“TÜRKİYE’YE CUMHURİYET TARİHİNİN EN BAŞARILI 18 YILINI YAŞATTIK”

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: “50 İLDE DEVLETİ YILDA 3 MİLYAR ZARARA UĞRATAN VERGİ KAÇAKÇILIĞI ORTAYA ÇIKARILDI”

"Daha çok psikolog, psikiyatr ve sosyal çalışmacı ataması yapılmalıdır"

İMAMOĞLU: “HEDEF YILDA 20 KM METROYU İSTANBULLULARA KAZANDIRMAK”

CHP'Lİ NAZLIAKA, ZÜBEYDE HANIM’IN ANMA TÖRENİNE KATILDI

CHP'Lİ ÜNSAL,"TÜRKİYE'DE 70 MİLYON KİŞİYE AŞI YAPILMALDIR"    

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AKIN: "GERÇEK ENFLASYON TEZGAHTA"

"Bunlar çözüm üretmese de ilk seçimde gidecekler ve biz EYT çilesine son vereceğiz"

Erdoğan koronavirüs aşısı yaptırdı

AĞBABA, “GÜVENCESİZ SOKAK EMEKÇİLERİ TÜKENMİŞ DURUMDA”

VERGİ CENNETİNDEKİ ŞİRKETE VERİLEN 1,6 MİLYAR DOLAR KREDİ MECLİS’E TAŞINDI

“CUMHURBAŞKANIMIZ YEMİNİNE SADIKTIR”

CHP'Lİ TORUN’DAN “MENEMEN” AÇIKLAMASI

AKP'li Canikli,"Türkiye'den korkmakta haklılar"

CHP’DEN “EBA’YA ERİŞİME GÖRE NOT” UYGULAMASINA TEPKİ!

AKP'li Kandemir,"Eğer cesaretiniz varsa yeni yollar açabiliyorsunuz"

CHP'Lİ AKIN: YANLIŞ ENERJİ POLİTİKALARIYLA VATANDAŞIN PARASINI FÜTURSUZCA HARCIYORLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Medya Oscar Ödülleri Töreni’ne katıldı

TBMM DİJİTAL MECRALAR KOMİSYONU BAŞKANI YAYMAN'DAN WHATSAPP AÇIKLAMASI

CHP'li Altay "2020 anayasa ve ekmeğin askıya alındığı bir yıl olarak kapatıldı"

CHP'li Karakurt: Menemenlinin milli iradesi gasp edildi

KILIÇDAROĞLU BİRLEŞİK KAMU-İŞ KONFEDERASYONU VE KESK HEYETİNİ KABUL ETTİ

Kılıçdaroğlu, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ve beraberindeki heyeti, CHP Genel Merkezi'ndeki makamında kabul etti. Görüşmede CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba eşlik etti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık ve beraberindeki heyeti, CHP Genel Merkezi'ndeki makamında kabul etti. Görüşmede CHP lideri Kılıçdaroğlu’na, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba eşlik etti.

Mehmet BALIK- Genel Başkanım, size yapılan bu saldırıyı kınıyoruz. Onu paylaşmak için bugün buraya geldik, sizlerin yanınızda olduk. Ve onun bir demokratik sosyal hukuk devleti olduğunu, aklına gelen herkesin Cumhuriyet Halk Partisi gibi önemli bir partimizin Genel Başkanını tehdit edemeyeceğini buradan herkesle paylaşmak için geldik aslında. Yani burada devlet düzeninin işletilmesi için biz Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak sizlerin yanındayız. Doğrunun yanındayız, Cumhuriyetin temel değerlerinin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz.
Tabi ki, burada yapılana destek verenler, doğruymuş gibi kabul eden muhalefet partileri de var. Onlar bir kez daha düşünsünler isteriz. Çünkü burada demokratik hukuk devleti çerçevesinde herkes eleştiri yapabilir ama iş kişisel tehdit boyutuna geldiği zaman, bir de Cumhuriyetin kurucusu bir partinin Genel Başkanına geldiği zaman demokratik kitle örgütleri olarak, konfederasyon olarak biz de her zaman sizin yanınızda oluruz.
Kemal KILIÇDAROĞLU- Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, öyle mafya bozuntularının belli siyasi partilerin desteğini alarak bize yönelik tehditlerini asla ve asla dikkate almayız. O tehdidi yapanlar asla ve asla bizi yıldıramazlar. Biz tarihsel geleneğimiz içinde; Cumhuriyete sahip çıkmak, demokrasiye sahip çıkmak, insan haklarına sahip çıkmak, medya özgürlüğüne, düşünceyi ifade özgürlüğüne sahip çıkmak gibi bir görev üstlenmiş durumdayız.
Dolayısıyla bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu tabloyu ben de biliyorum, sizler de biliyorsunuz. Eleştiriyoruz; siyasi partiler arasında eleştiriler olur, sert eleştiriler olur, hatta bazen dozu kaçabilir bu eleştirilerin. Bunlar bir şekliyle toplumun kabul edebileceği tartışmalardır. Ama bu tartışmalara yeraltı dünyasının bazı aktörlerinin katılması ve o tartışmalara da meşru partilerin destek vermesi Türkiye’de bir devlet krizinin olduğunu gösterir. Hukuk devletinin olmadığını gösterir. Eğer meşru siyasi partiler yeraltı dünyasından bazı mafya bozuntularından destek alarak kendi faaliyetlerini yürütebiliyorlarsa onlar Türkiye Cumhuriyeti devletine ihanet ediyorlar demektir. İhanet ediyorlar, kabul etmek lazım, böyle bir tablomuz var.
Dediğim gibi biz bu hikayeleri daha önce de görmüştük, bu filmi daha önce de görmüştük. Ama bütün bunların hepsini aşacağız. Bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi, gerçek anlamda insan hakları ihlallerine karşı çıkan bir devleti yeniden inşa edeceğiz. Bizim ‘İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamemiz’ de var zaten. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandıracağız. Bu yeraltı dünyasını da bir anlamda sıfırlayacağız.
Bakın bizim ‘İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nde terör örgütleri ve yeraltı dünyasıyla mücadele edeceğimizi yazıyoruz zaten orada. Yani belki hiçbir siyasi parti bugüne kadar mafya bozuntularıyla mücadelenin kendi programlarında olmayan, bugüne kadar hiçbir siyasi parti böyle bir düzenlemeyi koymadı ama biz ‘İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nde bunu gayet açık, net koyduk. Çünkü yeraltı dünyasıyla bazı siyasi partiler arasındaki ilişkiyi görüyoruz, biliyoruz yani."

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU KESK HEYETİNİ KABUL ETTİ

Mehmet BOZGEYİK- Başkanım öncelikle teşekkür ederiz. Biz Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu olarak sizinle dayanışma amacıyla bugün bir ziyarette bulunmak istedik. Hem şahsınıza dönük özellikle tehdit ve çirkin içerikli mektup ve tehdit içerikli durumdan dolayı kınadığımızı, aslında sizin şahsınızda Türkiye’deki tüm toplumsal muhalif kesimlere dönük, demokratik parlamenter sisteme, Türkiye demokrasisinin geliştirilmesinin engellenmesine dönük bir saldırı olarak değerlendiriyoruz. O açıdan da bizde Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu olarak hem yapılan tehdit içerikli mesajı, açıklamaları özellikle asıl vahim olan iktidar bloğunun küçük ortağının MHP Genel Başkanının yapmış olduğu sahiplenme açıklaması, düne kadar hala iktidar cephesinden, Sayın Cumhurbaşkanından, yine Sayın Adalet Bakanından bu duruma ilişkin bir açıklama, bir kınama gelmemesini de esefle karşıladığımızı ifade etmek istiyoruz. 
Özellikle bu tehdit içerikli yazının gündeme geliş süreci de aslında manidar. Hem Adalet Bakanının, hem Cumhurbaşkanının bir yargı reformundan, demokrasiden, özgürlüklerden bahsettiği günlerin hemen akabinde bu tür bir tehdidin gelmesi Türkiye demokrasisinin engellenmesine dönük geliştirilmesinin önünü tıkamaya dönük bir açıklama olarak ifade etmek istiyoruz. Geçmişte de Türkiye bu mafya, özellikle çete tipi örgütlerle çok zor dönemler yaşadı. İşte Susurluk’tur, ilgili operasyonlar gibi birçok operasyonlarla muhalif kesimler mağdur edildi. Umarız tüm demokrasi güçleri bu saldırıya karşı birlikte dayanışma içerisinde Türkiye’nin geleceği açısından, demokrasimiz açısından da ortak bir mücadele gösterirler diye ifade etmek istiyorum. 
KESK olarak tekrar geçmiş olsun diyoruz, başarılar ve dayanışma duygularımızı ifade etmek istiyorum.
Kemal KILIÇDAROĞLU- Düşünce özgürlüğünü, demokrasiyi savunduğumu, farklı düşüncelere saygıyı savunduğumu, demokrasinin olmazsa olmaz kurallarından birisinin olduğunu ifade ettim. Elbette ki siyasi partiler arasında çekişme olur, tartışma olur. Hatta bu tartışmalar bazen oldukça sert zeminlerde de gerçekleşebilir. Ama meşru bir siyasi partinin yeraltı dünyasını savunması, yeraltı dünyasının aktörlerinin yanında olduğunu ifade etmesi, belki de bizim cumhuriyet tarihinde bir ilktir. 
Dolayısıyla böylesine vahim bir tablo aslında Türkiye’de bir devlet yönetimindeki savrulmayı gösteriyor. Devletin iyi yönetilmediğini, savrulduğunu, belli grupların, belli odakların devleti yönlendirdiğini açıkça gösteriyor. Geçmişte buna benzer bazı olaylarda çok sayıda insan yaşamını yitirdi, büyük sıkıntılar çekti, toplum acılar yaşadı. Aynı sürecin içine galiba Türkiye tekrar sokulmak isteniyor. Ama ben insanların sağduyusuna, sivil toplum örgütlerinin, meslek kuruluşlarının sağduyusuna güveniyorum. Bütün bu kışkırtmalara karşı da biz kararlılıkla demokrasiyi savunmak, insan haklarını savunmak, hak ihlallerine karşı çıkmak, haksızlığa uğrayanların yanında olmak gibi bir görevi üstlenmek zorundayız. Onların tahriklerine kapılmadan doğru bildiğimizi kararlılıkla, inançla ifade etmeliyiz. 
Bu çerçevede ziyaretiniz benim için çok değerlidir. Sizlere, arkadaşlarınıza yürekten teşekkür ederim.

(vş)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ