Adana Ressamlar Derneğİ'nden 24 Kasım Karma Resim Sergisi

“Ah şu mikroplar” tiyatro oyunu çocuklarla buluştu

Uygur, ATAFOD’un konuğu oldu

2020 DÜNYA FELSEFE GÜNÜ MESAJI

Ecdet Güvel’den  “İnce Sözle Yarenlik” kitabı

10. MALATYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ’NE BAŞVURULAR BAŞLADI!

YÜREĞİR FİLM AKADEMİSİ BAŞLADI

Hacivat-Karagöz yetim kaldı.

Şehir Tiyatroları sezonu açıyor

“ATATÜRK’ÜN FOTOĞRAFLARININ HİKAYESİ” SERGİSİ AÇILDI

ARATOS FELSEFE OKULLARI’NDA DERS BAŞLADI

Timur Selçuk hayatını kaybetti

ULUSLARARASI KAHRAMANMARAŞ ŞİİR VE EDEBİYAT GÜNLERİ’NE BÜYÜK İLGİ

GESAM’dan “Cumhuriyet İlelebet Payidar Kalacaktır” resim sergisi

ÇDSO’DAN, CUMHURİYET BAYRAMI KONSERİ

Hikmet Karagöz yaşamını yitirdi

Türk Telekom’dan az gören çocuklara sanat atölyesi

YAYINEVİ VE EDİTÖR ESER SEÇER Mİ?

Ressam Müge Süel, “Dans” konulu kişisel resim sergisini açtı

Ressam Süel’den balerin figürlü eserle Cumhuriyet vurgusu

Adana'da Karma Sergi

YAYINEVİ VE EDİTÖR ESER SEÇER Mİ?

"Kişisel yayıncılıkta, yayınevi, özel bir yayın politikası yoksa eserleri bu tür bir elemeye tabi tutmuyor yani adına ve tanınırlığına göre seçim yapmıyor."

Editör Ayşe Marika Sağlam, "Yayınevi ve editörün; bir kitabın istenen yere, hedef okura veya yazarın hayal ettiği noktaya ulaşması konusundaki etkisi oldukça hassas bir yerdedir. Zira yazarın beklentilerinin sonuçla uyumu açısından yayınevi politikası ve editörün çalışması belirleyici olur. Klasik yayıncılıktan farklı olarak kişisel yayıncılığın yazara sunduğu seçenekler arasında, editör çalışması isteyip istemediği de yer alır" dedi.
Sağlam, şunları kaydetti:

"Kişisel yayıncılıkta yazara klasik yayıncılığa göre biraz daha fazla olanak sunuluyor. Klasik yayıncılık eser ve yazar seçimini kendi yayınevi ilkelerine, tanınırlığa ve yazarla yapacağı anlaşmalara göre kırmızı çizgilerle yapıyor. Kişisel yayıncılıkta, yayınevi, özel bir yayın politikası yoksa eserleri bu tür bir elemeye tabi tutmuyor yani adına ve tanınırlığına göre seçim yapmıyor. Yayınevlerinin kendi editörleri varsa onlar da gelen dosyaları titizlikle değerlendiriyorlar. Yani burada da bir ayrımdan söz edemeyiz. Bu; kişisel yayıncılık her gelen dosyayı kabul eder, demek değildir elbette.  Yayınevi ve editörün yazar değil eser seçmesi ise tamamen yayınevinin hangi ilkelerle çalıştığına bağlı olarak gelişir. Ancak bağımsız çalışan editörler genelde çalışacakları eseri; çalışma sistemlerine, vakitlerine ve yetkinlik alanlarına göre seçerken kimi zaman kimya tutması, yazarla anlaşma ve uyum gözeten editörler de vardır.
Eser Seçiminde Yazar Danışmanı ve Editörün Birlikte Hareket Etmesi…

Yazardan Direkt Yayınevi Genel Koordinatörü Çağla Miniç Eker, “Bu anlamda yazar danışmanı ve editör ekibiyle gelen dosyaların analizini yazara sunarak ilerliyoruz. Bu, eser seçmek değil eserin nasıl bir yönteme gereksinim duyduğunu anlatmak adına önemli. Redaksiyon çalışması ile yayımlanabilecek dosyalar, editör çalışması gerektiren dosyalar veya geliştirici editörle ilerleyecek dosyalar şeklinde sınıflandırılıyor. Bu noktada yazar; kendini ve yapabileceklerini, eseri hakkında bir profesyonel gözlemi ve yorumu keşfetmiş oluyor.” diyerek klasik yayıncılığa göre daha esnek olan bir seçimden söz ediyor.
Gelen dosyanın türüne göre alanında uzman bir editörle çalışan yazarın ve sonrasında da okurun yayımlanan eserden çok daha tatmin olacağı da şüphe gerektirmeyen bir gerçek. Günümüzde kişisel yayıncılık daha fazla tercih edilmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden biri de kişisel yayıncılığın; yeni ve bağımsız yazarlara eserlerini okurla buluşturma şansı vermesi ve yazarın seçim konusunda özgür olması."

(VŞ)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ