Adana Ticaret Odası üyelerini uyardı

 Büyükşehir Kozan'da kreş temeli attı

“Eğitime gerekli yatırımı yapmak durumundayız”

Altın Koza Film Festivali için geri sayım 

YÜREĞİR BELEDİYESİ, STANDIYLA İLGİ GÖRDÜ

SEYHANLI KADINLARIN ÜRETTİĞİ ÜRÜNLER KOOPERATİF FUARINDA SERGİLENDİ

Bölgesel Kooperatifler Zirvesi sona eriyor

KÜÇÜK: “AVUKATLIK KARİYER VE ETKİLİ İLETİŞİM MESLEĞİDİR”

 “HALKIMIZ AŞILAMA KONUSUNDA GEREKLİ ÖZENİ GÖSTERMELİDİR”

TEPEBAĞ’IN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

ASANSÖRLÜ ÜST GEÇİTLER HİZMETTE

Başkan Zeydan Karalar kan verdi

TERS EVE ZİYARETÇİ AKINI

VALİ SÜLEYMAN ELBAN’IN JANDARMA TEŞKİLATINI KUTLADI

Çukurova Belediyesi'den Çinli firmaya telşekkür 

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’NDEN ‘DİŞ HEKİMLİĞİ MÜZESİ’NE ÖDÜL

SARIÇAM BELEDİYESİ’NDEN ÜCRETSİZ YÜZME KURSU

“Aleviler bu toplumun çimentosudur”

Kadınlar üretiyor

YÜREĞİR BELEDİYESİ’NDEN CAN DOSTLARA MAMA DESTEĞİ

101’İ KADIN 541 İTFAİYECİ ALIMINDA TEK KRİTER BAŞARI

Adana, gastronomi için tek vücut oldu

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı 2021 Yılı Adana Gastronomi Şehri Başvurusu Adaylık Komitesi Toplantısı yapıldı.

Adana’ya UNESCO tarafından Gastronomi Şehri unvanının verilmesi için başlatılan çalışmalar kapsamında, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı 2021 Yılı Adana Gastronomi Şehri Başvurusu - Adaylık Komitesi Toplantısı gerçekleştirildi. 
HEYECAN VE BİRLİKTELİK ÇOK ÖNEMLİ

Adana Valisi Süleyman Elban da dünyada iletişimin ve ulaşımın çok baş döndürücü bir hızla ilerlediğinden bahsederek şunları söyledi:

“Böyle olunca maalesef şehirler tekdüzeleşmeye başladı. Şehirlerde hakim olan markalar, şehirlerin lezzetleri gibi tanıtılmaya başlayınca şehirlerin kendi lezzetleri baskılandı. UNSCO’nun yaratıcı şehirler ağı bu tekdüzeliğe karşı verilen bir mücadeledir. Buna karşı mücadelede her şehrin kendine göre bir iddiası olabilir. Bunu ulusal ve uluslararası düzeyde ve belli bir çerçevede, bu ağa dahil olan konular arasında dünyaya tanıtmak çok önemli. Konunun uzmanı, tarafsızlığı belli bir kurum tarafından o ağa dahil edilmeniz, o şehre inanılmaz prestij getiriyor. Dolayısıyla her şehir böyle bir prestijden yararlanmak, böyle bir ağın içinde bulunmak isteyecektir. Böyle bir ağın içinde olmak büyük avantajlar sağlayabilir. Kriterleri belirleyenler ve ağa yeni şehirleri dahil edenler kent dinamiklerinin katılım için heyecanlı olup olmadığına, birlikte hareket edip etmediklerine de bakıyor. Burada sizlerin hepinizin olması katılımcılıkla ilgili ciddi bir altyapının olduğunu gösteriyor. Burada bulunsun bulunmasın herkesin bu sürece katkı koymasını istiyoruz, böyle bir sorumluluğun bulunduğunu düşünüyoruz.”

UNESCO AĞINA DAHİL OLMAK ADANA’NIN HAKKI

Böyle prestijli bir unvanla anılmanın gastronomi alanında Adana’nın hakkı olduğunu kaydeden Vali Süleyman Elban, “Herkesin bildiği bir özelliğimizin uluslararası alanda tescilini istiyoruz. Dolayısıyla işimiz aslında çok zor değil. Bu ağda bulunan 7 alanın hepsinde iddialı olabiliriz. Önümüzdeki dönemde diğer alanlarda da ağın içine girebiliriz.  Dosyamızda uzun uzun kentin gastronomiyle ilgili özelliklerimizi saydık. Adana coğrafya olarak çok fazla endemik türü barındırıyor. Çok göç almış ve her gelen bu şehrin mutfağına bir şeyler katmış. Bizim mutfağımız aynı zamanda Lokman Hekim’in yaşadığı yerin mutfağı ve şifa da dağıtmış. Kentin tüm dinamiklerini ve vatandaşlarımızı bu kampanyaya dahil olmaya, destek vermeye çağırıyorum” dedi.

Kent dinamiklerinin yoğun katılım gösterdiği toplantının ilk bölümünde UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’nın kapsamı, içeriği ile adaylık ve dahil olma kriterleriyle ilgili bilgi verildi.
"TURİZM VE KÜLTÜR EYLEM PLANI YAPTIK"

Türkiye’de ilk kez Turizm ve  Kültür Eylem Planı yaptıklarını anlatan Başkan Zeydan Karalar, şöyle devam etti: “Adana’da gizli kalmış, Türkiye’nin ve dünyanın tanımadığı ne kadar özelliği varsa tanıtmak için Turizm ve Kültür Eylem Planı yapıyoruz. Biz Adana’mızın özelliklerini biliyoruz ama bütün dünyanın bilmesini istiyoruz. Bunun için çok kapsamlı bir eylem planı hazırlıyoruz. Adanalılar, yaşadıkları her noktada turizme katkı sağlayacağını düşündükleri özellikleri bize ulaştırabilsinler diye sehircilikatolyesi.org.tr adresi oluşturduk. Bunun için bütün Adana’nın bu bilgileri bizimle paylaşması çok önemli. Bu Türkiye’de, böyle bir konuya bütün halkın katılımının sağlanabilmesi açısından da bir ilk. Hepimiz kabul etmeliyiz ki gastronomi alanında UNESCO ağına dahil olmak, ya da başka konularda turizmimizin gelişmesini sağlamak bizim en çok ihtiyaç duyduğumuz gelişmeler. Böylece kentimizin refahı artacaktır.”
 
Toplantının son bölümünde katılımcılar görüş ve önerilerini sundu.
 Sheraton Oteli’nde yapılan toplantıya Adana Valisi Süleyman Elban , Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, akademisyenler, meslek odası başkanları, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

(vş)