TÜİK'e göre işsizlik oranı yüzde 13,4

İnşaat maliyet endeksi yıllık yüzde 27,59 arttı

Türk doğal taş sektörü 2021 yılı sonunda 2 milyar dolar ihracat hedefliyor

MEDYA KURULUŞLARI DA KOSGEB DESTEĞİNDEN YARARLANMALI

2. EL ARAÇ ALIMI İÇİN DOĞRU ZAMAN ŞİMDİ

Temassız işlemlerde limit 350 liraya çıktı

Türk demir çelik sektörü dünya pazarlarında güçleniyor

Toplam  taşıt-km'si yüzde 1,7 azaldı

Aylık en yüksek reel getiri külçe altın

KORKUT: "SEMT PAZARLARI TEDARİK ZİNCİRİNİN EN DEĞERLİ HALKASIDIR"

AKİB’İN İHRACATI NİSANDA İKİYE KATLANDI

Çiçekçi esnafı Anneler günü için hafta sonu açık

“6. Uluslararası Taş Kongresi” için geri sayım başladı

Büyükşehir'den sebze meyve fiyatlarıyla ilgili denetim  

Pazar yerleri cumartesi günleri açık olacak

Motorine gelen zam ÖTV'den karşılanacak

Türk gıda ürünleri ABD’ye dijitalden pazarlanacak

AKİB BAŞKANLIK BAYRAĞINI NEJDAT SİN DEVRALDI

Yurt içi üretici fiyat endeksi yıllık yüzde 35,17 arttı

TÜİK'e göre tüketici fiyat endeksi yıllık yüzde 17,14 arttı

ATABAŞ, "TÜRKİYE’DE ‘ORGANİK’ KELİMESİ SUİSTİMAL EDİLİYOR

Şubat ayında 780 bin 524 ton inek sütü toplandı

TÜİK Adana Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Süt ve Süt Ürünleri Üretimi, Şubat 2021 sonuçları değerlendirildi.

Değerlendirme sonucunda, Türkiye genelinde Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplanan inek sütü miktarının  %1,5 azaldığı, Ocak-Şubat döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,3 arttığı bildirildi.

Şubat ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranının ortalama %3,4, protein oranı ise ortalama %3,2 olarak tespit edildiği ifade edildi.

Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretiminin 1,5 azalarak 128 bin 590 ton; Ocak-Şubat döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre içme sütü üretiminin %1,2 azalarak 273 bin 521 ton olarak gerçekleştiği belirtildi.

Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ticari süt işletmeleri tarafından yapılan yoğurt üretiminin %13,3 azalarak 75 bin 601 ton, Ocak-Şubat döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,6 azalarak 170 bin 890 ton olarak gerçekleştiği belirtildi.

Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre, diğer peynirlerin (koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri) %42,5, yağsız süt tozu %31,4, tam yağlı süt tozu üretimi %19,6, kaymak üretimi %5,8, inek peyniri üretimi %3 artarken, ayran üretimi %23,7, tereyağı üretimi %1,2 azaldığı ifade edildi.

Ocak-Şubat döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre diğer peynirleinr (koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri) %60,4, yağsız süt tozunun %23,2, tam yağlı süt tozununb %13,3, kaymak üretiminin %9, inek peynirinin %4,1 arttığı; tereyağı üretiminin %6,9 ve ayran üretimi %23,1 azaldığı ifade edildi.(CO)