Afganlar, Türkiye'nin Kabil Havaalanı'nda güvenlik görevi üstlenmesine ne diyor?

AFGAN HÜKÜMETİ ‘VAROLUŞ KRİZİYLE’ KARŞI KARŞIYA

Blinken: ‘‘İran’la Görüşmeler Sonsuza Dek Süremez’’ 

BM Güvenlik Konseyi’nden Kıbrıs Kararı

ABD Kongresinde Uygur Grubu Kuruldu 

Çin’in Nükleer Gücünü Arttırması Endişe Yaratıyor

"Rusya Şimdiden 2022 Seçimlerine Müdahale Ediyor" 

Avrupa Pandemi Sonrası Göç Dalgasına Hazırlanıyor

"11 Gün Süren Çatışmaların Bedeli Ağır Oldu"

ABD'den Türkiye’deki Aracıya Yaptırım 

UNICEF, "Pandemi Şiddet ve Genç Yaşta Hamileliği Arttırdı"

İran’da Hükümet Karşıtı Gösteriler Tahran’a Sıçradı

IŞİD Irak ve Suriye'de Varlığını Koruyor

Avusturya Başbakanı'nın Mülteci Yorumu Tepki Çekti

'Küçük Amal' Mülteciler İçin İlk Adımını Gaziantep'te Attı

"Afganistan'da Sivil Ölüm ve Yaralanmalar Yüzde 47 Arttı"

ABD'nin Irak'taki Muharip Misyonu Sona Eriyor

Tunus'ta Demokrasi Krizi

Çin’den ABD’ye ‘‘Hayali Düşman’’ Suçlaması 

ABD’de Artan Vakalar Kısıtlamaları Geri mi Getiriyor?

“MÜLTECİLER İÇİN 3,5 MİLYAR EURO DESTEKTE SURİYELİ VEYA AFGAN AYRIMI YAPILMAYACAK”

Ekvator'da IMF'ye tepki yürüyüşleri

Latin Amerika ülkelerinden Ekvator'un Başkenti Quito’da göstericiler şehrin tarihsel merkezine yürürken, hükümet merkezi olan Carondelet Sarayı’nın etrafında geniş güvenlik önlemleri alan polis güçleri tarafından durduruldular.

Sendikalar, öğrenciler, öğretmenler, işçiler ve sivil toplum örgütleri başkent Quito başta olmak üzere bir dizi şehirde Lenin Moreno hükümetinin neoliberal politikalarını protesto etmek üzere eylem düzenledi. 

Quito, Cuenca ve Guayaquil’de binlerce gösterici Covid-19 pandemisi nedeniyle alınan kısıtlayıcı önlemelere rağmen, kısıtlamaların kaldırılması, kamusal eğitim ve sağlık hizmetlerinin ve işçi haklarının savunulması amacıyla sokaklara çıktı.

Moreno yönetimi, geçtiğimiz hafta Ulusal Meclis’ten bütçe açığını kapatmak üzere katkı almasına izin veren bir yasa tasarısını geçirememesinin ardından, kamu emekçilerinin maaşlarında ortalama yüzde 25’lik bir kesinti, kitlesel işten çıkarmalar, kamu sektörüne ait şirketlerin özelleştirilmesi, yakıt sübvansiyonlarının kaldırılması gibi başlıklardan oluşan IMF programını hayata geçirmek için bir dizi kararname yayınlamıştı.

Merkezi İşçi Örgütü Başkanı Richard Gomez, göstericilerin amaçlarına ulaşana kadar sürekli seferberlik halinde kalacaklarını açıkladı. Gomez, ‘‘Kararnamenin yayınlandığı andan itibaren, bütüncül bir yasal strateji ortaya koyduk. Bu kararların geri çekilmesini sağlamak için anayasal eylemlere başvuracağız; ancak bazı riskleri alarak dışarı çıkmaktan vazgeçemeyiz, çünkü bunlar bizim haklarımız’’ diye konuştu.

Başkent Quito’da göstericiler şehrin tarihsel merkezine yürürken, hükümet merkezi olan Carondelet Sarayı’nın etrafında geniş güvenlik önlemleri alan polis güçleri tarafından durduruldular.

Covid-19 salgının en ağır etkilediği Latin Amerika ülkelerinden biri olan Ekvator’da salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 200’ü geçmiş durumda.