TARIMA VE ÜRETİCİYE BÜYÜK ZARARLAR VEREN VE KÖYLERİ MAHALLEYE DÖNÜŞTÜREN UYGULAMADAN DÖNÜLÜYOR

MERKEZ BANKASI FAİZİ SABİTLEDİ, DOLAR YÜKSELDİ

Otomotiv sektöründe yeni kriz!

Konut satışları Adana’da yüzde 15,7 azaldı

İnşaat sektörünün ihtiyacı sürdürülebilir büyüme

AHBİB İLK ÇEYREKTE İHRACATINI YÜZDE 21 ARTIRDI

Tavuk eti ve yumurta üretimi azaldı

Şubat ayında 780 bin 524 ton inek sütü toplandı

AKKUYU SANTRALİ’NDE EKİPMAN İMALAT ÇALIŞMALARI DENETİMİ

Mobilyada hedef pazar ABD

Ekonomide öne çıkan başlık dolar kuru

Meyve sebze ihracatında Akdeniz’in payı yüzde 42

AKAMDER'DEN MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ'NE ZİYARET

  Kültürel Mirası Yaşatmak için Kadın Kooperatifleri ile İş birliği 

EGİAD koştu

Çukurova GİAD’dan Vali Elban’a ziyaret

Bayram ikramiyeleri bayramdan 1 hafta önce yatacak

"Küçük işletmelerin tüketicinin hayatında yeri büyük"

Akaryakıtın tavan fiyatına zam

Bayraktar, üretici ve market fiyatlarını değerlendirdi

Demir-çelik sektöründe yeşil dönüşümün etkisi artıyor

"Faizsiz ya da düşük faizli uzun vadeli krediler esnafa can suyu olur"

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Niyazi Göger,bu döneminde verilecek faizsiz ya da düşük faizli uzun vadeli kredilerin esnaf ve sanatkarın ekonomik anlamda toparlanma sürecini hızlandıracağını söyledi

Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından hafta başında açıklanan yeni normalleşme döneminde kısıtlamaların büyük oranda esnetildiğini dile getiren Birlik Başkanı Niyazi Göger, yeni dönemde  piyasaların hareketleneceğini, esnaf ve sanatkarların işlerinin açılacağını kaydetti.

Esnaf ve sanatkarın kısıtlama döneminde devletin sağladığı destekler sayesinde ayakta durduğuna işaret eden Başkan Niyazi Göger, “Esnaf destek paketleri, kısa çalışma ödeneği, borçların ötelenmesi gibi desteklerin yanı sıra hibe şeklinde verilen gelir ve ciro kaybı destekleri, kira yardımı gibi destekler ekonomik anlamda zor günlerden geçen esnaf ve sanatkarlarımıza dayanak oldu. Yeni normalleşme dönemiyle birlikte iş hacminin artması esnafımıza rahat nefes aldıracaktır” dedi.

Yeni normalleşme döneminde piyasaların hareketlenmesinin yanı sıra sağlanacak yeni desteklerle esnaf ve sanatkarın ekonomik anlamda daha çabuk toparlanabileceğinin altını çizen Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, “Bu süreçte, devletimizin sağlayacağı faizsiz ya da düşük faizli uzun vadeli krediler, Halkbankası tarafından verilen kredi faizlerinde indirime gidilmesi, ödemesi gelen kredi taksitlerinin faizsiz ötelenmesi, geçmişten gelen kamu alacaklarının yapılandırılması, ana girdi kalemlerini oluşturan giderlere teşvik verilmesi  gibi destekler ile AVM ve market zincirlerinin çalışma esaslarının yeniden belirlenmesi gibi düzenlemeler esnaf ve sanatkarımıza can suyu olacaktır” diye konuştu.

 

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYALIM

Esnaf ve sanatkarlar ile vatandaşları normalleşme sürecinde rehavete kapılmamaları konusunda da uyaran Başkan Niyazi Göger, “Orta risk grubunda bulunan Adana’da sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi. Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yeme-içme sektöründeki işletmeler, Salgın Yönetimi Çalışma Rehberinde masa-sandalye arasında bırakılması öngörülen mesafeye uymak kaydıyla, 07.00-19.00 saatleri arasında açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasiteyle müşteri kabul edebilecek. 19:00-21.00 saatleri arasında sadece paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde faaliyetlerini sürdürebilecek. Tüm bunlar esnaf ve sanatkarlarımız için sevindirici gelişmeler. Ancak bu sevincimizin yarım kalmaması için esnafından vatandaşına kadar herkes tedbirlere uyma konusunda gerekli hassasiyeti göstermelidir” şeklinde konuştu.

Kısıtlamaların gevşetilmesinin, pandemi tehlikesi geçti şeklinde algılanmaması gerektiğinin altını çizen Başkan Niyazi Göger, “Covid-19 salgınıyla mücadelede dünyada başarı oranı en yüksek ülkelerden birisi konumundayız. Salgınla mücadelede verilen çabanın heba olmaması, yeniden kısıtlamalarla karşı karşıya kalmamak için maske, mesafe ve hijyen başta olmak üzere alınan tedbirlere harfiyen riayet etmeli, normalleşirken tedbiri elden bırakmamalıyız. Aksi halde vaka sayılarında artış yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Vaka sayılarının artması yeni kısıtlama kararlarının alınması anlamına gelir ki bu da esnafımız ve vatandaşlarımız için iç açıcı bir durum olmaz” ifadelerini kullandı.(CO)