CEYHAN'DA  ASFALT ÇALIŞMALARI 

Büyükşehir asfaltsız yol kalmaması için çalışıyor

VALİ ELBAN POLİS UYGULAMA NOKTASINDA YAPILAN DENETİMLERLE İLGİLİ BİLGİ ALDI

Çukurova Belediyesi çocukları unutmadı.

Hibe yemler besiciye dağıtıldı

UYARILARI DİKKATE ALMAYAN 397 HAVAALANI TAKSİNİN BELGELERİ ASKIYA ALINDI

Kozan'ın üç köyü bayrama susuz girmedi

BOŞ DURAN ARAZİLERDE İLK BUĞDAY HASADI YAPILDI

ADANA’DA TAKSİ ÜCRETLERİNE ZAM YAPILDI

KOCAİSPİR, “BAYRAM PAYLAŞMAKTIR”

AKKUYU NÜKLEER A.Ş İTFAİYECİLERİ  ORMAN YANGININI SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINA KATILDI  

Çetin,“Bayramlar yardımlaşma ve dayanışma günüdür”

Zeydan Karalar, “Nice bayramlara birlikte ve ağız tadıyla girelim.”

MİNİKLERİN BAYRAM TIRAŞI YÜREĞİR BELEDİYESİ'NDEN

Büyükşehirden Kurban Bayramı tedbirleri

Karaisalı Kaymakam Mehmet Kaya'ya veda yemeği

“YENİ ADANA ADLİYE SARAYI, CEHENNEM SARAYA DÖNÜŞMÜŞTÜR”

AKAY BELEDİYE ÇALIŞANLARI VE ÇOCUKLARLA BAYRAMLAŞTI

YÜREĞİR BELEDİYESİ KURBAN PAZARLARINDA DENETİMLERİ ARTIRDI

Adana'nın 13 ilçesinde kırsal mahalle ve kırsal yerleşim alanları belirlendi

Büyükşehir Yaz Spor Okulları 14 branşta hizmet veriyor

“Aleviler bu toplumun çimentosudur”

UNESCO’nun 2021’i anma yılı ilan etmesinin ardından Çukurova Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi tarafından düzenlenen etkinliklerin ilki Adana Valisi Süleyman Elban’ın da katılımıyla yapıldı.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin etkinlikteki konuşmada Alevilerin bu toplumun çimentosu olduğunu vurguladı.

UNESCO’nun 2021’i Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran’ı anma yılı ilan etmesi dolayısıyla Çukurova Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi tarafından düzenlenen etkinliklerin ilki gerçekleştirildi.

Adana Valisi Süleyman Elban’ın da katıldığı etkinliklerde ilk olarak Anadolu Erenlerinin resimlerinin ve değerli sözlerinin bulunduğu serginin açılışı yapıldı.

Açılışta konuşan Adana Valisi Süleyman Elban, 2021’in UNESCO tarafından anma yılı ilan edilmesinin Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran gibi ulu erenleri dünya çapında, evrensel değerler olarak kabul ettiğini gösterdiğini söyledi.

Anadolu erenlerinin hepsinin insan sevgisini esas aldığını belirten Vali Süleyman Elban, “İnsan sevgisi olmadan, insanları ayırmadan, insana insan değer vermeden Hakk’a ulaşmak mümkün değildir. Elbette bu ulu erenlerin her birinin birbirinden farklı tarafları olabilir. Ama hepsinde sevgi ve ahlak ön plana çıkmıştır” dedi.

Çukurova Belediyesi Başkanı Soner Çetin de, UNESCO’nun 2021’i anma yılı ilan etmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi. Bu konuyu Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi durumu değerlendirdiklerini ve etkinliklerle layıkıyla anma yapılması için yol haritası belirlediklerini kaydeden Başkan Soner Çetin, şunları söyledi:

“Bugün ilk etkinliği gerçekleştiriyoruz. Pandemi koşulları el vermediği için kısıtlı sayıda canlarımızı bir araya topladık. Aleviler bu toplumun çimentosudur. Bir alevi canının evine gittiğiniz zaman Hz.Ali, Hacı Bektaş Veli fotoğrafının yanında Gazi Mustafa Kemal’in fotoğrafını görürsünüz. Bu tablo her şeyi başlı başına ifade ediyor.Bizler üç cemevi ve kültür merkezi açmış olmanın gururunu yaşıyorum. Tüm ihtiyaçlarının karşılama konusunda Çukurova Belediyesi üstüne düşeni yapmıştır, yapmaya da devam edecektir. Yaptığımız en büyük hizmetlerden biri de budur. Canlarımızla her zaman beraberiz, biriz. Bir olacağız, iri olacağız diri olacağız.”

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ve Adana Şube Başkanı Saim Yılmaz da konuşmalarında Hacı Bektaş Veli ve Anadolu Erenlerinin Anadolu’nun manevi iklimine verdiği önemli katkıyı, dünyaya verdiği insan sevgisi mesajını anlattı.

Konuşmaların ardından açılan sergi hep birlikte gezildi. Sergi açılışın ardından etkinlikler türküler, deyişler ve semah gösterileri ile devam etti.

 

(vş)