EĞİTİM 22.01.2023 12:29:00 589 0

“ÇOCUKLARINIZIN TATİLDE OLDUĞUNU UNUTMAYIN”

“Çocukların içinde bulunduğu sürecin adı tatil. Kendimizden yola çıkarak düşünelim. İş yerinden izne ayrıldık. Zorunlu görevlerimiz dışında ekstra o dönemde bir şeyle meşgul olmak istemeyiz. Aynı şey çocuklar içinde geçerli."

Klinik Psikolog Dilan Duran, sömestre tatiline giren öğrencilerin ebeveynlerinin, “Çocuğum zamanını boşa geçirmesin, daha fazla ne yaptırabilirim” diye düşünmemesi gerektiğini söyleyerek, “Birçok ebeveynin aklında bazı sorular var. Ara tatilde ne kadar ders çalışmalı, yatma saati ve teknoloji kullanımı kısıtlanmalı mı yoksa esnetilmeli mi?” gibi düşünceler içinde olduğunu söyledi.

Dilan Duran, ebeveynleri “Çocukların tatilde olduğunu unutmayın,” diye uyararak şunları söyledi:

“Çocukların içinde bulunduğu sürecin adı tatil. Kendimizden yola çıkarak düşünelim. İş yerinden izne ayrıldık. Zorunlu görevlerimiz dışında ekstra o dönemde bir şeyle meşgul olmak istemeyiz. Aynı şey çocuklar içinde geçerli. Dinlenmek istedikleri bir süreçteler. Bu tabii ki tatilde hiçbir şeyle ilgilenmesin anlamına gelmiyor. Öğretmenlerinin verdiği ders her neyse onu yapması gerekir. Bu çocuğun sorumluluğudur. Ya da öğretmeni yarım saat kitap okumalı dediğinde o kadar süre kitap okutulmalıdır. Yanında şu soruları da çözsün. Şu kitabı da bitirsin demeyin. Adı tatil olan bu dönemde çocuğun sorumluluklarına yerine getirmesi yeterlidir.”

ÇOCUKLAR TATİLDE OKUL DÖNEMİNDEKİ RUTİNLERİN DIŞINA ÇIKABİLİR”

Tatil süresince çocukların okul dönemindeki rutinlerin dışına da çıkılabileceğini söyleyen Klinik Psikolog Dilan Duran, bu konuda da çocukların bu sürecin tatile özgü olduğu konusunda da uyarılması gerektiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Uyku saati ve teknoloji kullanımı tatil süreçlerinde biraz esnetilebilir. Mesela normalde 21:00’de uyuyorsa onu biraz esneterek 22.00’ye alabilirsiniz. Bunda herhangi bir sıkıntı olmaz. Ancak çocuğun saat 23:00’te uyuması, sonrasında problemler yaratacaktır. Aynı durum teknoloji kullanımı içinde geçerlidir. Günlük yarım saat kullanımı varsa bu süreyi bir saate çıkarabilirsiniz. Öncesinden çok farklı bir düzene geçilmesi okul başladıktan sonra çocuğun adaptasyon sıkıntısı yaşamasına sebep olacaktır.  Okula başladığında eski düzene döneceğinizin bilgisini mutlaka verin.”

ÇOCUKLARINIZIN OKUL DÖNEMİNDE YAPAMADIKLARI ŞEYLERE ZAMAN AYIRMASINI SAĞLAYIN

Çocukların okula gittiği zamanlarda ebeveyn ve çocuğun beraber geçirdiği zamanda kısıtlı olduğuna dikkat çeken Dilan Duran,  “Tatillerin en güzel tarafı çocuğunuza zaman ayırmak, onun sevdiği aktiviteleri birlikte yapmaktır. Okul varken çocuk merak ettiği ancak vakit olmadığı için gezilemeyen yerler gezilebilir, evde sevdiği aktiviteler yapılabilir, sinemaya gidilebilir veya dışarda sevdiği aktivitelere yer verilebilir. Ebeveynin vakti varsa çocuğuna eşlik ederek bir takım atölyelere katılabilirler. Evde ailecek oynanacak kutu oyunları da aynı şekilde ebeveyn ve çocuk arasında ki ilişkiyi daha da kuvvetlendirecektir. Çocuğun uzun zamandır görmediği akrabaları ile de temas etmesi, onlarla zaman geçirmesi oldukça iyi hissettirecektir. Çalışan ebeveynlerinde çocuklarını anneanne, babaanne, hala, dede gibi aile büyüklerine bırakması çocuğun onlarla da daha uzun süre zaman geçirmesini sağlayacak ve mutlu hissettirecektir” dedi.

(vş)


Haber Kaynak : HABER MERKEZİ

Bilim ve Fikir Festivali proje başvuruları başladı…

Bahçeşehir Üniversitesi ‘Sürdürülebilir Gelecek Buluşmaları’nı Adana’da Gerçekleştirdi

ÇUKUROVA 15. KİTAP FUARI KİTAPSEVERLERİN YOĞUN İLGİSİ İLE SONA ERDİ

"Dünyada 600 milyon çocuk yoksulluk sınırının altında yaşıyor"

Karnesini alan Soner Çetin’e koştu

“ÇOCUKLARINIZIN TATİLDE OLDUĞUNU UNUTMAYIN”

HALUK LEVENT VE ORKESTRASI ÜCRET ALMADAN KONSER VERDİ

KARNEYE 5 DOĞRU YAKLAŞIM ÖNERİSİ

Bir Kadın; 32 Kütüphane Kurdu

HİÇ MÜZEYE GİTMEMİŞ ÖĞRENCİLER GÜNEY ROTARY KULÜBÜ TARAFINDAN MÜZEYE GÖTÜRÜLDÜ

SANKO OKULLARI ELEKTRİK İHTİYACINI ‘GÜNEŞ’TEN KARŞILIYOR

ÇOCUĞUNUZ OKULA GİTMEK İSTEMİYOR MU?

Eğitim İçin Kilimanjaro Dağı’na Tırmanacak

İleri yaz saati uygulaması çocukları nasıl etkiliyor?

Adana'da kadınlara “Güçlü Kadın Güçlü Adana eğitimi”

Çukurova Üniversitesinde Tarım Öğretiminin 177. Yılı Kutlandı

ÇUKUROVA SEMİHA YÜCEL AKDEĞİRMEN İLK VE ORTAOKULU’NDA 5 OCAK ETKİNLİĞİ

EĞİTİMDE SÜREKLİ GELİŞİM İÇİN DÖNÜŞÜM PROJESİ

Tarsus SEV İlkokulu’ndan çevresel farkındalık projesi

ÇUKUROVA BELEDİYESİ ROBOTİK KODLAMAYLA EĞİTİYOR

YÜREĞİR BİLİM VE SANAT MERKEZİ İLE ROBOTİK KODLAMA ATÖLYELERİNİN AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 • BIST 100

  4.743%0,62
 • DOLAR

  18,8199% 0,08
 • EURO

  20,7204% 0,25
 • GRAM ALTIN

  1.184,3% 0,30
 • Ç. ALTIN

  1954,095% 0,30
 • Perşembe 14.6 ° / 6.5 ° Orta kuvvetli yagmurlu
 • Cuma 13.9 ° / 2.4 ° Parçali Bulutlu
 • Cumartesi 12.4 ° / 5.4 ° Düzensiz Yagmur Mümkün