ÇÜ Ziraat Fakültesi Akredite için ZİDEK’e Başvuruda Bulundu

Eğitim Sen, "Vakıf ve derneklerle yapılan bütün protokoller iptal edilmelidir"

BAHAR DÖNEMİNDE ÜNİVERSİTELERDE YÖK’TEN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

BAZI ÜNİVERSİTELER BAHAR DÖNEMİNDE KARMA EĞİTİME GEÇECEK

“Topluma Hizmet Uygulamaları” Dersi Kapsamında Tablet Hediye Edildi

Eğitim-Sen, "Sorunlar Çözülmedi"

Ç.Ü. En Prestijli HORİZON 2020 Avrupa Birliği Projesi’ne Ortak Oldu

Çukurova Üniversitesi Halkı Bilgilendirme Videoları Devam Ediyor

11. İKSAD 2020 Bilim Onur Ödülü Doç. Dr. Hakkı Çiftçi’nin…

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Öğrenciler Okula Dönmeye Ne Kadar Hazır?

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin ÇÜTAM’a Konuk Oldu

Adana'ya  TÜBİTAK ödülü

Kitaplar, çocuğun gelişimini destekliyor

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİNDEN “BİR DESTEK BİR GELECEK” KAMPANYASI

“TATİLDE HER GÜNE BİR ETKİNLİK PLANLAYIN”

Üniversitelerin altın çağı sona eriyor

Okçular Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncel’i Ziyaret Etti

BAŞKAN ERDEM ÖĞRENCİLERİN KARNE SEVİNCİNE ORTAK OLDU 

2020/’21 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. YARIYILINDA EĞİTİMİN DURUMU

Çukurova Üniversitesinden TÜBİTAK Dergileri İçin Bir Editör Daha

EĞİTİMSEN,”SINAVSIZ EĞİTİM MODELİ GELİŞTİRİLMELİDİR”

Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Hüseyin Kaya, “Salgın koşullarında eğitim üzerine daha çok düşünülmeli ve “Sınavsız Eğitim Modelleri geliştirilmelidir” önersinde bulundu.

Eğitim Sen Adana Şubesi “Sınavsız Eğitim Modelleri geliştirilmelidir”  konulu yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Kaya, “Salgın koşullarında öğretmenlerin fedakarca eğitim-öğretime devam ettiği, öğrenci ve velilerle sürekli iletişimde olduğu herkesin bildiği gerçektir. Bin bir güçle görevlerini sürdüren öğretmenlerin meslekleri dışında başka bir alanda görevlendirilmeleri kabul edilemez. İlimizde 41 öğretmenin filyasyon ekibinde, 20 öğretmeninde çağrı merkezinde görevlendirilmiştir. Öğretmen arkadaşlarımızın istekli ya da resen görevleri dışında çalıştırılmaları doğru olmadığı gibi kabul edilemez. Bu görevlendirmelerin iptal edilmesini, öğretmen arkadaşlarımızın asli görevleri olan eğitimciliğe devam etmesini talep ediyor ve bekliyoruz” dedi.

Kaya, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“ MEB’in son açıklamasında uzaktan eğitim 22 Ocak 2021 tarihine kadar uzatıldı. Yarıyıl tatili Nisan ayındaki ara tatilde eklenerek 3 haftaya çıkarıldı. Pandemi koşullarında bu olumlu bir yaklaşımdır. Ancak 10 aydır yüz yüze eğitimden uzak kalan öğrencilerimizin yüz yüze sınav yapılacak olması anlaşılır olmadığı gibi doğruda değildir. Uzaktan yapılan eğitimin ölçme değerlendirmesi yüz yüze yapılamaz. Salgın koşullarında eğitim üzerine daha çok düşünülmeli ve “Sınavsız Eğitim Modelleri geliştirilmelidir.”  

     Uzaktan yapılan eğitimde yaşanan sıkıntılar, eksiklikleri çeşitli zamanlarda kamuoyuyla paylaşmıştık. Uzaktan eğitime katılımın %30 geçmediğini, öğrencilerimizin büyük bir bölümünün uzaktan eğitimin dışında kaldığını, derslerin istenilen verimde ve başarıda  geçmediği bir süreç yaşamıştık. Eba’da teknik alt yapı sorunlarının çözülmemiş olması, müfredatın uzaktan eğitime uygun hale getirilmediğini,  teknik araç- gereçler ve ders dokümanlarının hazırlanmadığı belirtmiştik. Uzaktan eğitimin bu denli sorunlarla yapıldığı bir dönemde öğrencilerimizi yüz yüze sınava tabi tutmak doğru değildir. Böyle bir sınav bilimsel açıdan pedagojik ölçme-değerlendirme anlayışına da uygun düşmemektedir. Öncelikle ölçme-değerlendirmedeki eşitlik, kapsayıcılık, güvenirlik anlayışına aykırı olacaktır. Aynı koşullara sahip olmayan, aynı eğitim sürecinden geçemeyen öğrenciler arasındaki eşitsizliği artıracaktır.  Bu sınav yoksul öğrencilerin alehinde bir işlev görecektir. Adana’da binlerce yoksul öğrenci açısından bu sınav telafisi olmayan olumsuzluklar doğuracaktır. 

     Eğitim Sen olarak diyoruz ki; salgının öğrencilerimiz ve velilerimiz üzerinde yarattığı her türlü olumsuzluğun yanı sıra bir de sınavla psikolojik travma yaratmayın.  Bu sınavlar öğrencilerimiz üzerinde yeni travmalar yaratacaktır. Bu olağanüstü dönemlerde daha dikkatli davranmalı, öğrencilerimizin psikolojisi gözetilmelidir.

     Adana’da salgının geldiği ürkücü boyutlar ortadadır. Sınavların okul ortamında yapılacak olması, hangi tedbirleri alırsanız alın öğrenci ve öğretmenlerimizin sağlığını riske edecektir. Sınavların en az 2 hafta süreceği düşünüldüğünde okula geliş gidişler, öğrencilerin saatlerce aynı sınıfta bulunacak olması, salgın koşullarında alınan tedbirlere uygun değildir.

    Öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin sağlığını tehlikeye atacak bu sınavlar yapılmamalıdır. Bu salgın döneminde Öğrencilere psikolojik destek vermek, yetenek, bilgi ve becerilerini geliştirmek için, puansız sınavsız bir model bulunmalıdır.

    Pedagojik ölçme-değerlendirme açısından ve salgının geldiği boyutlar düşünüldüğünde MEB’in ortaöğretim öğrencileri için aldığı sınav kararını doğru bulmuyoruz. MEB yetkilerine bir kez daha sesleniyoruz.  Sınav kararınızdan vazgeçin. Milyonlarca öğrencinin ve yüz binlerce öğretmenin sağlığını tehlikeye atmayın. Sınavlar iptal edilsin.”

(vş)