ÇÜ Ziraat Fakültesi Akredite için ZİDEK’e Başvuruda Bulundu

Eğitim Sen, "Vakıf ve derneklerle yapılan bütün protokoller iptal edilmelidir"

BAHAR DÖNEMİNDE ÜNİVERSİTELERDE YÖK’TEN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

BAZI ÜNİVERSİTELER BAHAR DÖNEMİNDE KARMA EĞİTİME GEÇECEK

“Topluma Hizmet Uygulamaları” Dersi Kapsamında Tablet Hediye Edildi

Eğitim-Sen, "Sorunlar Çözülmedi"

Ç.Ü. En Prestijli HORİZON 2020 Avrupa Birliği Projesi’ne Ortak Oldu

Çukurova Üniversitesi Halkı Bilgilendirme Videoları Devam Ediyor

11. İKSAD 2020 Bilim Onur Ödülü Doç. Dr. Hakkı Çiftçi’nin…

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NDAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Öğrenciler Okula Dönmeye Ne Kadar Hazır?

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin ÇÜTAM’a Konuk Oldu

Adana'ya  TÜBİTAK ödülü

Kitaplar, çocuğun gelişimini destekliyor

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİNDEN “BİR DESTEK BİR GELECEK” KAMPANYASI

“TATİLDE HER GÜNE BİR ETKİNLİK PLANLAYIN”

Üniversitelerin altın çağı sona eriyor

Okçular Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncel’i Ziyaret Etti

BAŞKAN ERDEM ÖĞRENCİLERİN KARNE SEVİNCİNE ORTAK OLDU 

2020/’21 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI I. YARIYILINDA EĞİTİMİN DURUMU

Çukurova Üniversitesinden TÜBİTAK Dergileri İçin Bir Editör Daha

Ç.Ü.'de bir ilk “ÇEVRİMİÇİ KURS”

Çukurova Üniversitesi “Bitkilerde Moleküler Markır, Gen Ekspresyonu ve Yeni Nesil Dizileme Teknolojileri Eğitimi” Covid-19 pandemisi nedeniyle çevrimiçi kurs yaparak bir yenisini daha eklemiş oldu.

 Alanında uzman bilim insanları tarafından çeşitli konularda uygulamalı eğitim kursları vererek araştırıcıların laboratuvarlarla buluşmasını sağlayan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi, bugüne kadar 32 etkinlik düzenledi.

3 gün süren “Bitkilerde Moleküler Markır, Gen Ekspresyonu ve Yeni Nesil Dizileme Teknolojileri Eğitimi” isimli eğitime kamu ve özel sektör ile lisansüstü öğrencilerin ilgisi büyüktü.

 Kurs 3 Gün Sürdü

Her biri konularında uzman olan Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yıldız Aka Kaçar, Siirt Üniversitesi’nden Doç. Dr. Behçet İnal, Erciyes Üniversitesi’nden Doç. Dr. Özhan Şimşek ve Siirt Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Harun Bektaş’ın eğitimci olarak sunumları eğitim programı gerçekleştirildi.

Kurs, Türkiye’nin farklı illerinden bu konuda çalışan araştırmacı ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. Kursa 19 farklı üniversite, Tarım ve Orman Bakanlığının 6 farklı Araştırma Enstitüsü ve 3 özel sektörden 64 kursiyer katıldı. Üç gün boyunca online olarak süren kurs 9 oturum yapılarak tamamlandı.

 Prof. Dr. Kaçar: “BAP Kaynaklı Çok Sayıda Proje Yürütülüyor”

ÇÜ Biyoteknoloji Merkezi Müdürü, Prof. Dr. Yıldız Aka Kaçar açılış konuşmasında ‘Kursun açılışında bizlerle birlikte olacağınız ve açılış konuşması yaparak bizleri onurlandıracağınız için çok mutluyuz.’ diyerek Çukurova Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Meryem Tuncel’e teşekkürlerini iletti.

Biyoteknoloji Merkezi’nin araştırma faaliyetleri yanında her yıl biyoteknolojinin farklı alanlarında ulusal ve uluslararası etkinlikler ve kurslar organize ettiğini söyleyen Prof. Dr. Kaçar,  merkezde halen TÜBİTAK 1001, TÜBİTAK TEYDEB, PRİMA, Tarım ve Orman Bakanlığı, Üniversitelerin Bilimsel Araştırma Projeleri kaynaklı çok sayıda projenin yürütüldüğünü bildirdi. Prof. Dr. Kaçar, bugüne kadar özel sektör dahil yaklaşık 90 projeye destek verildiğini ve halen Çukurova Üniversitesi ve diğer Üniversitelere verdiği desteklerinin devam ettiğini ifade etti. Prof. Dr. Kaçar ayrıca, Mart 2021 de çevrimiçi gerçekleştirilecek olan “8. Çukurova Biyoteknoloji Günleri”ne biyoteknoloji alanında çalışan katılımcıları davet etti.

 Prof. Dr. Tuncel: “Biyoteknoloji İnsanlığın Hizmetine Birçok Faydalı Ürün  Sunmaktadır”

Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel de sözlerine, etkinliğin ortaya konulmasında başta Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi yönetimi olmak üzere emeği geçen tüm hocaları tebrik ederek başladı. Prof. Dr. Tuncel, “Bilgi ve bilimin, teknolojinin, araştırma-geliştirme faaliyetlerinin tüm dünyada son derece önemli olduğu gerçeği her geçen gün ve özellikle pandemi yaşadığımız bugünlerde daha da güçlenerek karşımıza çıkmaktadır. Biyoteknoloji, son yıllarda temel bilimlerle birlikte başta sağlık olmak üzere, tarım, gıda, hayvancılık, çevre, endüstri, mikrobiyoloji ve daha pek çok alanda karşılaşılan sorunlara yenilikçi ve etkili çözüm önerileri getirerek insanlığın hizmetine birçok faydalı ürün sunmuş ve sunmaktadır.” diyerek

Bitkilerde Moleküler Markır, Gen Ekspresyonu ve Yeni Nesil Dizileme Teknolojileri konusunda Üniversite, Kamu ve Özel sektör kuruluşlarında görev alan araştırıcıları, öğrencileri bir araya getiren eğitim programının verimli ve başarılı geçmesi temennisinde bulundu.(CO)