GÜNDEM 17.05.2022 23:28:00 367 0
 • BIST 100

  2.427%0,80
 • DOLAR

  17,2729% 0,33
 • EURO

  17,6417% 0,53
 • GRAM ALTIN

  969,36% 0,69
 • Ç. ALTIN

  1599,444% 0,69
 • Perşembe 37.3 ° / 23.2 ° Açık hava
 • Cuma 36.9 ° / 23.9 ° Açık hava
 • Cumartesi 35.3 ° / 22.9 ° Dağınık bulutlar

GELDİKLERİ GİBİ GİTTİLER

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Samsun’da başlattığı direniş hareketi bir ulusun yeniden varoluşunun mucizevi ilk adımıdır.


Gazetemizin Yazarı Emekli Büyükelçi Hasan Sevilir Aşan, “Bu Gemi Bu Karadeniz” başlıklı köşe yazısında, “Cumhuriyet, bizim için olduğu kadar, dönemin mazlum ulusları için de emperyalizme karşı ümit aşılayan, model oluşturan bir zaferin simgesi olmuştur” ifadelerini kullandı.

Aşan, “Askeri ve siyasi dehası giderek daha yüceltilen Mustafa Kemal Atatürk dünyayı değiştiren en büyük devrimci liderlerin başında yer almaktadır” diye yazdı.

Vahit Şahin

 

Gazetemizin Yazarı Emekli Büyükelçi Hasan Sevilir Aşan, “Bu Gemi Bu Karadeniz” başlıklı köşe yazısında, “Mustafa Kemal, İmparatorluğun Filistin, Suriye ve Irak’ı içeren Güney cephesini savunmakla görevli ordu komutanıdır. İşgal başlayınca karargâhını Afrin’den Adana’ya taşır. İşgal kuvvetlerine karşı direniş başlatmayı planlamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Aşan, şunları kaydetti:

“Büyük Dünya Savaşı biter bitmez emperyal paylaşımlar başlamıştır.

Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan Mondros Ateşkesini takiben yedi düvelin dört bir koldan Anadolu işgali başlar.

Mustafa Kemal, İmparatorluğun Filistin, Suriye ve Irak’ı içeren Güney cephesini savunmakla görevli ordu komutanıdır. İşgal başlayınca karargâhını Afrin’den Adana’ya taşır. İşgal kuvvetlerine karşı direniş başlatmayı planlamaktadır.

İskenderun Sancağını işgal eden Fransızlara karşı harekete geçmeye hazırlandığı sırada, işleri karıştırabilir endişesi ile Padişah tarafından alelacele ordu müfettişi görevlendirmesiyle İstanbul’a çağrılır.

GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER

Mustafa Kemal, işgalci donanmaların İstanbul sularına demir attığı gün İstanbul’a gelir.

Adana treniyle Haydar Paşa Garına ulaştığında gördüğü manzara, Çanakkale’de arkalarına bakamadan giden müttefiklerin ortak donanmasıdır.

İstanbul’u işgale hazırlanan 55 parçalık donanma gözdağı vererek, Boğaza doğru seyretmektedir. Dolmabahçe önlerinde yarım ay konumunda demir atıp toplarını saraya çevirirler.

Haydarpaşa Garında saatler süren bekleyişten sonra Boğaz trafiği açıldığında, Kartal isimli istimbotla karşıya geçen Mustafa Kemal, çevresindeki ümitsiz sessizliği ‘’geldikleri gibi giderler’’ sözleriyle bozar.

İşgal kuvvetleri Galata Rıhtımından karaya çıkmaya başlamış, serbest bırakılan İngiliz esirler, sivil giysiler içinde işgalci subayları rıhtımda törenlerle karşılamaktadır.

İşgal güçleri İstiklal Caddesi dâhil resmigeçitlerle İmparatorluğun başkentinde gövde gösterileri yapmaktadır.

İstanbul’un işgali Cumhuriyetin ilanına kadar beş yıl sürer. İlk işgalde asayiş ikincisinde ise yönetim ve idare hâkimiyetini ele geçirirler.

YENİ DEVLET

Mustafa Kemal, sabahlara kadar süren Adana toplantılarında filizlendirdiği ulusal direniş ve kurtuluş fikrini, kiracı olarak oturduğu, şimdi Atatürk Müzesi olan Nişantaşı’ndaki evde yeni istişare toplantılarıyla olgunlaştırır.

Ordu müfettişi sıfatıyla Samsun bölgesinde yaşanan isyanları bastırmakla görevlendirildiğinde, düşüncelerini annesi ile paylaşır, gidip de dönmemek var diyerek annesi ve kız kardeşiyle vedalaşır.

16 Mayıs 1919 sabahı Bandırma Vapuru ile aklında direniş ve istiklal fikirleriyle Samsun’a hareket eder.

Bandırma Vapuru, zorlu Karadeniz koşullarında 18 Mayıs sabahı Sinop’a ulaşabilir. Sinop-Samsun arasında karayolu bağlantısı olmadığı öğrenilince tekrar denize açılıp Karadeniz’in hırçın suları ile boğuşa boğuşa Samsun’a intikal ederler.

SAMSUN IŞIĞI

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal’in Samsun’da başlattığı direniş hareketi bir ulusun yeniden varoluşunun mucizevi ilk adımıdır.

Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının önderliğinde Anadolu cephelerinde başlatılan ulusal mukavemet ve istiklal savaşı ile işgal altındaki topraklar bir bir kurtarılıp, ulusun makûs talihi yenilerek yeni Türk devleti kurulur.

Cumhuriyet, bizim için olduğu kadar, dönemin mazlum ulusları için de emperyalizme karşı ümit aşılayan, model oluşturan bir zaferin simgesi olmuştur.

Askeri ve siyasi dehası giderek daha yüceltilen Mustafa Kemal Atatürk dünyayı değiştiren en büyük devrimci liderlerin başında yer almaktadır.”

(vş)

Haber Kaynak : HABER MERKEZİ


Gülnar,“Türk Milletini parçalamaya kimsenin gücü yetmeyecektir”

Sağlıkta Şiddete BEYAZ İSYAN SİYAH ÇELENK

Başkan Zeydan Karalar, Yüreğir ve Sarıçam’da asfalt ve yol çalışmalarını denetledi

Konya’daki Doktor Cinayetine Tepki: TTB Greve Gidiyor 

ASLANTAŞ: "BİR DOKTOR DEĞİL, KOCA BİR SAĞLIK CAMİASINI KAYBETTİK"

Büyükşehir Zabıtası, toplu taşıma araçlarında klima uygulamasını denetliyor

Pençe-Kilit Operasyonunda yaralanan askerimiz şehit oldu

İHTİYAÇ SAHİBİ ÇOCUKLARIN BAYRAMLIKLARI KIZILAY’DAN

ÇYDD, "Laik Cumhuriyeti Koruyacağız"

YÜREĞİR’DE ASFALT HAMLESİ DEVAM EDİYOR

“Enflasyonun üzerinde maaş artışı yapılmalıdır”

KKTC 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, tedavi altına alındı

Barut: "Memura saldırı, baskı ve tehdit var, işlem yok"

4 ŞEHİDİMİZ VAR

AA Adana Bölge Müdürü İbrahim Erikan oldu

ÇYDD, "Laik Cumhuriyet ile Hak Ve Özgürlüklerimizi Koruyacağız"

ADANA'DA KORUYUCU AİLE GÜNÜ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

Söz veriyoruz; Madımak Katliamının unutulmasına izin vermeyeceğiz

  TOBB'un 70. Yıl Etkinliğine CTO'da Katılım Sağladı.

Sağlığa Ulaşmak Lüks Oldu Dijital Kuyruklar Oluştu

Uzm. Dr. Menteş, “Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliği iptal edilsin!”