BAŞKAN ERDEM'DEN FIRINLARA DENETİM

“Çocuklarımıza birer umut olabilirsiniz.  Unutmayın;mutluluk paylaştıkça artar!”

İngiltere'den Rahmi M. Koç Müzesi’ne ödül

POLİS OKULU ÖĞRENCİLERİNDEN KIZILAY’A KAN

KKTC, COVID-19'a Karşı  Koruyucu Burun Spreyi Üretmeye Başlıyor 

"Jeolojik Çevremiz ve Varlıklarımız Yok Edilmeye Devam Ediyor"

Pandemi Elimizi Yordu

“Şehir insanının en büyük sorunu biyolojik anlamda işsiz olmasıdır”

Hatay'daki orman yangınları belgesel oldu

"TSK’DAN DEVROLAN SAĞLIKÇILARIN ÖZLÜK HAKLARI HİÇE SAYILIYOR"

Balıkçılıkta av yasağı başlıyor

SEYHAN HALKIN TALEPLERİNİ SİM’LE DEĞERLENDİRİYOR

ADANA KIZILAYI TÜRKİYE BİRİNCİSİ

Yüreğir Devlet Hastanesi'ne Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi açıldı

ADANA ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ VALİ ELBAN’I ZİYARET ETTİ

LÖSEV binlerce aileye ışık olmaya devam ediyor  

Eruh'ta bir askerimiz şehit oldu

BAŞKAN ERDEM İLÇE EMNİYET MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİ

Askeri uçak düştü, pilotlarımız kurtarıldı

Büyükşehir'den iki mahalleye yağmur suyu isale hattı

Kocaispir  hizmetteki iki yılını değerlendirdi

PANDEMİ NEDENİYLE KAPANAN  SEKTÖR TEMSİLCİLERİNDEN BAROYA ZİYARET 

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl Mart ayından bu yana işleri sekteye uğrayan ve çalışamayan kafe, restoran, lokanta sahipleri, çalışanları ile müzisyen temsilcileri Baro Başkanı Av. Veli Küçük’ü ziyaret etti

Pandemi nedeniyle geçtiğimiz yıl Mart ayından bu yana işleri sekteye uğrayan ve çalışamayan kafe, restoran, lokanta sahipleri, çalışanları ile müzisyenler adına Akdeniz Çukurova Eğlence Yerleri Derneği (AÇEYDER) Başkanı Feridun Özkan, Çukurova Üniversitesi İşletmeciler Platformu Temsilcisi Çağrı Kurt ve Adana Müzisyenler Platformu Temsilcisi Özgür Sarıçam Baro Başkanı Av. Veli Küçük’ü ziyaret ederek,  2. dalganın başlamasıyla yeniden kapanmaları nedeniyle bu süreçte çalışanlarının maaşlarını, vergilerini, kiralarını ödemekte zorlandıklarını, maddi ve manevi açıdan büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade ettiler. Sektörün kurtuluşu için 6 maddelik önerilerini ve beklentilerini aktardılar.

“PANDEMİ NEDENİYLE MAĞDUR OLDUK”

AÇEYDER Başkanı Feridun Özkan, devlet desteklerinin kendileri için son derece önemli olduğunu belirterek, “Salgın döneminde kapanan ve kısıtlanan işletmelerin kayıplarını gidermek üzere işletmelerin mali esasları dikkate alınarak hibe desteği verilmesini, salgın sebebiyle iş yapamaz duruma gelen işletmelerin kira, vergi, SGK, tedarikçi borçları için yasal takiplerin acilen düşmesini, İşletmelerin açılması için 1 yıl geri ödemesiz sıfır faizli işe başlama kredi desteği sağlanmasını, kapanan ve kısıtlanan işletmelerin yapılandırma borçlarının 1 yıl ertelenmesini, salgın sürecinde alınan tüm kredilerin 1 yıl süreyle ötelenmesini, mevcut istihdamın korunması adına işletmelerin ayakta kalabilmesi için 1 yıl SGK prim, vergi, stopaj vb. alınmamasını istiyoruz.

“SPEKÜLASYONA AÇIK ÇİFTE STANDART UYGULAMA”

AVM’ler açık ve otel müşterilerine restaurantlar hizmet veriyor ama bizlerin geçici olarak faaliyetleri yasak. Bu spekülasyona açık ve çifte standarttır.

Aslında çok daha sıkıntılıyız, herkes elindeki parayı bitirdi. İflasın eşiğindeyiz. Aylardır kiramızı, vergimizi ve borçlarımızı ödeyemiyoruz. Eğlence sektörü olarak salgın başta olmak üzere ekonomik kriz nedeniyle çalışanlarımız da mağdur durumdalar. Yaklaşık 2 milyon insana istihdam sağlanıyordu, bu sayı ailelerini de katarsak 8 milyon demektir. Hukuki yollarımız var mı ? Ne yapacağımızı bize söyleyende yok. Devletimizden yardım bekliyoruz. Vergilerimiz, kredilerimiz ötelensin. Faizsiz ve uzun vadeli kredi olanağı sağlansın istiyoruz. Çalışanlarımıza da işyerlerimiz açılana kadar asgari ücret tutarında ödemeler yapılsın istiyoruz”

“BU İŞLETMELERİN AYAKTA KALMASINI FİNANSE EDECEK YENİ BİR DESTEK PAKETİ ŞART.”

Av. Veli Küçük, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, teşekkürlerini sundu.

Restoran-kafe sektörünün temsilcilerini sorunlarını dinleyerek hukuki konulardaki sorularına cevap verdi. Covid-19 sürecinin ve kısıtlamaların yargı bileşenleri içerinde en fazla savunmayı temsil eden avukatların yanı sıra hizmet sektörünün tamamını ve çalışanlarını zora soktuğunu ifade etti.  “Bu işletmelerin ayakta kalmasını finanse edecek yeni bir destek paketinin şart” olduğuna vurgu yaptı.

Baro Başkanı, “Bu sağlık sorunu ama çalışma hayatı da önem arz etmektedir. Özellikle küçük esnaf, restaurant, lokanta ve hizmet sektörü çok sarsıldı. Pandemiden dolayı aylardır evine ekmek götüremeyen eğlence mekanı sahipleri, çalışanları ve müzisyenlerimiz iktidardan artık somut ve etkin adım atmasını bekliyor. Her yere HES koduyla giriş yapılıyorken  bu yerlere de bu şekilde müşteri alınabilir. ‘Bize hiçbir destek verilmedi. Dayanacak gücümüz kalmadı. Salgından değil açlıktan öleceğiz’ diyen hizmet sektörü içindeki yurttaşlarımızı yok sayamayız. Empati ile yaklaşılmalı, devletin hoşgörü ve şefkat eli uzatılmalıdır. Sosyal devlet olmanın gereği budur.” İfadelerini kullandı.

Ziyaret esnasında sektör temsilcilerinden Özcan Taşkıran, Oktay Filazioğlu, Aytekin Erçandarlı, Burhan Özek, Ercan Sonuç da hazır bulundu.(CO)