Rusya'dan Çekya'ya misilleme: 20 diplomata sınır dışı kararı

İsrail, seçimlerde aday 3 Filistinliyi gözaltına aldı

Irak'ta ABD üssüne roket saldırısı

Almanya’da “Ulusal Matem Günü”

Küba’da Castro Döneminin Sonu

 "Gezegeni Korumak Yerli Haklarını Savunmaktan Geçiyor"

Amerika’dan Rusya'ya "Navalny" Uyarısı

Peru'da askeri helikopter nehre düştü: 5 ölü

Seçimlerden zaferle çıkan Netanyahu'ya karşı eylemler devam ediyor

Lübnanlılar İran büyükelçisinin sınır dışı edilmesi çağrısında bulundu

İran Nükleer Görüşmelerinde ‘İlerleme’ 

23 Binden Fazla Myanmarlı Mahkum Serbest

Biden’dan Moskova’ya ‘Ukrayna’ Uyarısı

İki Rus savaş gemisi Boğaz'dan geçerek Karadeniz'e girdi

Çekya 18 Rus diplomatı sınır dışı ediyor

Kuzey Kıbrıs'ta partilerden AKP'ye yargıya müdahale tepkisi

Yunanistan'dan Türkiye'ye "Olumlu Gündem"Mesajı

İran Uranyumda Yüzde 60 Saflığa Ulaştı

Castro Siyaset Sahnesinden Çekiliyor

Rusya 8 ABD’li Yetkiliyi Kara Listeye Aldı 

Rusya: "ABD yaptırımlarına karşılık verilecek"

Papa Şii Lider El Sistani ile görüştü 

Sık sık Şii milislerin saldırısına uğrayan Iraklı Hıristiyanlar, El Sistani'nin açıklamasının ve Francis'in birlikte yaşama mesajının, nüfusu Müslüman ağırlıklı olan ülkede hayatlarını kolaylaştıracağını umuyorlar.

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, Irak ziyaretini sürdürüyor. Papa Iraklı Şii lider Ayetullah Ali El Sistani ile görüştü.

84 yaşındaki Papa ve El Sistani arasındaki tarihi görüşme, 90 yaşındaki Şii liderin kutsal Necef kentindeki evinde gerçekleşti.

El Sistani, Hıristiyanlar’ın diğer Iraklılar’la aynı haklara sahip olduğunu ve barışçı bir yaşam sürmeleri gerektiğini söyledi.

Şii İslam'ın en önemli isimlerinden biri olan El Sistani, Irak'ta ve sınırları dışında hatırı sayılır bir etkiye sahip.

Sık sık Şii milislerin saldırısına uğrayan Iraklı Hıristiyanlar, El Sistani'nin açıklamasının ve Francis'in birlikte yaşama mesajının, nüfusu Müslüman ağırlıklı olan ülkede hayatlarını kolaylaştıracağını umuyorlar.

Necef'teki bir din görevlisi Associated Press'e yaptığı açıklamada, toplantının "tarihte emsali olmayan özel bir ziyaret olduğunu ve daha önceki hiçbir ziyarete eşdeğer olamayacağını söyledi.

İki dini lider arasındaki görüşme, İran destekli grupların Irak'a roketli saldırı düzenlemeleri olasılığı ve küresel Corona virüsü salgını nedeniyle yaşanan gergin bir süreçte gerçekleşti.

Müslümanlar ile Hıristiyanlar’ın ilişkilerini geliştirmek için uzun yılladır çaba harcayan Papa’nın El Sistani ile buluşması, Şii bir liderle en önemli görüşmelerinden biri oldu. Francis, Sünni İslam’ın önemli kalelerinden sayılan Kahire'deki El Ezher Üniversitesi’nin Şeyhi Ahmed et Tayyib ile yakın ilişkiler kurmuş durumda.
El Sistani ile görüşmesinden sonra Francis, Ur antik kentinde bir dinlerarası toplantıya katıldı ve burada barış içinde bir arada yaşama mesajını yineledi.

Papa, "İnancın doğduğu bu yerden, atamız İbrahim’in topraklarından, Tanrı'nın merhametli olduğunu ve tanrıya en büyük küfrün kardeşlerimizden nefret ederek ismine saygısızlık etmek olduğunu teyit edelim" dedi.

Ur ovasının, Yahudilik, İslam ve Hristiyanlık’ın hürmet ettiği İbrahim peygamberin doğum yeri olduğuna inanılıyor.

Papa, Cumartesi günü ilerleyen saatlerde, Bağdat'taki Keldani Aziz Joseph Katedrali'nde ayine katılacak.

Son gün Kuzey Irak'a gidecek

Francis, Irak'tan ayrılmadan önce Kuzey Irak’a da gidecek ve ülkede en fazla Hıristiyan nüfusun bulunduğu Ninova Ovası’ndaki Musul ve Karakuş kentlerini ziyaret edecek. Onbinlerce Hıristiyan, 2014’te IŞİD’in saldırıları nedeniyle bölgeden kaçmak zorunda kalmıştı.

Bölgenin 2017'de IŞİD’den kurtarılmasından bu yana, yerlerinden edilmiş Hıristiyanlar’ın Kuzey Irak'a yavaş yavaş dönmeye başlaması, tartışmalı bir mesele olmayı sürdürüyor. Az sayıda Hıristiyan aile geri döndü, ancak Vatikan dönenlerin sayısının artmasını umuyor.

Pek çok Hıristiyan aile, Musul'daki evlerinin hala yıkılmış durumda ve oturulamaz olduğunu söyleyerek Kürt bölgesinde yerlerinden edilmiş durumda. Diğerleri de Ninova Ovası ve çevresinde konuşlanmış milislerin varlığından korkuyor.

IŞİD, Kuzey Irak'ta varlığını sürdürüyor ve Irak güvenlik güçlerini hedef alan aktif uyuyan hücreler aracılığıyla saldırılar düzenliyor. Ninova'daki saldırılar geçen yıl azaldı; ancak örgüt yakındaki vilayetler Kerkük ve Diyala’da hala faaliyet gösteriyor.

Papa Pazar öğleden sonra Erbil stadyumunda bir açık hava ayini yönetecek. COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle katılım 10 bin kişiyle sınırlı olacak.

Irak'taki Hıristiyan varlığı dinin ilk yüzyıllarına kadar uzanıyor, ancak bugün bölgede sadece birkaç yüz bin Hıristiyan kaldı.

COVID-19 nedeniyle son 15 ayda ilk defa Vatikan’dan ayrılan Papa'nın Pazartesi sabahı Roma'ya dönmesi planlanıyor. (Kaynak:VOA)

(vş)