EĞİTİM-SEN,”ÖĞRETMENLERİN TAMAMI AŞILANMADAN YÜZYÜZE EĞİTİM BAŞLAMAMALI”

ÇÜ Ziraat Fakültesi Akredite için ZİDEK’e Başvuruda Bulundu

Eğitim Sen, "Vakıf ve derneklerle yapılan bütün protokoller iptal edilmelidir"

BAHAR DÖNEMİNDE ÜNİVERSİTELERDE YÖK’TEN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

BAZI ÜNİVERSİTELER BAHAR DÖNEMİNDE KARMA EĞİTİME GEÇECEK

“Topluma Hizmet Uygulamaları” Dersi Kapsamında Tablet Hediye Edildi

Eğitim-Sen, "Sorunlar Çözülmedi"

Ç.Ü. En Prestijli HORİZON 2020 Avrupa Birliği Projesi’ne Ortak Oldu

Çukurova Üniversitesi Halkı Bilgilendirme Videoları Devam Ediyor

11. İKSAD 2020 Bilim Onur Ödülü Doç. Dr. Hakkı Çiftçi’nin…

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Öğrenciler Okula Dönmeye Ne Kadar Hazır?

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin ÇÜTAM’a Konuk Oldu

Adana'ya  TÜBİTAK ödülü

Kitaplar, çocuğun gelişimini destekliyor

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİNDEN “BİR DESTEK BİR GELECEK” KAMPANYASI

“TATİLDE HER GÜNE BİR ETKİNLİK PLANLAYIN”

Üniversitelerin altın çağı sona eriyor

Okçular Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncel’i Ziyaret Etti

BAŞKAN ERDEM ÖĞRENCİLERİN KARNE SEVİNCİNE ORTAK OLDU 

2020/’21 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. YARIYILINDA EĞİTİMİN DURUMU

Çukurova Üniversitesinden TÜBİTAK Dergileri İçin Bir Editör Daha

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Canlı TÜBİTAK’ın Turkish Journal of Zoology Dergisi’ne editör olarak atandı.

TÜBİTAK dergilerinde çoğunluğu mühendislik alanlarında olmak üzere altı öğretim üyesi editör görev alırken, temel bilimler alanlarına ait bilimsel dergilerde hiç editör olmadığı bildirildi. Son olarak Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünden Prof. Dr. Mustafa Canlı’nın Turkish Journal of Zoology dergisine editör atanmasıyla temel bilimler alanında Çukurova Üniversitesi bir editör ile temsil edilmiş oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Canlı, TÜBİTAK’ın farklı alanlarda yayımlanan 12 bilimsel dergisi bulunduğunu, bu dergilerden 6 tanesinin (Turkish Journal of Biology, Turkish Journal of Botany, Turkish Journal of Zoology, Turkish Journal of Physics, Turkish Journal of Chemistry, Turkish Journal of Mathematics) temel bilimler alanlarını kapsadığını belirtti. Bunun TÜBİTAK’ın temel bilimlere verdiği değeri belirtme bakımından önemli olduğunu da vurguladı. Temel bilimler alanlarında en azından bir dergide editör bulunmasının önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Canlı, bu sayının daha fazla artması gerektiğini ve temel bilimler alanında çalışan çok değerli bilim insanlarının Çukurova Üniversitesinde bulunduğunu belirtti. Ayrıca, TÜBİTAK gibi saygın bir kurumun dergilerinde editör olmanın hem bilime yön verme bakımından, hem de ülkemizin tanıtımına katkı bakımından önemli olduğu da belirtti.

Prof. Dr. Canlı, TÜBİTAK dergilerinin peer-review olarak incelenen uluslararası hakemli dergiler olduğunu ve bütün dünyaya ücretsiz (Open Access) olarak sunulduğunu söyledi. Diğer birçok Open Access dergilerden farklı olarak TÜBİTAK’ın yazarlardan herhangi bir ücret almadığını vurguladı. Prof. Dr. Canlı, TÜBİTAK dergileri Science Citation Index Expanded (SCI-E) dahil olmak üzere bir çok saygın indeksleri tarafından taranan dergiler olduğundan ve bütün dünyaya ücretsiz sunulduğundan bilim dünyası için önemli yerleri olan dergiler haline geldiklerini belirtti. Son olarak Prof. Dr. Canlı, TÜBİTAK dergilerinin ülkemizin bilimsel kıymetleri olduklarını ve bu dergileri bulundukları yerlerden daha da ileri götürmek için herkesin bilimsel katkı yapması gerektiğinin altını çizdi. (Fİ)