İsviçre’de yüzü kapayan kıyafetlerin giyinmesi referandumla yasaklandı

Austin,"Amerika Kendini Savunmak İçin Ne Gerekiyorsa Yapacak"

Amerika’da Asgari Ücret Tartışması

Hindistan'da mağduru tecavüzcüsüyle evlendirme infiali

Husi milisler  SİHA ile saldırdı: 1 polis öldü, 7 kişi yaralandı

İngiltere’de Esnaf ve Çalışana Hibe ve Krediler

Papa Şii Lider El Sistani ile görüştü 

Şubat'ta ABD-Meksika Sınırında 100 Bin Gözaltı

Biden'a Destek Yüzde 60'ın Üstünde

“AVRUPA’YI ABD, TÜRKİYE VE İNGİLTERE ”SAVUNUYOR

AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ’NİN  3. GÜÇ ÜNİTESİNİN TEMELİNİ ERDOĞAN İLE PUTİN VİDEO KONFERANSLA ATACAKLAR

Rusya'dan Almanya'ya 'gazetecileri rahat bırakın' çağrısı

Yeni Zelanda'da 8,1 büyüklüğünde deprem

ABD’DEN MYANMAR’A YENİ YAPTIRIMLAR

Batılı Güçler IAEA'nın İran'ı Kınama Planını Rafa Kaldırdı"

ABD'DEN ''İSRAİL'İN GÜVENLİĞİNE BAĞLIYIZ'' MESAJI

BM: ‘‘Gıdaların Yüzde 17’si İsraf Oluyor’’

Irak'taki Askeri Üsse Roketli Saldırı

Macron Fransa'nın Cezayirli Avukatı Öldürdüğünü Kabul Etti

ICC Filistin’de Savaş Suçlarını Soruşturacak 

İsveç'te kişi yaralandı

Filistin yaza seçimlere hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB), 14 yıl aradan sonra mayıs ve temmuz aylarında milletvekili ve başkanlık seçimi düzenleme kararını memnunlukla karşıladı ve İsrail’in bu seçimleri “kolaylaştırmasını” istedi.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, milletvekili ve başkanlık seçimlerinin yapılmasını öngören kararnamenin çıkarılmasının memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Abbas'ın yayımladığı kararnamede, “İşgal ve abluka altındaki Filistin topraklarında (Doğu Kudüs, Batı Şeria, Gazze Şeridi) seçim süreci, 3 aşamalı (seçimleri yönetmesi için Filistin Ulusal Konseyi’nin kurulması, milletvekili seçimleri ve başkanlık seçimleri) olacak şekilde Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) kuruluş ilkeleri gereği ve ulusal sözleşmelere uygun yapılacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Geçen yılın sonlarında Filistin'de siyasi grupların uzlaşı arayışı kapsamında Hamas ile Fetih Hareketi arasında yakınlaşma sağlanmıştı. Filistinli grupların genel sekterleri ve temsilcileri 3 Eylül'de eş zamanlı olarak işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Ramallah ve Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta ve 22 Eylül'de İstanbul'da toplantılar gerçekleştirmişti.

Avrupa Birliği (AB), Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın 14 yıl aradan sonra mayıs ve temmuz aylarında milletvekili ve başkanlık seçimi düzenleme kararını memnunlukla karşıladı ve İsrail’in bu seçimleri “kolaylaştırmasını” istedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in bir sözcüsü yaptığı yazılı açıklamada, seçim kararını memnunlukla karşıladıklarını bildirdi.

Açıklamada, “AB son yıllarda Filistin Merkez Seçim Komitesi’ni, herkesi kapsayan, adil ve eşit bir seçim düzenlenmesi için destekledi ve mali yardımda bulundu. AB, seçim sürecinde yine gerekli desteği vermeye hazır.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, AB'nin ayrıca İsrail yetkililerine Filistin topraklarındaki seçimin düzenlenmesini kolaylaştırması çağrısında bulunduğu kaydedildi.

Hamas seçim kararını memnunlukla karşıladı

Abbas, dün 22 Mayıs 2021'de milletvekili ve 31 Temmuz 2021'de de başkanlık seçimlerinin yapılmasını öngören kararnameyi imzaladı.

(vş)