve yönetmenin filme katkıları ne kadardır gibi soruların yanıtlarını aradık. Konuklarımız soruları da yanıtladılar” dedi.

"Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü" filminin senaristi Levent Kazak, Selçuklular ve Osmanlı döneminde tüccar olan seyyahların ahi teşkilatları bulunduğunu ve bunların en hızlı haberleşme sistemi olduğunu belirterek, ”Bu teşkilatı Hacivat -Karagöz’ün arkasına bir kuruluş olarak yerleştirdik. Filmde mizah ve devlet ilişkisi  var. Hacivat daha kent soylu bir kişi. Aslında Hacivat-Karagöz bir gölge oyunudur. 1700-1800’lü yıllarda inanılmaz bir siyasi olgu haline gelmişlerdir, muhaliflerdir. Sarayla dalga geçmiştirler. Halkı güldürürken bunlar sarayın hoşuna gitmemiştir. Cumhuriyet döneminde ise daha çok çocuklara yönelik oynanmıştır” dedi.

Filmin yönetmeni Ezel Akay, bu filmi Türkiye’de yaşayan 12 milyon kişinin izlediğini hatırlatarak, “Bu bizim için bir onur olmuştur” dedi.

Akay, Karagöz’ün Yörük olduğunu ve filmde öz Türkçe olan Yörük dilini kullandıklarını söyledi.

Hacivat ve Karagöz’ün gerçek olmadığını ancak gerçek gibi anlatıldığını da ifade eden Akay,”Hacivat ve Karagöz halkı güldürürken o dönemin iktidarlarının hoşuna gitmediği için idam edilmişlerdir. Filmin sonunda kafası kesilen Hacivat ve Karagöz’ün başları bir sepet içine düşmesine rağmen konuşmaya devam etmişlerdir. Çünkü ölmemişlerdir” şeklinde konuştu.

Üç saat süren çevrimiçi konuşmaların sonunda filmin senaryo yazarı Levent Kazak ve yönetmeni Ezel Akay katılımcıların çeşitli sorularını cevapladılar.

(vş)